Serum Herpes Simpleks Antikor Testi Nedir?

Serum Herpes Simpleks Antikor Testi Nedir?

♦♦Serum herpes simpleks antikor testi vücudunuzda bulunan herpes simpleks virüsüne (HSV) karşı üretilmiş antikorların varlığını kontrol eder. HSV, uçuğa sebep olan yaygın bir enfeksiyondur. Uçuk vücudun birçok farklı kısmında çıkabilir ama en yaygın olarak genital veya ağız bölgelerinde bulunur. Uçuk enfeksiyonlarının iki türü vardır: HSV-1 ve HSV-2.

♦♦HSV-1 yaygın olarak ağız uçuğu olarak da bilinir, genelde soğuk gözeneklere ve su kabarcıklarına sebep olur ağzın yakınında ve yüzde. Enfekte olmuş bir insanla öpüşerek veya kap kacak ve bardak paylaşımakla yayılır. HSV-2 tipik olarak genital uçuğa sebep olmaktan sorumludur. Genel olarak cinsel yol ile bulaşır. HSV-1 ve HSV-2 her zaman semptomlara sebep olmaz ve insanlar enfekte olduklarının farkına varmayabilirler.

♦♦Serum herpes simpleks antikor testi aslında HSV enfeksiyonun kendisini kontrol etmez. Ancak kişinin bu virüse karşı antikor üretip üretmediğini belirler. Antikorlar bedenin kendisini bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi işgal eden organizmalara karşı korumak için ürettiği özel proteinlerdir. Bunun anlamı HSV enfeksiyonu olan kişilerde bu antikorlar mevcut olacaktır. Test iki HSV türünü de tespit edebilir.

♦♦Doktorunuz bu testi HSV enfeksiyonu olduğunuzdan şüphelendiğinde isteyecektir. Sonuçlar kesin olarak HSV olup olmadığınızı söyleyecektir. Eğer HSV antikorlarına sahipseniz semptomları göstermiyor olsanız dahi sonuç pozitif çıkacaktır.

Neden Serum Herpes Simpleks Antikor Testi Yapılır?

♦♦Doktorunuz HSV-1 veya HSV-2 ile enfekte olup olmadığınız test etmek için serum herpes simpleks antikor testi isteyebilir. Eğer semptomları gösteriyorsanız HSV olduğunuzdan şüphelenebilirler. Virüs her zaman semptomlara sebep olmaz ama olduğunda aşağıdaki semptomları yaşayabilirsiniz.

HSV-1:

 • Ağız çevresinde küçük, sıvı dolu kabarcıklar
 • Ağız ve burun etrafında gıdıklayıcı veya yakıcı bir his
 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Boyunda şişmiş lenf nodları

HSV-2:

 • Genital bölgede küçük kabarcıklar veya açık yara
 • Genital bölge etrafında gıdıklayıcı veya yakıcı bir his
 • Ateş
 • Kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Acılı idrar çıkarma

♦♦Bu semptomlarınız yoksa bile serum herpes simpleks antikor testinin keskinliği etkilenmeyecektir. Çünkü test sadece virüse karşı oluşturulan antikorları ölçmektedir, enfeksiyon uçuk başlangıcına sebep olmuyorsa bile yapılabilir. Eğer HSV ile enfekte olmuşsanız, hayatınızın geri kalanı boyunca, uçuk çıksın çıkmasın, HSV antikorları vücudunuzda bulunmaya devam edecektir.

Serum Herpes Simpleks Antikor Testinde Ne Bekleyebilirim?

Serum herpes simpleks antikor testi basit bir kan alımı gerektirmektedir. Bir sağlık görevlisi şu adımları izleyerek kanınızı alacaktır:

 • Kan alınacak bölgeyi bir antiseptik ile dezenfekte edecek.
 • Kolunuzun üst kısmına elastik bir şerit bağlayacak ve damarlarınızın kanla şişmesi sağlanacak
 • Damar bulunduğunda iğne damara batırılacak. Çoğunlukla dirseğin içindeki damar kullanılır.
 • Kan iğne aracılığı ile küçük bir tüpe doldurulur.
 • Yeterince kan çekildikten sonra iğne çıkarılır ve kanamayı durdurmak için delik alanına baskı uygulanır.
 • Eğer bir kanama varsa deliğin üzerine bir bandaj yerleştirilir.
 • Kan örneği laboratuara gönderilir.

Serum Herpes Simpleks Antikor Testinin Riskleri Nelerdir?

♦♦Bu testin kendisine özgü hiçbir riski yoktur. Bazı insanlarda kan alımından sonra iğne batırılan yerde iltihap, acı, çürük, hematom veya enfeksiyon görülebilir.

Sonuçlarım Ne Anlama Gelir?

*Olumsuz bir test sonucu normal kabul edilir. Bu genellikle HSV virüsü size hiç bulaşmamış demektir. Ancak son birkaç ayda enfekte olmuş iseniz sonuçlarınız yine de negatif olabilir. Buna sahte negatif denir. Vücudunuzun virüse karşı antikor üretmesi 12 ila 16 hafta sürmektedir ve eğer bu süre içinde test yaptırırsanız enfekte olmuş olmanıza rağmen sonuçlarınız negatif çıkacaktır.

*Ek olarak vücudunuzun HSV-1 ve HSV-2’ye karşı üretebileceği iki çeşit olası antikor olduğunun bilincinde olmalısınız. Bunlar igM ve igG’dir. IgM ilk yapılan antikordur ve genellikle o anki veya akut bir enfeksiyonu temsil eder; ancak durum yine de bu olmayabilir. IgG, igM antikorundan sonra yapılır ve tipik olarak hayatınızın geri kalanı boyunca kan akışınızda bulunur. IgG’nin varlığı var olan bir enfeksiyona işaret etmez, ancak hayatınızın bir noktasında HSV virüsüne bulaştığınızı gösterir.

*HSV-1 veya HSV-2 için pozitif bir test sonucu bir noktada virüs ile enfekte olmuşsunuz demektir. Sonuçlar doktorunuzun HSV-1 ile HSV-2 arasında ayrım yapmasını sağlayacaktır, zira yaraları görsel olarak muayene etmek her zaman mümkün değildir. Sonuçlara göre doktorunuzla tedaviyi tartışabilir ve olası HSV enfeksiyonunun yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...