Seboreik Egzama ve Konak

Seboreik Egzama ve Konak

Seboreik dermatit olarak da bilinen seboreik egzama; kızarıklığa, pul pul döküntülere ve kepeğe neden olan çok yaygın görülen bir cilt sorunudur. Genellikle kafa derisini etkiler ancak vücutta yüz, göğsün üst kısmı ve sırt gibi yağlı bölgeleri de etkiler. Bebeklerde bu hastalık konak olarak bilinir. Genellikle bebekler yeni doğduklarında oluşur ve birkaç hafta ya da birkaç ay içinde kendiliğinden geçer.

Seboreik Egzama ve Konak

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Seboreik egzama, sürekli tedavi gerektiren uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Ancak, cilde düzenli olarak iyi bakmak ve bu durumu tetikleyen faktörleri bilmek durumunuzu etkili bir şekilde kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Cildiniz aşırı derecede kızarmış ve rahatsız edecek derecede acı veriyorsa, bu bölgenizde iltihaplanma oluştuysa tıbbi bir yardım almanız gerekebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Seboreik egzama ve konak için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Seboreik Egzama

Seboreik egzamanın tam nedeni bilinmemektedir. Ancak, doktorlar iki ana faktörün bu hastalığın gelişmesine katkıda bulunduğuna inanırlar. Ciltteki aşırı yağ, cildi tahriş ederek cildin kırmızı ve yağlı olmasına neden olabilir. İkinci faktör ise Malassezia denilen bir mantar türü olup, ciltteki doğal yağda bulunur. Bazen bu mantar anormal bir şekilde çoğalarak cildin normalden daha fazla yağ üretmesine neden olabilir. Yağ miktarının artması, seboreik egzamaya neden olabilir.

Bebeklerde bu durum, annenin hamilelik sırasında yaşadığı hormonal değişikliklerin sonucunda da oluşabilir. Hormon seviyesinin dalgalanmasının bebeklerde yağ bezlerini uyardığına ve buna bağlı olarak da cildi tahriş eden yağın aşırı miktarda üretildiğine inanılmaktadır.

Seboreik Dermatit Resimleri

 

 

Seboreik Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Seboreik egzama genellikle stres, mevsim değişikliği ya da çok fazla alkol tüketimi gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Bu belirtiler, kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca, belirtilerin vücudun farklı kısımlarında oluşma ihtimali de bulunur.

Etkilenen Bölgeler

Seboreik egzama, vücuttaki yağlı bölgelerde gelişme eğilimindedir.

Çoğu zaman kafa derisini etkiler ancak şu bölgelerde de görülebilir:
Kulak etrafında
Kaşlarda
Burunda
Sırtta
Göğsün üst kısmında

Görünüş

Seboreik egzamanın farklı bir görünümü ve belirtileri bulunur:
Cilt pul pul görünür ve pullar dökülür. Bu pullar beyaz ya da sarımsı renkte olabilir. Bu sorun genelde kepek olarak bilinir. Kafa derisinde, saçlarda, kaşlarda ya da sakalda oluşabilir.
Etkilenen bölge yağlı olma eğilimindedir.
Etkilenen bölge kızarabilir.
Etkilenen bölge kaşınabilir.
Etkilenen bölgede saç dökülmesi oluşabilir.

Kimler Seboreik Egzama için Risk Altındadır?

Doktorlar, seboreik egzamanın neden oluştuğunu tam olarak bilmemektedirler. Ancak, bu durumun oluşma riski, aile üyelerinde görüldüğü zaman artmaktadır.

Riski artıracak diğer faktörler:
Obezite
Yorgunluk
Cilt bakımının düzgün yapılmaması
Stres
Çevre kirliliği gibi çevresel faktörler
Akne gibi diğer cilt sorunlarının varlığı
Özellikle alkol içeren cilt bakım ürünlerinin kullanılması
İnme, HIV ya da Parkinson hastalığı gibi başka sağlık sorunları

Seboreik Egzama Nasıl Teşhis Edilir?

Seboreik egzamanın belirtileri gül hastalığı ve sedef hastalığıyla benzerdir. Düzgün bir şekilde teşhis konulabilmesi için doktorunuzun etkilenen bölgeleri dikkatli bir şekilde inceleyerek fiziksel muayene yapması gerekir. Doktorunuz size belirtilerinizi, bu belirtilerin ne zaman başladığını ve ne sıklıkla yaşadığınızı da soracaktır.

Doktorunuz, teşhis koymadan önce biyopsi de yapmak isteyebilir. Bu işlem sırasında doktorunuz etkilenen bölgeden bir cilt örneği alır. Daha sonrasında örnek, analiz yapılmak üzere laboratuvara gönderilir. Sonuçlar, belirtilerinize neden olan diğer durumların elenmesini sağlar.

Seboreik Egzamayı Evde Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Doktorunuz, tıbbi tedaviyi düşünmeden önce evde uygulayabileceğiniz yöntemleri denemenizi önerecektir. Kepek şampuanları, kafa derisinde görülen seboreik egzamayı tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Bu şampuanların her gün kullanılması ideal sonucun alınması için gereklidir. Kullandığınız ürünün yönergelerine dikkatli bir şekilde uyduğunuzdan emin olun.

Seboreik egzamayı tedavi etmenize yardımcı olması için evde uygulayabileceğiniz diğer tedavi yöntemleri:
Mantar ve kaşıntı önleyici reçetesiz ilaçlar
Hipoalerjenik sabunlar ve deterjanlar
Cildi ve kafa derisini şampuan ve sabundan güzelce arındırmak
Sakalın ya da bıyığın kesilmesi
Ciltte tahrişin önlenmesi için gevşek kıyafetler giyilmesi

Seboreik Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Evde uyguladığınız yöntemler işe yaramadıysa doktorunuz şu tedavileri uygulamayı deneyecektir:

Hidrokortizon, fluosinolon ya da desonid içeren reçeteli güçlü şampuan ve merhemler etkilenen bölgelere uygulanabilir. Bu ilaçlar seboreik egzamayı tedavi etmek konusunda çok etkili olsalar da uzun süreli kullanımları yan etkilere neden olabilir.

Bazı durumlarda terbinafin denilen mantar önleyici ilaçlar verilebilir. Ancak, bu ilacın alerjik reaksiyonlar ve karaciğer sorunları gibi ciddi yan etkileri olduğundan önerilmemektedir.

Metronidazol, bakterilerle savaşarak belirtileri hafifletebilecek bir başka tedavidir. Bu ilaç, belirtiler düzelene kadar cilde günde bir veya iki kez uygulanabilir.

Doktorunuz psoralen ve ışık tedavisi kombinasyonunu kullanarak seboreik egzama belirtilerini kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Psoralen, ağızdan ya da doğrudan cilde uygulanarak kullanılabilir. Psoralen sindirildikten ya da cilde uygulandıktan sonra etkilenen cilt bölgesine kısa süreliğine ultraviyole ışın verilir.

Konak

Konak genellikle tıbbi tedavi gerektirmez. Çoğu zaman 6 ay içinde herhangi bir tıbbi tedaviye gerek olmadan geçer.

Bu sırada, çocuğunuzun yaşadığı belirtileri kontrol altına almak için günlük olarak şunları uygulayabilirsiniz:
Bebeğinizin kafasına masaj yaparak ya da yumuşak bir fırça kullanarak pul pul olan deri parçalarını çıkarın.
Bebeğinizin kafasını hafif bir şampuanla yıkayın.
Bebeğinizin saçlarını ve kafasını düzgünce durulayın.
Bebeğin başını temiz ve yumuşak bir fırçayla tarayın.

Pul pul olan döküntüleri çıkarmak ya da yıkamak zor olabilir. Bu nedenle şampuanla yıkamadan önce bebeğin kafasına zeytinyağı ile masaj yapın.

Kortizon ya da mantar önleyici krem kullanmadan önce mutlaka bebeğinizin doktoruna danışın. Bu kremlerden bazıları ciltten emildiğinde bebeğiniz için zehirleyici olabilir. Salisilik asit içeren kepek şampuanları da bebekler için önerilmez.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Tüm seboreik egzama vakaları, reçetesiz kepek şampuanlarıyla çözülemeyebilir. Oral ilaçlar, reçeteli şampuanlar ve kafanıza ya da vücudun etkilenen bölgesine sürebileceğiniz kremler şiddetli belirtiler yaşanılan ciddi vakalarda kullanılabilir.

Genel olarak, şu durumları yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız:
Kepek şampuanından fayda görmüyorsanız
Aşırı kızaran bölgeler varsa
Bu bölgeler acı veriyorsa
İrin, iltihap ya da çatlak oluşan bölgeler varsa
Aşırı bir rahatsızlık yaşıyor ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyorsanız

Çocuğunuzdaki konak belirtileri ciddiyse ya da kalıcıysa doktora danışmalısınız. Doktor, ilaç içeren şampuanlar ya da losyonlar önerebilir.

Seboreik Egzaması Olan Kişilerde İyileşme

Seboreik egzama uzun süre devam eden bir rahatsızlık olduğundan hayatınızın geri kalanında bir seviyeye kadar bu hastalığı yaşayabilirsiniz. Uzun süre boyunca hiçbir belirti görmeyebilirsiniz. Daha sonrasında ise alevlenme denilen belirtilerin ciddileşerek ortaya çıktığı nöbetleri yaşarsınız.

Zamanla, size uyan bir cilt bakım rutini oluşturarak bu hastalığın etkisini en aza indirgeyebilirsiniz. Seboreik egzamayı tetikleyen faktörleri bulup bunlardan kaçınmak hastalığın etkili bir şekilde kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Bu hastalık, daha ciddi başka hastalıklara ya da komplikasyonlara yol açmaz.

Konak, genellikle tedaviye gerek kalmadan 6 ay içinde geçer.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...