Serum Hemoglobin Testi Nedir?

Serum Hemoglobin Testi Nedir?

Serum hemoglobin testi, kan serumunuzdaki serbest yüzen hemoglobin miktarını ölçer. Serum, kırmızı kan hücreleri ve pıhtılaşma elemanları kan plazmasından çıkarıldığında kalan sıvıdır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizde bulunan bir oksijen taşıyan protein türüdür.

Normalde, vücudunuzdaki tüm hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizde bulunur. Bununla birlikte bazı durumlarda hemoglobinin bir kısmı serumunuzda olabilir. Buna serbest hemoglobin denir. Serum hemoglobin testi bu serbest hemoglobini ölçer.

Doktorlar genellikle kırmızı kan hücrelerinin anormal bozulmalarını teşhis etmek veya izlemek için bu testi kullanırlar. Yakın zamanda bir kan transfüzyonu geçirdiyseniz, bu test bir transfüzyon reaksiyonunu gözlemleyebilir.  Bir başka neden de hemolitik anemidir. Eğer bu tür bir aneminiz varsa, kırmızı kan hücreleriniz çok çabuk bozulur. Bu, kanınızdaki normal hemoglobin seviyesinin normalden daha yüksek olmasına yol açar.

Serum Hemoglobin Testi Neden İstenir?

Hemolitik anemi belirtileri gösteriyorsanız, doktorunuz bir serum hemoglobin testi isteyebilir. Bu durum, kırmızı kan hücreleriniz hızla parçalandığında ve kemik iliğiniz bunları yeterince çabuk değiştiremediğinde ortaya çıkar.

Hemolitik anemi teşhisi konulduysa da doktorunuz bu testi isteyebilir. Bu durumda, test doktorunuzun durumunuzu takip etmesine yardımcı olabilir.

Hemolitik Anemi Nedir?

♦♦İki tip hemolitik anemi vardır.

Dış Kaynaklı Hemolitik Anemi

♦♦Dış kaynaklı hemolitik aneminiz varsa vücudunuz normal kırmızı kan hücreleri üretir. Ancak bir enfeksiyon, otoimmün bir bozukluk veya belirli bir kanser türü nedeniyle çok hızlı bir şekilde yok edilirler.

İç Kaynaklı Hemolitik Anemi

♦♦Eğer iç kaynaklı hemolitik aneminiz varsa, kırmızı kan hücreleriniz arızalı demektir ve doğal olarak hızla kırılırlar. Orak hücreli anemi , talasemi , doğuşsal seferositik anemi ve G6PD eksikliği hemolitik anemiye neden olabilen durumlardır.

♦♦Her iki tip hemolitik anemi de aynı semptomlara neden olur. Bununla birlikte, aneminize altta yatan bir durum neden olursa, ek belirtileriniz olabilir.

Hemolitik aneminin erken aşamalarında, aşağıdaki gibi hissedebilirsiniz:

 • Zayıf
 • Sersemlemiş
 • Şaşkın
 • Huysuz
 • Yorgun

Ayrıca baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Durum ilerledikçe, belirtileriniz daha ciddi hale gelecektir. Cildiniz sarı veya solgun olabilir ve gözlerinizdeki beyazlık mavi veya sarı olabilir. Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • Kırılgan tırnaklar
 • Kalp sorunları (artan kalp hızı veya kalp üfürüm)
 • Koyu idrar
 • Genişlemiş bir dalak
 • Genişlemiş bir karaciğer
 • Dil ağrısı

Test Nasıl Yapılır?

Serum hemoglobin testi elinizden veya kolunuzdan alınacak küçük bir kan örneği gerektirir. Bu işlem genellikle sadece birkaç dakika sürer:

 • Doktorunuz veya hemşireniz, kanınızın alınacağı alana antiseptik uygulayacaktır.
 • Damarlara giden kan akış miktarını arttırmak için üst kolunuzun etrafına bir elastik bant bağlanarak damarların şişmesi sağlanır. Bu, bir damar bulmayı kolaylaştırır.
 • Ardından damarınıza bir iğne sokulur. Damar delindikten sonra kan iğnenin içine geçirilmiş küçük bir tüpe akacaktır. İğne içeri girdiğinde hafif bir batma hissedebilirsiniz, ancak testin kendisi acı verici değildir.
 • Yeterli kan alındıktan sonra, iğne çıkarılacak ve iğne bölgesinde steril bir bandaj uygulanacaktır.

Serum Hemoglobin Testi Sonuçları

Normal Sonuçlar

♦♦Serum hemoglobin, kandaki desilitre başına hemoglobin gram (mg/dL) olarak ölçülür. Laboratuvar sonuçları çeşitlilik gösterebilir, buyüzden doktorunuz sonuçlarınızın normal olup olmadığını belirleyecektir. Sonuçlarınız normal ise doktorunuz daha fazla test yapmak isteyebilir.

Anormal Sonuçlar

♦♦Serumunuzdaki yüksek düzeydeki hemoglobin seviyesi genellikle hemolitik aneminin bir göstergesidir. Kırmızı kan hücrelerinin anormal şekilde parçalanmasına neden olabilecek durumlar arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, aşağıdakiler bulunur:

 • Orak hücreli anemi: kırmızı kan hücrenizin rijit ve alışılmadık şekilde şekillendirilmesine neden olan genetik bir bozukluk
 • G6PD eksikliği: vücudunuz kırmızı kan hücresi üreten enzimden yeterince yararlanamadığı zaman oluşan bozukluk
 • Hemoglobin C hastalığı: anormal hemoglobin üretimine yol açan genetik bir bozukluk
 • Talasemi: vücudunuzun normal hemoglobin üretme yeteneğini etkileyen genetik bir bozukluk
 • Doğuşsal seferositik anemi: kırmızı kan hücresi zarlarınızda bir bozukluk

♦♦Eğer testinizin sonuçları anormal ise, doktorunuz muhtemelen tam olarak ne tür hemolitik anemiye neden olduğunu belirlemek için daha fazla test yapacaktır. Bu ek testler basit kan veya idrar testleri olabilir veya kemik iliğinizi test etmeyi içerebilir.

Serum Hemoglobin Testinin Riskleri

♦♦Bu testte yer alan risk her kan alınımında yaşananlardır. Örneğin, kanı çekmek için iğne damarınıza girdiğinde muhtemelen hafif bir acı hissedersiniz. İğne çıkarıldığında bölgede küçük bir çürük veya biraz kana oluşabilir.

♦♦Nadiren kan alınımında aşırı kanama, bayılma veya iğne bölgesinde bir enfeksiyon gibi daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...