Şekersiz Diyabetle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Şekersiz Diyabetle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Şekersiz Diyabet Nedir? Şekersiz diyabet, böbrekleriniz suyu muhafaza edemediğinde ortaya çıkan nadir görülen bir rahatsızlıktır. Şekersiz diyabet, genellikle basit bir şekilde şeker olarak nitelendirilen diyabet hastalığıyla alakalı değildir. Yani, diyabetiniz olmadan şekersiz diyabet hastalığınız olabilir. Bu hastalık herhangi birini etkileyebilir. Şekersiz diyabet, aşırı susamaya ve sık sık kokusuz idrara çıkmanıza neden olur. Bu hastalık "Diyabetes İnsipitus"," Şekersiz Şeker Hastalığı" olarak da bilinir. Bu hastalıkla ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okuyun.

Şekersiz Diyabet (Diyabetes İnsipitus, Şekersiz Şeker Hastalığı)

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Şekersiz diyabetin pek çok türü vardır ve çoğu zaman başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Ne Yapmalıyım?

Acil durumlarda etrafınızdaki kişilerin rahatsızlığınızı anlaması için cüzdanınızda tıbbi durumunuzu anlatan bir kart taşıyın ya da bileklik takın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Şekersiz diyabet için Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

Şekersiz Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Şekersiz diyabetin temel belirtisi kontrol edilemeyen bir şekilde su içme isteğine işaret eden aşırı susuzluk ve idrar hacminin çok fazla artmasıdır. Sağlıklı bir yetişkin günde 3 litreden az idrar çıkarır. Şekersiz diyabeti olanlarda ise gün içindeki idrar miktarı 15 litreye kadar çıkabilir.

Geceleri sık sık idrara çıkmak için kalkmanız gerekebilir ya da yatağı ıslatabilirsiniz.
Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülebilecek muhtemel belirtiler:
Huysuzluk ve asabiyet
Anormal bir şekilde bezin ya da yatağın ıslanması veya aşırı idrara çıkma
Aşırı susama
Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması)
Yüksek ateş
Cilt kuruluğu
Büyümenin gecikmesi
Yukarıdaki belirtilere ek olarak yetişkinler kafa karışıklığı, sersemlik ya da tembellik yaşayabilir. Şekersiz diyabet ciddi dehidrasyona ve bunun sonucunda nöbetlere, beyin hasarına ve tedavi edilmediğinde ölüme neden olabilir.

Çocuğunuzda veya sizde bu belirtiler varsa bir an önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

Normal Sıvı Düzeni

Şekersiz diyabeti anlamak için vücudumuzun normalde sıvıları nasıl düzenlediğini de anlamalıyız. Sıvılar, vücut ağırlığımızın %60’ını oluşturur. Vücudumuzda doğru oranda sıvı bulundurmak sizi sağlıklı tutar. Gün içinde su ve yiyecek tüketmek, vücudunuza sıvı sağlar. İdrara çıkmak, nefes almak ve terlemek vücudunuzdan sıvıların gitmesine neden olur.

Vücudunuz, organlardan ve hormon sinyallerinden oluşan bir sistem kullanarak vücut sıvılarını düzenler. Böbrekler, kandaki fazla sıvıyı atarak vücuttaki sıvının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Mesane, idrar olarak atılacak atık sıvıyı depolar. Terlemeyle kaybedilen sıvının yerine sıvı alınması gerektiğinde vücudunuz daha az idrar üreterek ya da çok fazla sıvı olduğunda daha fazla idrar üreterek sıvı seviyesini düzenler.

Beyniniz birkaç farklı şekilde bu süreci düzenler. Beynin bir parçası olan hipotalamus, susama hissini ve suya duyduğunuz ihtiyacı düzenler. Beyin, vazopressin olarak da bilinen antidiüretik hormonu salgılar. Bu hormon üretildikten sonra hipofiz bezinde depolanır.

Vücudunuzun suyu tutması gerektiğinde hipofiz bezi vazopressini kana salar. Suyun atılması gerektiğinde ise hormon ya azalır ya da hiç salınmaz. Buna bağlı olarak daha sık idrara çıkarsınız. Bu düzenleme sisteminin bir kısmında bozulma olduğunda şekersiz diyabet ortaya çıkar.

Şekersiz Diyabetin 4 Türü

Şekersiz diyabetin 4 türü bulunur:

Şekersiz Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz sizinle belirtileriniz hakkında ve hastalığa karar vermek için hangi testlerin yapılması gerektiği hakkında konuşacaktır. Doktorunuz teşhisi koymak için birçok test yapabilir.

Bu testler:

Şekersiz Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi şekersiz diyabetin hangi türünü yaşadığınıza ve hastalığınızın ciddiyetine bağlıdır. Hafif şekersiz diyabet vakalarında doktorunuz su alımını günde belli bir miktarla sınırlandırarak durumu kontrol altına almaya çalışır.

Acil durumlarda etrafınızdaki kişilerin rahatsızlığınızı anlaması için cüzdanınızda tıbbi durumunuzu anlatan bir kart taşıyın ya da bileklik takın. Dehidrasyon çok hızlı bir şekilde oluşabilir. Bu nedenle etrafınızdakilerin durumu bilmeleri gerekir.

Hastalığın İyileşmesi

Hastalığın iyileşmesi, şekersiz diyabete neden olan etkenlere bağlıdır. Düzgün bir şekilde tedavi edildiğinde bu hastalık genellikle ciddi ve uzun süreli komplikasyonlara neden olmaz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...