Serviks Tedavisi Olarak Kriyocerrahi (Kar Cerrahisi)

Serviks Tedavisi Olarak Kriyocerrahi (Kar Cerrahisi)

Kriyocerrahi servikste prekanseröz hücreleri yok etmek için donma gazı (sıvı azot) kullanan bir prosedürdür. Rahim veya rahmin en alt kısmı olan serviks, vajinaya açılır. Bu sağlıksız hücreler yok edildiğinde vücut onları yeni, sağlıklı hücrelerle değiştirebilir.

Kriyocerrahi (Kar Cerrahisi) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Kriyocerrahi bazen "kriyo" ya da "kriyoterapi" olarak da adlandırılır, ayrıca genital siğiller veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları (STD) tedavi etmek için kullanılır.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Uyanıkken doktorunuzun ofisinde kriyocerrahi yapılır. Prosedür genellikle yaklaşık 10 dakika sürer.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem sonrası baş dönmesi yaşanabilir bu tür durumlarda yada farklı herhangi bir durumda doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Kriyocerrahi için nasıl hazırlarım?

Kriyocerrahi sırasında krampları azaltmak adında prosedürden önce reçetesiz bir ağrı ilacı almak için doktorunuza danışın. Prosedür bazı kadınları hafif çakır keyif hissettirebilir, bu yüzden birilerinin sizi eve götürmesini sağlamak iyi bir fikirdir. Bir adet pedini doktorun ofisine getirdiğinizden emin olun. 

!Bu işlemden sonra sulu akıntı yaygındır.

Kriyocerrahi nasıl yapılır?

Randevunuza geldiğinizde bir hemşire veya bir teknisyen size bir hastane kıyafeti verecektir ve belden aşağıya doğru soyunmanızı söyleyecektir. Ardından muayene masasının üzerinde sargılı ayaklarınızla birlikte tıpkı normal bir Pap smear testi yaptırıyormuş gibi uzanacaksınız .

Doktor vajina duvarlarınza yayılması için vajinaya spekulum koyacaktır. Ayrıca serviksinizi kolposkop adı verilen bir cihazla inceleyebilirler . Bu, tüm anormal hücrelerin tanımlandığından emin olmak için daha iyi görselleştirme sağlar.

Doktorunuz daha sonra vajinaya dondurma sondası adı verilen bir enstrümanı yerleştirir ve serviksinize bastırır. Yaklaşık -50ºC / -58ºF arasındaki bir sıcaklıkta azot gazı metali soğutur ve servikste bir “buz topu” oluşturur. Buz topu anormal hücreleri öldürür. Prosedürün bu kısmı sırasında biraz titreme veya kramplar yaşayabilirsiniz.

En iyi sonuç için doktorunuz dondurma sondasını servikse karşı üç dakika tutar. Daha sonra çözülmeyi sağlamak için beş dakika kadar çıkarırlar ve sonra prosedürü tekrar ederler.

Kriyocerrahi sonrası kendime nasıl bakarım?

Doktorunuz, anormal hücrelerin tahrip olduğundan ve tekrarlamadığından emin olmak için prosedürden üç ila altı ay sonra Pap smear testi planlayacaktır gözlem için. Bundan sonra yılda bir veya daha sık izlenmeniz gerekebilir. Planlanan ebeveynliğe göre kriyocerrahi yaklaşık yüzde 85 ila 90 arasında bir başarı oranına sahiptir. Anormal hücreler üç ila altı ay sonra hala mevcutsa doktorunuz farklı bir jinekolojik prosedür önerebilir.

Genel olarak, kriyocerrahi biter bitmez normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Doktorunuz, kriyocerrahiyi takiben iki ya da üç hafta boyunca sizden mikrop öldürmek amacıyla yıkamamanızı, tamponları kullanmamanızı ya da vajinal ilişki kurmamanızı isteyecektir. Bu iyileşmek için serviksinize zaman verir.

!Eğer doğum kontrol hapları alıyorsanız düzenli almaya devam edin.
!Kriyocerrahi sonrası bir veya iki hafta sonra sulu veya kanla kaplı vajinal akıntı farkedebilirsiniz. Paniğe kapılmayın. Bu vücudunuzun eski, ölü hücrelerden kurtulma yoludur.

Kriyocerrahi riskleri nelerdir?

!İşlem sırasında en sık kriyocerrahi riski hafif kramplardır.
!Kriyocerrahiden hemen sonra bazı kadınlar ayakta durduklarında baş dönmesi yaşarlar. Bu durumun oluşması durumunda doktorunuza veya hemşirenize bildirin. Birkaç dakika dinlenmenin ardından bu semptom rahatlatması gerekir.

Bazı nadir kriyocerrahi komplikasyonları şunlardır:

 • Ağır vajinal kanama
 • Enfeksiyon
 • Bayılma
 • Varolan bir pelvik enfeksiyonun alevlenmesi
 • Vajina üzerinde donma yanıklar

Prosedür kanama ve enfeksiyon için hafif bir risk vardır, çünkü vajinaya yabancı cisimler sokulur.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuza başvurun veya acil servise gidin:

 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Sıradışı, kötü kokulu vajinal akıntı
 • Karın ağrısı

Nadir durumlarda kriyocerrahi servikal stenoz olarak da bilinen serviks üzerinde yaralanmaya neden olabilir. Bu durum gebe kalmanızı, hamile kalmanızı veya vajinal yoldan doğum yapmanızı zorlaştırabilir. Eğer bunu yaşıyorsanız sonraki gebeliklerde daha yakından takip edileceksiniz. Servikal stenoz normal adet kanaması sırasında da krampların artmasına neden olabilir.

!Hamileyseniz bunu doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Eğer ortada bir alternatif olduğu düşünülmüyorsa, çocuk bekliyor iseniz servikal kriyocerrahiye girmek akıllıca değildir. Çoğu durumda hamileliğinizden sonra kriyocerrahi alabilirsiniz.

Prekanseröz hücreler yavaş yavaş büyür. Anormal bir değişiklik olmadığından emin olmak için doktorunuz düzenli muayeneler yapabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...