Servikal Biyopsi Nedir? Ne İçin Yapılır?

Servikal Biyopsi Nedir? Ne İçin Yapılır?

Servikal biyopsi, serviksten küçük bir miktar doku çıkarıldığı cerrahi bir prosedürdür. Serviks, vajinanın ucunda bulunan uterusun alt, dar ucudur. Rutin bir pelvik muayene veya Pap smear sırasında bir anormallik bulunduğunda servikal biyopsi yapılır genellikle. Anormallikler insan papillom virüsü (HPV) veya prekanseröz hücrelerin varlığını içerebilir. Bazı HPV tipleri sizi servikal kanser geliştirme riski taşıyabilir.

Servikal Biyopsi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Servikal biyopsisi prekanseröz hücreleri ve servikal kanseri bulabilir. Doktorunuz serviks üzerindeki genital siğiller veya polipler (kansersiz büyüme) dahil olmak üzere belirli koşulları teşhis etmek veya tedavi etmek için servikal biyopsi yapabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem sonrası bir sürliğine bazı kısıtlamalar gerekebilir. Bu nedenle doktorunuzdan bilgi almayı unutmayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Servikal Biyopsi Türleri

Serviksinizden doku çıkarmak için üç farklı yöntem kullanılır:

Biyopsi Yöntemleri
Yumruk biyopsisi: Bu yöntemde “biyopsi forsepsi” denilen bir aletle serviksten küçük doku parçaları alınır. Rahiminiz, herhangi bir anormalliğin kolayca görülmesi için, boya ile boyanabilir.
Koni biyopsisi: Bu ameliyat serviksten geniş, koni şeklinde doku parçalarını çıkarmak için bir neşter veya lazer kullanır. Size uyumanızı sağlayacak genel bir anestezi verilecektir.
Endoservikal kürtaj (ECC): Bu prosedür sırasında, hücreler endoservikal kanaldan (uterus ve vajina arasındaki alan) çıkarılır. Bu, “curette” adı verilen elle tutulan bir aletle yapılır. Küçük bir kepçe veya kanca gibi şekillendirilmiş bir ucu vardır.
Kullanılan prosedür tipi, biyopsinizin ve tıbbi geçmişinizin nedenine bağlı olacaktır.

Bir Servikal Biyopsi Nasıl Hazırlanılır?

Periyodundan sonraki hafta içinde servikal biyopsinizi planlayın. Bu, doktorunuzun temiz bir örnek almasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca doktorunuzla aldığınız ilaçları tartıştığınızdan emin olmalısınız.

Kanama riskinizi artırabilecek ilaçlar almayı kesmeniz istenebilir, örneğin:

  • Aspirin
  • İbuprofen
  • Naproksen
  • Warfarin

!Biyopsinizden en az 24 saat önce tamponları, dürtüleri veya ilaçlı vajinal kremleri kullanmayın. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmekten de kaçınmalısınız.

!Bir koni biyopsisi veya genel anestezi gerektiren başka tip bir servikal biyopsi geçiriyorsanız, prosedürden en az sekiz saat önce yemek yemeyi kesmeniz gerekecektir.

!Randevu gününde doktorunuz, ofisinize gelmeden önce asetaminofen (Tylenol gibi) ya da başka bir ağrı kesici kullanmanızı tavsiye edebilir. Prosedürden sonra hafif bir kanama yaşayabilirsiniz, bu yüzden birkaç kadınsı pedleri almalısınız yanınıza. Ayrıca bir aile üyesini veya arkadaşınızı, özellikle genel anestezi verilirse, eve götürmek için, yanınızda getirmeniz iyi bir fikirdir. Genel anestezi işlemden sonra uykulu olabilirsiniz, bu yüzden etkilerin bitene kadar araç sürmemelisiniz.

Bir Servikal Biyopsi Sırasında Neler Beklenir?

Randevu normal bir pelvik muayene olarak başlayacaktır. Ayaklarınızla birlikte bir muayene masasına uzanırsınız. Daha sonra doktorunuz bölgeyi uyuşturmak için size yerel bir anestezi verecektir. Koni biyopsisi yaptırıyorsanız, size uyumanızı sağlayacak genel bir anestezi verilecektir.

Doktorunuz, prosedür sırasında kanalı açık tutmak için vajinaya spekulum yerleştirecektir. Serviks ilk önce bir sirke ve su çözeltisi ile yıkanır. Bu temizleme işlemi biraz yakabilir ama ağrı  yaratmamalıdır. Servikse iyot ile sürülebilir aynı zamanda. Buna Schiller’in testi denir ve doktorunuzun anormal dokuları tanımlamasına yardımcı olmak için kullanılır.

Doktor anormal dokuları birforseps, neşter veya bir kürekle çıkaracaktır. Doku forseps kullanarak kaldırılırsa hafif bir sıkışma hissi hissedebilirsiniz.

Biyopsi bittikten sonra doktorunuz, yaşadığınız kanama miktarını azaltmak için serviksinizi emici materyal ile paketleyebilir. Her biyopsi bunu gerektirmez.

Servikal Biyopside İyileşme

Yumruk biyopsileri ayakta tedavi prosedürleridir, yani ameliyattan hemen sonra eve gidebileceğiniz anlamına gelir. Diğer prosedürler hastanede bir gece kalmanızı gerektirebilir.

Servikal biyopsiden iyileşirken hafif kramp ve lekelenme bekleyiniz. Bir hafta kadar uzun süre kramp ve kanama yaşayabilirsiniz. Geçirdiğiniz biyopsi türüne bağlı olarak belirli aktiviteler kısıtlanabilir. Ağır kaldırma, cinsel ilişki yapılmaz ve koni biyopsisinden birkaç hafta sonrasına tampon ve septik su kullanımına izin verilmez. Yumruk biyopsisi ve ECC prosedüründen sonra aynı kısıtlamaları takip etmeniz gerekebilir, ancak sadece bir haftalığına.
Eğer aşağıdakiler olursa doktorunuzu bilgilendirin:
Ağrı hissederseniz
Ateşiniz çıkarsa
Ağır kanama yaşarsanız
Kötü kokulu vajinal akıntı olursa

Bu semptomlar bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Servikal Biyopsi Sonuçları

Doktorunuz biyopsi sonuçlarınız hakkında sizinle iletişime geçecek ve sonraki adımları sizinle tartışacaktır. Negatif bir test her şeyin normal olduğu ve daha fazla eylemin gerekli olmadığı anlamına gelir. Pozitif bir test ise kanser veya prekanseröz hücrelerin bulunduğunu ve tedaviye ihtiyaç duyulabileceğini gösterir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...