Serum Keton Testi Nedir?

Serum Keton Testi Nedir?

Serum Keton Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Karın ağrısı ,Mide bulantısı ya da 4 saatten fazla kusuyorsun ,Soğuk algınlığı ya da grip hasta ,Aşırı susama ve dehidratasyon semptomları ,Özellikle cildinizde kızarıklık ,Nefes darlığı veya hızlı nefes alma. Bu belirtileri yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bir serum keton testi, kanınızdaki keton seviyelerini belirler. Ketonlar, vücudunuz enerji için sadece glukoz yerine sadece yağ kullandığında üretilen bir yan üründür. Ketonlar küçük miktarlarda zararlı değildir.

Ketonlar kanda biriktiğinde, vücut ketoza girer. Bazı insanlar için ketoz normaldir. Düşük karbonhidratlı diyetler bu durumu indükleyebilir. Bu bazen besleyici ketoz olarak adlandırılır.

Eğer tip 1 diyabetiniz varsa kanınızın fazla asidik hale geldiği hayatı tehdit eden bir komplikasyon olan diyabetik ketoasidoz (DKA) riski altında olabilirsiniz. Diyabetik komaya veya ölüme yol açabilir.

Diyabetiniz varsa veya ketonlar için ılımlı veya yüksek risk altındaysanız derhal doktorunuza başvurun. Bazı yeni kan şekeri ölçüm cihazları kan keton seviyelerini test edecektir. Aksi takdirde, idrar keton seviyesini ölçmek için idrar keton şeritlerini kullanabilirsiniz. DKA 24 saat içinde gelişebilir ve tedavi edilmezse yaşamı tehdit eden koşullara yol açabilir.

Nadiren de olsa, Diyabet Forecast’e göre tip 2 diyabetli insanlar DKA geliştirir . Bazı kişilerde uzun süreli alkol bağımlılığı veya açlıktan dolayı uzun süreli ketoasidozdan alkolik ketoasidoz da görüşebilir.

Kan şekeriniz yüksekse, keton seviyenizi orta veya yüksekse veya aşağıdakileri hissediyorsanız hemen doktorunuzu arayın:

 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı ya da 4 saatten fazla kusuyorsun
 • Soğuk algınlığı ya da grip hasta
 • Aşırı susama ve dehidratasyon semptomları
 • Özellikle cildinizde kızarıklık
 • Nefes darlığı veya hızlı nefes alma

Ayrıca nefesiniz meyveli veya metalik bir kokuya sahip olabilir ve kan şekeri seviyesi dekilitre başına 240 miligramdan fazladır (mg/dL). Tüm bu semptomlar, özellikle tip 1 diyabetiniz varsa, DKA’nın semptomları olabilir.

Serum Keton Testinin Riskleri Nelerdir?

Serum keton testinden gelen tek komplikasyon kan örneğini almaktan kaynaklanır. Sağlık uzmanı, kan örneğini almak için iyi bir damar bulmakta güçlük çekebilir ve iğnenin sokulduğu yerde hafif bir acı hissi veya morarma olabilir. Bu semptomlar geçicidir ve testten sonra ya da birkaç gün içinde kendiliğinden çözülürler.

Serum Keton Testinin Amacı

Doktorlar öncelikle DKA’yı taramak için serum keton testini kullanırlar, ancak alkolik ketoasidoz veya açlık tanısı koymak için de bu testi isteyebilirler. Diyabetli gebe kadınlar, eğer sayaçları sıklıkla ketonları izlemek için kan keton seviyeleri okunamazsa, idrar keton testini yaptırır.

Aynı zamanda kan keton testi olarak da bilinen serum keton testi kanınızda ne kadar keton bulunduğunu inceler. Doktorunuz bilinen üç keton türü için ayrı ayrı test edebilir:

 • Asetonasetat
 • Beta-hidroksibutirat
 • Aseton

Sonuçlar birbirinin yerine kullanılamaz. Farklı koşulları teşhis etmeye yardımcı olabilirler.

Beta-hidroksibutirat DKA’yı belirtir ve ketonların yüzde 75’ini oluşturur. Yüksek seviyelerde aseton; alkol, boya ve oje çıkarıcıdan aseton zehirlenme belirtilerini gösterir.

Eğer aşağıdaki belirtiler varsa keton testi yaptırmalısınız:

 • Aşırı susama, yorgunluk ve meyveli nefes gibi belirtileriniz varsa
 • hastaysanız veya enfeksiyonunuz varsa
 • Kan şekeri seviyelerinin 240 mg/dL üzerinde olması
 • Çok fazla alkol al ve az yemek

Serum Keton Testi Nasıl Yapılır?

Bir kan örneğiniz kullanılarak laboratuvar ortamında bir serum keton testi yapılır. Eğer gerekirse dokturunuz hazırlanıp hazırlanmayacağınızı veya hazırlanacaksanız nasıl hazırlanacağınızı söyleyecektir.

Bir sağlık görevlisi, kolunuzdan birkaç küçük şişe kan almak için uzun ve ince bir iğne kullanır. Test için numunelerini laboratuvara gönderirler.

Kan alımından sonra görevli enjeksiyon bölgesinin üzerine bir bandaj koyacaktır. Bu bir saat sonra çıkarılabilir. Bu nokta daha sonra gergin ve ağrılı olabilir, ancak bu genellikle günün sonunda geçer.

Ev Takibi

Kandaki ketonları test etmek için kullanılan ev kitleri mevcuttur. Kan almadan önce temiz, yıkanmış eller kullanmalısınız. Kanı şeridin üzerine yerleştirdiğinizde, monitör sonuçları yaklaşık 20 ila 30 saniye sonra gösterecektir. Aksi takdirde, idrar keton şeritleri kullanarak ketonları izleyebilirsiniz.

Sonuçlarınız Ne Anlama Geliyor?

Test sonuçlarınız hazır olduğunda, doktorunuz bunları sizinle birlikte inceleyecektir. Bu telefon üzerinden veya takip randevusu olabilir.

 

Kandaki yüksek keton seviyeleri şu anlamlara gelebilir:

 • DKA
 • Açlık
 • Kontrolsüz serum glikoz seviyeleri
 • Alkolik ketoasidoz

Diyabetiniz olmasa bile ketonlarınız olabilir. Ketonların varlığı aşağıdaki durumlardaki insanlarda daha yüksek olma eğilimindedir:

 • Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan
 • Bir yeme bozukluğu olan veya bunun için tedavi gören
 • Sürekli kusan
 • Alkolik

Bunları kan şekeri seviyenizle değerlendirmek isteyebilirsiniz. Diyabeti olmayan bir kişi için normal kan şekeri seviyesi yemekten önce 70-100 mg/dL ve iki saat sonra 140 mg/dL’dir.

Sonuçlarınız Olumluysa Ne Yapmalısınız?

Daha fazla su ve şekersiz sıvı içmek ve egzersiz yapmamak testleriniz yüksekse hemen yapabileceğiniz şeylerdir. Daha fazla insülin için doktorunuzu aramanız gerekebilir.

Kanınızda veya idrarınızda orta veya büyük miktarda keton varsa hemen acil servise gidin. Bu ketoasidoz olduğunu ve komaya yol açabileceğini ya da hayatı tehdit edici başka sonuçlara yol açabileceğini gösterir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...