Serum Albümin Testi Nedir?

Serum Albümin Testi Nedir?

Proteinler, vücudunuzun sıvı dengesini korumasına yardımcı olmak için kanınız boyunca dolaşır. Albümin, karaciğerin ürettiği bir protein türüdür ve kanınızdaki en bol bulunan proteinlerden biridir. Sıvının kan damarlarından sızmasını önlemek için uygun bir albümin dengesine ihtiyacınız vardır. Albumin, vücudunuza büyümek ve dokuyu onarmaya devam etmesi için ihtiyaç duyduğu proteinleri verir. Aynı zamanda hayati besinleri ve hormonları da taşır.

Serum Albümin Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Albümin Nedir?

Albümin, karaciğerin ürettiği bir protein türüdür ve kanınızdaki en bol bulunan proteinlerden biridir.

Ne İçin Yapılır?

Bir serum albümin testi, kanınızdaki albümin miktarını ölçen basit bir kan testidir. Ameliyat olmak, yanmak veya açık bir yara almak düşük albümin seviyesine sahip olma şansınızı arttırır.

Endişelenmeli Miyim?

Yüksek serum albümin seviyeleri susuz olduğunuz veya protein açısından zengin bir diyet yediğiniz anlamına gelebilir.

Bir serum albümin testi, kanınızdaki albümin miktarını ölçen basit bir kan testidir. Ameliyat olmak, yanmak veya açık bir yara almak düşük albümin seviyesine sahip olma şansınızı arttırır.

Bunların hiçbiri sizin için geçerli değilse ve anormal serum albümin seviyeniz varsa, karaciğerinizin veya böbreklerinizin doğru çalışmadığının bir işareti olabilir. Bu aynı zamanda bir beslenme eksikliğiniz olduğu anlamına da gelebilir.

Doktorunuz, albümin seviyelerinin sağlığınız için ne anlama geldiğini yorumlayacaktır.

Serum Albümin Testi Neden Yapılır?

Karaciğeriniz yediğiniz besinlerdeki proteinleri alır ve bunları vücudunuzdaki çeşitli organlara ve dokulara dolaşan yeni proteinlere dönüştürür. Bir serum albümin testi doktorunuza karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını söyleyebilir. Genellikle karaciğer panelindeki testlerden biridir. Albümine ek olarak karaciğer paneli kanınızı kreatinin, kan üre azotu ve prealbümin için test eder.

Doktorunuz, karaciğer hastalığı gibi karaciğer fonksiyonunuzu etkileyen bir durumun bulunduğundan şüpheleniyorsa, albümin testi için küçük bir kan örneği vermeniz gerekecektir. Karaciğer hastalığına bağlı semptomlar:

 • Sarılık ve sarı cilt olan sarılık
 • Yorgunluk
 • Beklenmedik kilo kaybı
 • Göz, karın veya bacakların etrafında şişlik

Doktorunuz ayrıca kronik pankreatit veya böbrek hastalığı da dahil olmak üzere bazı tıbbi durumları kontrol etmek için serum albümin testi kullanabilir. Testin sonuçları, bu koşulların iyileşip iyileşmediğini gösterebilir.

Serum Albümin Testine Nasıl Hazırlanırım?

İnsülin, anabolik steroidler ve büyüme hormonları gibi bazı ilaçlar test sonuçlarını etkileyebilir. İlaç alıp almadığınızı doktoruna söyleyin. Doktorunuz size ilacınızın dozunu değiştirmenizi veya testten önce ilacınızı almayı bırakmanızı söyleyebilir.

Doktorunuz size talimat vermediği sürece ilacınızda veya dozajınızda herhangi bir değişiklik yapmayın.

Bunun dışında, serum albümin testinden önce herhangi bir ilave adım atmanıza gerek yoktur.

Serum Albümin Testi Nasıl Yapılır?

Bir laboratuvar teknisyeni serum albümin testi için kullanmak üzere kolunuzdan küçük bir kan örneği alır.

İlk olarak, cildinizi temizlemek için bir alkollü bez veya antiseptik bez kullanırlar. Sonra damarlarınızın kanla şişmesini sağlamak için üst kolunuzun etrafına bir bant bağlarlar. Bu, damarları daha kolay bulmalarına yardımcı olur.

Bir damar bulduklarında, teknisyen şişeye bağlı olan ve kan çeken bir iğne yerleştirir. Bir veya daha fazla şişe doldurabilirler.

Kan numunesini analiz için laboratuvara gönderirler.

Sonuçlar Nasıl Yorumlanır?

Serum albümin testi genellikle karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını kontrol eden bir dizi testin parçasıdır. Doktorunuz belirtilerinize neyin neden olduğunu belirlemek ve doğru bir teşhis koymak için muhtemelen tüm test sonuçlarınıza bakacaktır.

Kandaki serum albümin için tipik değer, desilitre başına 3.4 ila 5.4 gramdır. Düşük albümin seviyeleri, aşağıdakileri içeren bir dizi sağlık durumunu gösterebilir:

 • Karaciğer hastalığı
 • İltihap
 • Şok
 • Yetersiz beslenme
 • Nefritik sendrom veya nefrotik sendrom
 • Crohn hastalığı
 • Çölyak hastalığı

Doktorunuz düşük serum albümin seviyelerinin karaciğer hastalığına bağlı olduğuna inanıyorsa, spesifik karaciğer hastalığı türünü belirlemek için daha fazla test isteyebilir. Karaciğer hastalığı tipleri arasında hepatit, siroz ve hepatoselüler nekroz bulunur.

Yüksek serum albümin seviyeleri susuz olduğunuz veya protein açısından zengin bir diyet yediğiniz anlamına gelebilir. Ancak, dehidratasyonu teşhis etmek için genellikle serum albümin testi gerekli değildir.

Kan numunenizi analiz eden laboratuvara bağlı olarak sonuçların değişebileceğini dikkate almak önemlidir. Bazı laboratuvarlar benzersiz ölçümler kullanır veya farklı örnekleri test eder. Test sonuçlarını daha ayrıntılı olarak tartışmak için doktorunuzla görüşün.

Serum Albümin Testinin Riskleri Nelerdir?

Bir serum albümin testi büyük miktarda kan gerektirmez, bu nedenle düşük riskli bir işlem olarak kabul edilir. Bununla birlikte, teknisyeninizin bir damar bulması zor olursa, kan örneği alırken veya verdikten sonra biraz rahatsızlık ve morarma olabilir.

Aşırı kanama riskinizi artırabilecek tıbbi bir durumunuz varsa bunu daima doktorunuza bildirmelisiniz. İşlem sırasında beklenenden daha fazla kanamanıza neden olabilecek kan inceltici ilaçlar gibi bazı ilaçlar alıyorsanız da bildirin.

Serum albümin testi ile ilişkili yan etkiler şunlardır:

 • İğnenin sokulduğu yerde kanama veya morarma
 • Kan görünce bayılma
 • Cildinizin altında kan birikmesi
 • İğne yerinde enfeksiyon

Beklenmedik yan etkileri fark ederseniz doktorunuzu arayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...