Servikal MR Taraması: Bu Durumlar Varsa Mutlaka Doktorunuza Bildirin

Servikal MR Taraması: Bu Durumlar Varsa Mutlaka Doktorunuza Bildirin

Manyetik rezonans(MR) görüntüleme yöntemi, radyo dalgalarını kullanan ve vücudunuzun detaylı görüntülerini yaratmak için güçlü mıknatıslardan elde ettiği enerjiyi kullanan acı vermeyen bir yöntemdir. Servikal omur, omuriliğin boyundan aşağıya doğru inen kısmıdır.

Servikal MR Taraması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

MR taramaları oldukça güvenlidir. Bu taramalarda radyasyonun hiçbir türü kullanılmaz. Manyetik alan ve radyo dalgalarının sağlık üzerinde bilinen bir riski yoktur.

Ne İçin Kullanılır?

Servikal MR, genellikle boyun ağrısının nedenini teşhis etmek için kullanılır. Bu ağrı genellikle temel tedaviyle düzelmez. Bu ağrıya uyuşukluk ve kaslarda zayıflık da eşlik edebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Daha önceki ameliyatlarınızda metal implant yerleştirildiyse doktorunuza belirtin. Eğer böyle bir durum varsa MR çekilmemeniz daha güvenli olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Servikal MR Taraması Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

Servikal MR, şu durumların teşhis edilmesinde kullanılabilir:
Kemiklerinizdeki ve yumuşak dokularınızdaki tümörler
Bel fıtığı
Damarlarda şişliklere neden olan anevrizmalar ya da damar hastalıkları
Kemik anormallikleri ya da eklem hastalıkları gibi diğer doku bozuklukları

Özel bir MR görüntüsüne kesit denir. Kesitler, dokunun kesildiğindeki görüntüsünü verir. Bunu, bir ekmeği dilimlediğiniz zamanki gibi düşünebilirsiniz. Bütün MR taraması, yüzlerce dilimden oluşur. Bu görüntüler bilgisayarda depolanabilir ya da taranan bölgenin 3 boyutlu görüntülerine çevrilebilir.

MR Nasıl Görüntü Oluşturur?

Mr taraması, güçlü manyetik alan ve radyo dalgalarını kullanarak vücudunuzun detaylı ve 3 boyutlu görüntülerini oluşturur.

İnsan vücudunun %80’i sudan oluşur. Yani milyonlarca hidrojen atomu bulunur. Bu atomlar MR’daki manyetik alanla temasa geçtiğinde hepsi aynı yönde dizilirler. MR’ın ürettiği radyo dalgaları, manyetik alana konulduğunda bu düzeni bozar.

Radyofrekans kapatıldıktan sonra atomlar orijinal pozisyonlarına geri dönerler. Bu durumun ne kadar süreceği dokunun türüne bağlıdır. MR makinesinde bir sensör atomların manyetik alana göre düzenlenmesinin ne kadar süreceğini hesaplar. Sonuçlar, görüntülere dönüştürülür.

Bazı durumlarda, MR öncesinde damardan boya verilir. Boya sayesinde damarlar ve tümörler kolayca daha detaylı bir şekilde görülebilir. Boya kullanılan MR’a manyetik rezonans anjiyogram denilir.

Servikal MR Nasıl Çekilir?

Servikal MR şunları gösterebilir:
Omurgada oluşan doğum kusurları ya da bozukluklar
Omurganın yakınında ya da omurgada enfeksiyon
Omurgada yaralanma ya da travma
Omurganın anormal bir şekilde eğimli olması ya da skolyoz
Omurgada kanser ya da tümör olması

Servikal MR, omurilik ameliyatından önce veya sonra da istenebilir.

Servikal MR için Hazırlık

Servikal MR’ı çektireceğiniz kuruma göre yapılması gerekenler değişiklik gösterebileceğinden tarama öncesinde yemek, içmekle ilgili durumları doktorunuza danışın. Test sırasında boya kullanmak istiyorlarsa diyabetiniz ya da böbrek sorunlarınız varsa doktorunuza anlatın. Tarama öncesinde böbrek fonksiyon testi yapılması gerekebilir. Bu test, böbreklerinizin boyayı güvenle işleyeceğinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Hamileyseniz doktorunuza belirtin. MR, hamileliğin ilk trimesterinde önerilmemektedir. Doktorunuz bu taramayı bebeğinizi doğurduktan sonrasına erteleyebilir.

Klostrofobiniz veya kapalı yerlerde durma korkunuz varsa doktorunuza anlatın. Bu durumda, test sırasında kendinizi daha rahat hissetmeniz için antianksiyete ilaçları verilebilir. Bazı durumlarda ise anestezi ile uyutulmanız gerekebilir.

Röntgen, tomografi ya da eski MR taramaları gibi alakalı olabilecek belgeleri randevularınıza getirin. Bazen MR teknisyenleri rahatlama sağlaması için müzik çalabilirler. MR’ı özel bir kurumda yaptıracaksanız yanınızda dinlemek istediğiniz müzikleri götürebilirsiniz.

MR’a girmeden önce üzerinizdeki metal içeren tüm mücevherleri ve kıyafetleri çıkarmanız gerekecektir. Mücevherlerinizi evde bırakmanız daha kolay olabilir. Test sırasında hastanenin size vereceği önlüğü giyebilirsiniz.

Aşırı kiloluysanız veya klostrofobikseniz doktorunuz açık MR yapmayı önerebilir. Açık MR, standart makinelerden daha fazla alana sahip bir MR cihazıdır. Ancak, açık MR her hastanede ya da klinikte bulunmadığından bu imkânı doktorunuza danışmalısınız.

Servikal MR Sırasında Ne Olmasını Beklemeliyim?

MR makinesine bağlı olan dar bir sedyeye uzanmanız gerekir. Kafanız, sedyenin kafanızı koymanız gereken yerinde, kollarınız yanınızda olmalıdır.

MR teknisyeni, makine çalışırken gelecek gürültüyü bastırması için kulaklık verebilir. Tarama sırasında müzik dinleme imkânınız olabilir. Müzik dinlemek sizi sakinleştirip, dikkatinizi gürültüden uzaklaştıracaktır.

Bobin denilen bir çerçeve başınızın ve boynunuzun etrafına yerleştirilir. Bu bobinin anteni vardır ve makinenin enerjisini odaklayarak iyi görüntülerin alınmasına yardımcı olur. MR teknisyeni, elinize bir sinyal cihazı verir. Test yapılırken gerek duyduğunuz durumlarda bu sinyali kullanabilirsiniz.

Düzgün bir şekilde yerleştirildiğinizde sedye yavaşça makinenin içine girer. MR teknisyeni, MR cihazının olduğu odaya bağlı başka bir odanın penceresinden sizi görebilir. Size taramanın ilerleyişine dair gelişmeleri anlatabilir.

Servikal MR taramaları genellikle 30 ila 45 dakika sürer. Bu süre zarfında, sabit durmanız çok önemlidir. Hareket ederseniz görüntü bulanıklaşabilir.

Servikal MR’ın Riski Var mıdır?

MR taramaları oldukça güvenlidir. Bu taramalarda radyasyonun hiçbir türü kullanılmaz. Manyetik alan ve radyo dalgalarının sağlık üzerinde bilinen bir riski yoktur.

Bazı kişilerin MR sırasında kullanılan boyalara alerjisi olabilir. Daha önce bu tür boyalara karşı alerjik bir tepkiniz olduysa doktorunuza bildirin. Kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjiniz varsa bunu da doktorunuza bildirmelisiniz.

MR cihazlarının ürettiği manyetik alanlar oldukça güçlüdür. MR, vücudunuzdaki her türlü metalle etkileşime girer.

Şu durumlar varsa mutlaka doktorunuza bildirin:
Metal diş teli ya da implant varsa
Kalp pili varsa
Metal piercing varsa
Metal içeren rahim içi alet varsa
İnsülin pompası gibi ilaç veren bir cihaz varsa
Anevrizma klipsi varsa
İçeride kalmış bir mermi ya da şarapnel parçası varsa
Koklear implant varsa
Kalıcı dövme ya da makyaj varsa

Vücudunuzda metal varsa veya hamileyseniz servikal MR çektiremeyebilirsiniz. Bu durumda doktorunuz kemik taraması, tomografi ya da röntgen isteyebilir.

Servikal MR’ın Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Görüntüler elde edildikten sonra radyoloğa gider. Radyolog, MR görüntülerini yorumlamak konusunda uzmanlaşmış kişidir. Daha sonrasında radyolog, sonuçlarınızı doktorunuza verir ve doktorunuz da sonuçların ne anlama geldiğini size açıklar. Sonuçlara bağlı olarak doktorunuz daha fazla test yapmak isteyebilir ya da teşhis koyduysa bundan sonra ne yapılacağını açıklayabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...