Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir? Ciddi Olabilir!

Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir? Ciddi Olabilir!

Sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve diğer tüm ses değişikliğine ses kısıklığı denir. Gırtlaktan daha aşağı seviyelerdeki rahatsızlıklar sesin cılız ve zayıf çıkmasına neden olurken, gırtlağın kendisi ile ilgili hastalıklarda sert, tırmalayıcı ve kısık ses oluşumuna neden olur. Ağız boşluğu ve dil hastalıklarında ise ses boğuk, burundan ve “ağızda sıcak patates varmışçasına” çıkmasına sebep olur.

Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir? Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ses Kısıklığı Neden Olur?

Çoğu ses kısıklığı, ses tellerinin aşırı ve kontrolsüz kullanımından veya nezle, grip gibi hastalıklardan kaynaklanır.

Ses Kısıklığı Kaç Günde Geçer?

Ses kısıklığı genellikle ciddi bir hastalıktan kaynaklanmaz, kısa sürede kaybolacaktır. İki haftadan uzun sürerse doktora gitmenizi öneriyoruz.

Neden Ciddiye Almalıyım?

Ses kısıklığı düşük ihtimalde olsa gırtlak kanseri gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu sebepten ötürü uzun süreli ses kısıklığında mutlaka doktorunuza muayene olun.

Ses Kısıklığı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ses kısıklığı için genel cerrahi bölümüne randevu alabilirsiniz.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses kısıklığı, çoğu zaman ses tellerindeki tahrişten kaynaklanır. Bazen gırtlak kaslarındaki sorunlardan ve nadiren daha ciddi problemlerden kaynaklanabilir.

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Ses kısıklığı nasıl düzelir? Ses kısıklığı kaç gün sürer?  Ses kısıklığı genellikle ciddi bir hastalıktan kaynaklanmaz, kısa sürede kaybolacaktır. İki haftadan uzun sürerse doktora gitmenizi öneriyoruz. Ses kısıklığına iyi gelen yöntemler şunlardır:

Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Ses Kısıklığı

Bebeklerde ses kısıklığının birçok sebebi vardır.

Aşırı Ağlama: Küçük bebeklerde en çok görülen ses kısıklığı sebebidir. Özellikle bebeklerde görülen gaz olan kolik bebeğin huzursuzlaşmasına, huysuzlanmasına ve ağlamasına yol açar. Uzun süre ağlayan bebeğin ses telleri şişer ve sesi kısılır.

Ses Teli Nodülü: Ses nodülü, ses teli üzerindeki küçük çıkıntılardır. Kişide eğer ses nodülü varsa, ses kullanımı azalır. Bebeklerde bunun tedavisi çok daha zordur.

Soğuk Algınlığı: Grip, nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarında mukus salgılanması bebeklerin ses tellerini tahriş ederek ses kısıklığına yol açabilir.

Reflü: Gastroözofageal reflü bebeklerde sık görülür. Mide asidi mideden yemek borusuna geri döner ve boğazda yanma hissine sebep olur. Şiddetli veya sık yaşanan reflü ses tellerini olumsuz etkileyerek bebeklerin sesinin boğuk ya da kısık çıkmasına sebep olabilir.

Alerji: Bebeklerde alerji geniz akıntısına sebep olur ve geniz akıntısı da ses tellerini tahriş edip ses kısıklığına sebep olabilir. Bazı alerjiler ise ses tellerini şişirir ve bu yüzden ses kısıklığı ortaya çıkar.

Diğer sebepler:

 • Prematüre doğum ve gelişmemiş ses telleri
 • Ses teli felci
 • Gırtlak darlığı
 • Akciğer hastalıkları
 • Kusma
 • Sigaraya ya da kimyasallara maruz kalma
 • Psikolojik nedenler
 • Viral enfeksiyonlar
 • Gırtlak reflüsü
 • Ses telinde polip veya kist

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...