Seksin Daha Uzun Yaşamanızı Sağlayan Yönleri

Seksin Daha Uzun Yaşamanızı Sağlayan Yönleri

Seks Gerçekten Bu Kadar Önemli Mi?

Konu üzerinde daha fazla araştırmalar yapıldıkça sağlıklı bir hayat için seksin önemi daha net bir hale geliyor. Seks daha uzun yaşamanızı bile sağlayabilir.

Her şeyi ekleyemezsiniz ancak sağlık için seks önemlidir.

Seksin Sağlığa Faydaları

1 Seks Grip Ve Soğuk Algınlığı İle Savaşır

Wilkes Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre haftada iki defa seks yapan kişilerde immunoglobülin a antikoru (IgA) bulunmaktadır. Bunun anlamı nedir?   IgA grip ve soğuk algınlığa karşı savaşta savunmanın ilk hattıdır.

2 Seks Kalori Yakar

Seks kan akışını arttırır ve kalbin daha fazla atmasını sağlar. Kısacası seks bir egzersiz çeşididir ve turlarca koşmaktan daha eğlencelidir. Seks tonlarca kalori yakmaz. The New England Journal of Medicine’ de 2013 yılında yayınlanan bir makaleye göre 30’larının ortasında olan bir erkek seks sırasında 21 kilokalori yakabilir. Bu yine de kanepede otururken yaktığınızdan daha fazladır.

3 Seks Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Yapılan pek çok çalışma aktif seks hayatının daha uzun bir yaşam ile yakından bağlantılı olduğunu göstermiştir. Özellikle seks kalp krizi, felç ve diğer kalp sorunlarının riskini azaltmaktadır. 2010 yılında büyük bir araştırma yapılmıştır. Sonuçları düzenli cinsel aktivitenin kalp hastalıkları riskini azaltabileceğini göstermiştir.

4 Seks Hormon Seviyelerini Düzenler

Neden önemsemelisiniz? Diğer şeylerin yanında sağlıklı hormon profili düzenli adet döngüsüne yardımcı olur ve menopozun negatif etkilerini azaltır.

5 Seks Baş Ağrısını İyileştirebilir Ve Fiziksel Ağrıyı Azaltır

Aslında seks baş ağrısını iyileştiremez gibi dursa da iyileştirebilir. Nasıl? Seks sırasında oksitosin hormonu salgılanır. Oksitosin ağrıyı azaltır. Bulletin of Experimental Biology and Medicine’ de yayınlanan bir çalışmada oksitosin soluduktan sonra ellerine zarar verilen kişiler oksitosin solumayan kişilerin yarısı kadar acı hissetmiştir.

6 Seks Stresi Azaltır Ve Kan Basıncını Düşürür

Orgazm sırasında salgılanan oksitosinin bir başka yararı daha vardır; sinirleri rahatlatır. Laboratuvar fareleri ile yapılan testlerde oksitosin stres hormonu olan kortizolun etkilerini yok etmiştir. Eğer iyi bir seksin ardından partneriniz horlayarak uyumaya başlarsa bunun nedeni sadece yorgunluk değildir. Oksitosin uykuyu teşvik etmektedir.

7Seks Prostat Kanseri Riskini Azaltır

2003 yılında Avustralyalı araştırmacıların yayınladığı bir çalışmaya göre 20-50 yaşları arasındaki erkekler ne kadar çok boşalırsa prostat kanseri riski olmaları o kadar azalmaktadır. Çalışmanın yazarına göre 20’li yaşlardaki erkekler günde bir defa boşalmalıdır. Bir yıl sonra yayınlanan benzer bir araştırmaya göre haftada en az 5 defa, seks ya da mastürbasyon yoluyla, boşalan erkeklerin prostat kanseri riski azalmaktadır.

8Seks Göğüs Kanseri Riskini Azaltır

Kadınlar da seksi önleyici bakım olarak kullanabilir. Goldstein’e göre “vajinal seks yapan kadınlarda göğüs kanseri riski yapmayanlara göre daha azdır.” Goldstein ayrıca bu durumun ilginç olduğunu ve araştırılması gerektiğini söylemiştir.

9Seks Özgüveni Ve Ruh Halini Yükseltir

Seksin psikolojik yararı çoktur. Seksin ardından etrafta bulutların üzerindeymiş gibi gezme durumu sandığınızdan uzun sürmektedir. Goldstein’e göre sağlıklı bir seks hayatı uzun süreli tatmin ve iletişimsel anlamda daha dürüst ve yakın olmaya yöneltir. Seks yapan kişilerin aleksitimi olma ihtimal düşüktür. Bu sorun duyguların anlaşılamaması ve ifade edilememesidir.

10Seks Preeklampsiyi Engeller

Preeklampsi kan basıncının yükselmesi ve diğer organların fonksiyonlarının bozulması sorunudur. Hamileliğin 20’inci haftası sonrasında yaygındır ama hamileliğin erken aşamalarında hatta doğum sonrasında da görülebilir. Yapılan çalışmalar kadının döllenme öncesi yeteri kadar partnerinin menisine maruz kalması durumunda olasılığın önemli ölçüde azaldığını göstermiştir.

11Seks Koku Duyusunu Arttırır

Bilim adamlar uzun zamandır seks sonrasında hem erkeklerde hem de kadınlarda prolaktin hormonu dalgalanması olduğunu bilmektedir. 2003 yılında Kanadalı araştırmacılardan oluşan bir ekip fareler üzerinde araştırma yapmıştır. Bu araştırmada prolaktin hormonunun beyindeki kök hücrelerin koku alma merkezinde yeni nöronlar geliştirdiğini keşfetmiştir.

12Seks Mesane Kontrolünü Arttırır

Pelvik itmesini içeren seks Kegel kaslarının egzersiz yapmasını sağlar. Bu kaslar idrar akışını kontrol eden kaslardır. Yani seks inkontinans başlangıcını engelleyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...