Şekerli İçecekleri Nasıl Bırakabilirsiniz?Bir meşrubat ne kadar şeker içerebilir?

Şekerli İçecekleri Nasıl Bırakabilirsiniz?Bir meşrubat ne kadar şeker içerebilir?

Çok fazla şeker tüketmediğinizi düşünüyor olabilirsiniz ancak tükettiğiniz içeceklerde bulunan şekerin ne kadar çabuk biriktiğini bilseydiniz şaşırırdınız. Amerikan Kalp Birliği (AHA) meşrubatların ve meyve sularının en büyük şeker kaynağı olduğunu bildirmektedir.

Bir meşrubat ne kadar şeker içerebilir? Amerikan Kalp Birliğine göre 340 gramlık bir meşrubat sekiz çay kaşığı şeker içermektedir. Kendiniz oturup şeker kasesinden 8 kaşık şekeri yemeyi seçmezsiniz. Peki bu kadar çok şekeri neden bir içecekle birlikte alıyorsunuz? Aklınızda bulundurun, AHA yetişkin bir bireyin gün içerisinde 450 kaloriden fazlasını-tatlandırılmış içeceklerden- tüketmemesini önermektedir. Bu da bir hafta içerisinde sadece 3 adet 340 gramlık meşrubat içmeniz anlamına geliyor.

Şeker Değişimi

*Sizin mücadeleniz günlük tatlandırılmış içecek tüketiminizi sağlıklı olan içeceklerle değiştirmek. Eğer değişim zor görünüyorsa bu değişim sürecinize sevdiğiniz birisini de dahil edin. Bu sayede ekstra destek ve motivasyon kazanmış olacaksınız. Ayrıca dostane bir yarışma da meşrubatlardan bir yudum almanızı engelleyecektir.

*AHA düşük kalori ya da şekersiz içecekler tüketmenizi önermektedir. Aşırı susamanız ya da susuz kalmanızı önlemesi için tavsiye edilen içecekler:

 

 

  • Maden suyu ya da mineralli su. Tatlandırmak için içerisinde bir dilim limon sıkabilirsiniz. Mayo Kliniklerine göre mineralli sular kemiklere iyi gelen kalsiyum içermektedir.
  • Eğer canınız sıcak bir çay çekerse içerisine şeker eklemeyin.
  • Ekstra bir içeceğe ihtiyacınız olursa yağsız süt içebilirsiniz.
  • Ekstra vitamin almak için sebze sularını deneyebilirsiniz.
  • Eski moda olan suyu da unutmayın. Mayo Klinikleri ’ne göre su hücrelerin ihtiyaç duyduğu besinleri taşır.

Sağlıklı İpucu

Meşrubatların ne kadar şeker içerdiğini gördüğünüz zaman onlardan vazgeçmeniz daha kolay olacaktır. Ancak her gününüzü şekersiz içecekler ile geçirmenize gerek yoktur sadece kendinizi kısıtlayın. Haftada 3 kutu ya da daha az meşrubat için. Meşrubatları günlük içeceğiniz olarak düşünmek yerine kendinize ödül olarak verebileceğiniz tatlı ikramları olarak düşünebilirsiniz. Zaman içerisinde daha az kalori almaya başlayabilir ve değişimi hiç fark etmeyebilirsiniz. 

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...