Sedef Hastalığının (Psoriyazis) Görüldüğü Yerler

Sedef Hastalığının (Psoriyazis) Görüldüğü Yerler

Sedef hastalığı belirtileriniz varsa bu fotoğraflara bakarak sedefin kafatasında, guttat sedef hastalığı, plak sedef hastalığı ya da egzama yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilirsiniz.

Sedef Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sedef hastalığı, kırmızı ve bazen cilt derisinin pul pul olmasına neden olan kronik bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığının bulunduğu yere ve hastalığın türüne bağlı olarak görünüşleri farklılık gösterebilir. Sedef hastalığınızın türü belirlendikten sonra daha etkili bir tedavi alabilirsiniz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sedefe bağlı enfeksiyonlar, cilt yaralanmaları, stres, soğuk hava, sigara ve alkol kullanımı ve bazı ilaçlar tetikleyici olabilir ve belirtileri kötüleştirebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sedef hastalığı için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı genellikle pullu, gümüş renkli ve keskin bir şekilde görülebilen cilt lekelerinden oluşur. Kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde ve belde görülerek kaşıntılarla başka belirtilere yol açabilir.

Kafa Derisinde Sedef Hastalığı

Sedef hastalığının kafa derisinde görülmesi hastalığın kafa derisinde görülen türüne yaşayan kişilerde yaygın olarak rastlanır.

Guttat Sedef Hastalığı

Guttat sedef hastalığında ciltte etkilenen bölgelerde küçük ve gözyaşı gibi görünen lekeler bulunur.

Plak Sedef Hastalığı

Plak sedef hastalığı en yaygın görülen tür olup Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak 4 milyon kişiyi etkiler.

Egzama ile Sedef Hastalığının Ayırt Edilmesi

Sedef hastalığınız mı yoksa egzamanız mı var? Nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz, hangi cilt hastalığıyla uğraştığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ters Sedef Hastalığı

Ters ya da intertriginöz sedef hastalığı, cildin kıvrım yerlerini etkiler.

Tırnaklarda Sedef Hastalığı

Ulusal Sedef Hastalığı Derneği(National Psoriasis Foundation)’ne göre, sedef hastası olan insanların yaklaşık yarısında ve sedefli artriti olan kişilerin %80’inde tırnaklarda değişimler gözlenmektedir.

Püstüler Sedef Hastalığı

Sedef hastalığının püstüler olarak adlandırılan türünde, enfeksiyona neden olmayan içi irin dolu püstüller ya da kabartılar görülür.

Kaynak: Healthline

 

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...