Seks İle İlgili Şaşırtan Gerçekler

Seks İle İlgili Şaşırtan Gerçekler

Seksin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Seks, daha mutlu hissetmenize, daha sağlıklı olmanıza ve daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Bunların dışında, sizi hastalıklara karşı koruyabilir ve kanseri önleyebilir. Bu yazımızda sizlerle seksin size sağlayabileceği faydaları paylaşacağız.

1⇒Stresi Önler

Seks, stres seviyesini azaltabilir. Biological Perspective dergisinde yayınlanan bir araştırmada, araştırmaya katılan kişilerden konuşma yapmak ya da karmaşık bir matematik testini çözmek gibi stresli aktiviteleri yapmaları istendi. Bu stresli işlerden önce cinsel ilişkiye girmeyen, mastürbasyon yapan ya da cinsel birleşme olmadan cinsel yakınlık yaşayan kişilere kıyasla vajinal ilişkiye giren kişilerde stres seviyelerinin daha düşük olduğu gözlendi.

2⇒Daha Az Seks, Daha Çok İş

Almanya’da bulunan Gottingen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, cinsel hayatı iyi olmayan kişilerin, yatak odasındaki tatmin eksikliğini gidermek için daha çok çalışma eğiliminde olduğunu buldular. Çalışmada 32.000 kişiden cinsiyet ve çalışma alışkanlıklarının tanımlanması istendi. Araştırmacılar, haftada sadece 1 kez cinsel ilişkiye giren erkeklerin %36’sının ve kadınların %35’inin kendilerini işlerine verdiklerini ortaya koydular. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok stres olursunuz ve ne kadar stres olursanız, o kadar az cinsel ilişkiye girersiniz. Bu durum tam bir kısır döngü!

3⇒Seks Kalbe İyi Gelir

Seks, kesinlikle kalbin atmasını sağlar ancak faydaları burada bitmez. Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi(Journal of Epidemiology and Community Health)’ne göre, seks erkeklerde kalp krizi riskini gerçekten azaltabilir. Araştırmacılar, haftada 2 kez ya da daha fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerin, daha az cinsel ilişkiye giren erkeklere göre kalp krizinden ölme risklerinin daha az olduğunu buldular. Çalışmada cinsel ilişkiye girme sıklığı ile inmeden ölme olasılığının arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır.

4⇒Özgüveni Artırır

Seks ve özgüven, seks yaptıkları için kendilerini iyi hissedenler ve kendilerini iyi hissetmek için seks yapanlar olarak iki grupta incelenebilir. Cinsel Davranış Arşivi(Archives of Sexual Behavior)’da yayınlanan bir makale, insanların cinsel ilişkiye girmek isteme nedenlerini inceleyerek bu duruma sebep olan en yaygın faktörler arasında özgüven olduğunu ortaya koydu. Aynı kişiler, seksin kendilerini güçlü ve daha çekici yaptıklarını da belirttiler. Ayrıca, çalışmaya katılan bazı kişilerin fedakâr yaklaşımlarda bulunduğu ve partnerlerinin de kendilerini iyi hissetmelerini istedikleri ortaya çıkmıştır.

5⇒Ağrıyı Geçirir

Seks, sizi birden fazla açıdan iyi hissettirebilir. Seks fiziksel faydayı açık bir şekilde sağlasa da daha az belirgin olan ağrıyı kesmek gibi bir etkisi daha vardır. Tahrik ve orgazm sırasında beyindeki hipotalamus kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan oksitosini salar. New Jersey’de bulunan Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacılar oksitosindeki bu artışın özellikle kadınların regl dönemleri sırasında daha az ağrı yaşamalarını sağladığını keşfetti. Deneysel Biyoloji ve Tıp Bülteni(Bulletin of Experimental Biology and Medicine)’nde yayınlanan bir araştırmada erkeklerde oksitosinin ağrı hissini yarı yarıya azalttığı tespit edildi.

6⇒Kansere Karşı Korur

Yapılan bazı araştırmalara göre, sık sık seks yapan 50 yaş ve üstü erkeklerde prostat kanseri teşhisi konma ihtimali aynı yaş grubundaki daha az seks yapan erkeklere göre daha düşüktür. BJU International dergisinde yayınlanan bir araştırma, seksin ve mastürbasyonun yaşlı erkeklerde prostat kanseri riskini azaltabileceğini gösterdi. Amerikan Tıp Derneği Dergisi(Journal of the American Medical Association)’nde yayınlanan bir başka çalışmada 20’li yaşlardaki erkeklerin sık boşalmasının prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olacağı bulundu.

7⇒Orgazm, Sperm Kalitesini Yükseltir

Sık seks yapılması erkeklerdeki spermlerin kalitesini iyileştirebilir, spermlerdeki DNA hasarını azaltabilir ve doğurganlığı artırabilir. Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği(European Society of Human Reproduction and Embryology)’ne göre, günlük seks yapan ya da boşalan erkeklerin yedi gün boyunca seks yapmayan erkeklere göre daha canlı ve kaliteli spermleri olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, doğurganlık sorunları yaşayan çiftlerde hamileliğin sağlanması için bu yaklaşımın etkili olduğu öne sürülmektedir.

8⇒Güvenlikten Vazgeçmeyin

Seks, çiftlerin tutkularını keşfetmeleri, birbirleriyle bağlantı kurmaları ve ilişkilerinin tadını çıkarmalarını sağlar. Bunun dışında pek çok faydası da bulunur. Elbette sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak için güvenliği ihmal etmeyin. Özellikle tek eşli bir ilişkiniz yoksa korunun ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için sık sık test yaptırın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (1)

  1. ömer alkıs

    yüzde yüz katılıyorum

Sonraki yazı yükleniyor...