Sedefe Bağlı Artrit (Psöriatik Artrit) Vücuda Etkileri

Sedefe Bağlı Artrit (Psöriatik Artrit) Vücuda Etkileri

Sedefle ilgili birtakım şeyler biliyor olabilirsiniz. Artrit, yani eklem iltihabıyla ilgili bir şeyler de biliyor olabilirsiniz. Sedefe bağlı artritse, hem cilt hem de eklem sorunlarının yaşandığı ve eklemdeki iltihaplanmanın durumu kontrol etmeyi zorlaştırdığı bir hastalıktır. Sedefe bağlı artritin vücuda etkilerini ve hangi belirtilere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Sedefe Bağlı Artrit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sedefe bağlı artrit kronik bir hastalıktır. Herkes bu hastalığa yakalanabilir fakat orta yaştaki yetişkinlerde daha sık görülür. Sedefe bağlı artritin tedavisi olmadığından, hastalığın tedavisi eklemlerin hasar almamasına odaklanır.

Ne Zaman Görülür?

Sedefe bağlı artrit, 10 yıl boyunca sedef hastası olduğunuzda oluşabilecek bir artrit türüdür. Sedef, vücudun herhangi bir yerinde derinin kızarık ve pul ve pul görünmesine sebep olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sedefe bağlı artrit için İç Hastalıkları (Dahiliye), Romatoloji bölümlerine gidilir.

Sedef hastalarının yaklaşık %30’unda sedefe bağlı artrit hastalığı gelişir. Bazı durumlarda, sedefe bağlı artritin belirtileri sedef hastalığına göre daha anlaşılır olduğu için sedefiniz anlaşılmadan sedefe bağlı artrit hastalığı teşhisi konulabilir. Sedef hastalığı olmadan da sedefe bağlı artrit olabilir. Artritin normal hali de, sedefe bağlı hali de bağışıklık sistemi rahatsızlıkları arasında düşünülür.

Sedefe bağlı artrit vücudun birçok bölümünü, ayak ve bacak eklemleri gibi büyük eklemleri ve uçta kalan el ve ayak parmaklarını etkiler. Belirtileri orta şiddetten ağır şiddete kadar değişiklik gösterir ve bu belirtiler bazen kronik olabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...