Sevdiğiniz Bir Yakınızı Kaybettikten Sonra Depresyonla Mücadele Etmenin Yolları

Sevdiğiniz Bir Yakınızı Kaybettikten Sonra Depresyonla Mücadele Etmenin Yolları

Hayatta güzel ve neşelendirici pek çok olay olsa da kayıplar da hayatın bir parçasıdır. Sevdiğiniz birini kaybetmek yas yaşamanıza neden olabilir. Bazı kişiler için yas depresyona ve var olan depresyonun kötüleşmesine neden olmaktadır. Bir yakınınızı kaybettikten sonra yas tutmanız veya üzgün hissetmeniz normaldir ancak üzgünlük ve çaresizlik hissinin uzun süre devam etmesi depresyonda olduğunuz anlamına gelir. Yas, depresyon veya her iki durumu birden yaşıyorsanız zamanla iyileşmenize yardımcı olabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Yas ve Depresyon Arasındaki Farklılıklar

Herkes farklı bir şekilde yas tutar. Bazı kişilerin belirtileri sosyal ortamlardan uzaklaşmak ve yoğun bir üzüntü yaşamak gibi depresyona çok benzer bir şekilde olabilir. Ancak, depresyon ve yas arasında çok önemli farklılıklar bulunur.

Yas, depresyonu tetikleyebilir ama yas tutan herkes depresyonda olmak zorunda değildir.

Karmaşık Yas Nedir?

Yas, sevilen biri kaybedildiğinde yaşanan normal bir histir. Ancak, bazı kişiler daha uzun süre yas tutarlar ve buna karmaşık yas denir.

Karmaşık yas, depresyonla aynı belirtilere neden olur. Bu durum depresyona ya da depresyon yaşayan kişilerde depresyonun şiddetinin artmasına neden olabilir.

Karmaşık yasın belirtileri arasında şunlar bulunur:
Sevdiğiniz kişinin ölümünden başka bir şey düşünememe
Kaybettiğiniz kişiyi sürekli özleme
Sevdiğiniz kişinin gittiğini kabullenmede zorluk
Yaşadığınız kayıpla ilgili uzun süreli öfke
Kendi hayatınızın bir anlamı yokmuş gibi hissetme
Başkalarına güvenmekte zorlanma
Sevdiklerinizle ilgili anıları hatırlamakta zorlanma
Daha iyiye gitmesi gerektiği hâlde giderek kötüleşen yas

Kendinize Nasıl Bakmalısınız?

Yas tutarken kendinize bakmanız bencilce bir hareket değildir. Bunu yapmanız zihnen ve bedenen daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bir sürecin parçası olabilir.

Kendinize bakmanız için yapabileceğiniz bazı şeyler:

Yürüyüşe çıkmak, bisiklet sürmek, eliptik bisiklet kullanmak ya da spor salonuna gitmek gibi düzenli yapabileceğiniz egzersiz programları oluşturun.

Her akşam en az 7 – 8 saat uyuyun.

Yemek kursu, kitap kulübü ya da seminere katılmak gibi size yeni şeyler öğretecek etkinliklere katılın.

Size destek olabilecek arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi arayın.

Yakınlarını kaybedenlerin katıldığı destek gruplarına katılın.

Bazı yaklaşımlar size yardımcı olabilirken bazıları olmayabilir. İlaçlara ve alkole yönelmek, düşüncelerinizden kaçmak için iyi bir davranış değildir ve zamanla daha kötü hissetmenize neden olabilir.

Sevdiğiniz kişiyle ilgili yıldönümü ya da doğum günü gibi önemli bir tarih geldiğinde bu tür günlerin sizin için bir önemi yokmuş gibi davranmanıza gerek yok. Bu günün değerini bilin. Kaybettiğiniz yakınınızla ilgili anılarınızı hatırlayın ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak kişilerle vakit geçirin.

Ne Zaman Yardım Aramalısınız?

Yakın olduğunuz birini kaybetmek, hayatınızı değiştirecek ve hayatınızda çok derinden bir boşluk oluşturacak bir olaydır.

Doktor Yardımı Almalısınız Gereken Durumlar:
!Günlük işleri yapmakta zorlanma
!Suçluluk hissetme ve sevdiğiniz kişinin ölümünden dolayı kendinizi suçlama
!Sosyal aktivitelere katılma isteğinin azalması
!Ölümü düşlemek
!Sevdiğiniz kişi yanınızda olmayınca yaşamanın bir anlamı yokmuş gibi düşünmek

Doktorunuz sizi yas konusunda uzmanlaşmış bir terapiste yönlendirebilir. Bu terapist konuşma terapisi, ilaç tedavisi ya da kombinasyon tedavisi önerebilir. Bu tedaviler, kayıp hissinin aşılmasına ve yasla başa çıkabilmenize yardımcı olabilir.

İntihar etmeyi veya kendinize zarar vermeyi düşünüyorsanız 112 acil servisi arayarak acil müdahale alabilirsiniz. Bu durumda, yanınızda biri varsa ondan da yardım isteyebilirsiniz.

Sevdiğiniz birini kaybetmeniz, hayatınızın bittiği anlamına gelmez, sadece bir şeylerin değişeceği anlamına gelir. Yardım aramak ve destek almak daha iyi hissetmenizi sağlar. Zamanla, iyileşmenin sizi ileri götüreceğini ve aynı zamanda sevdiğiniz kişiyi de anmaya devam edebileceğinizi göreceksiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...