Sevdiklerinize Meme Kanseri Olduğunuzu Nasıl Haber Vermelisiniz?

Sevdiklerinize Meme Kanseri Olduğunuzu Nasıl Haber Vermelisiniz?

Meme kanseri teşhisi konulduktan sonra, hastalığı kabullenmek biraz zaman alacaktır. Fakat eninde sonunda hastalığınızı kabullenip çevrenizdekilere nasıl söyleyeceğinize karar vermeniz gerekir. Bazı kişiler teşhis konulur konulmaz çevresindekilere haber verir. Hastalığınızı anlatmak konusunda acele etmeyin. Tamamen hazır olana kadar bekleyin. Sonrasındaysa ilk kime söylemek istediğinize karar verin. İlk söyleyeceğiniz kişiyi eşiniz, sevgiliniz veya çocuklarınız gibi size en yakın kişilerin arasından seçmeniz çok daha iyi olacaktır. Daha sonra yakın akraba ve dostlara ve en son da bu konuda kendinizi rahat hissediyorsanız iş ortamından tanıdığınız kişilere anlatabilirsiniz. Her konuşma için karşınızdaki kişiyle bu durumu nasıl paylaşmak istediğinizi düşünmelisiniz. Eşinize kanser olduğunuzu anlatma şeklinizle çocuğunuza anlatma şekliniz farklı olmalıdır. Bu konuşmaları yapmadan önce, doktorunuzla konuşun. Tedavi planınız hazırken bu haberi ailenize ve dostlarınıza vermek çok daha kolay olacaktır.

Çevrenizdeki insanlara bu haberi vermenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

Sevgilinize veya Eşinize Nasıl Söyleyebilirsiniz?

İyi iletişim kurmak sağlıklı ilişkilerin tamamı için gereklidir. Konu maddi endişeler, cinsel hayat ya da sağlık olsa da birbirinize karşı tamamen açık ve dürüst bir şekilde konuşmalısınız. Birbirinizi dikkatle dinlemeniz de oldukça önemlidir.

Eşinize kanser olduğunuzu söylediğinizde korkması ve şaşkına dönmesi normal bir durumdur. Alışması için ona zaman tanımalısınız.

Bu zaman içerisinde neye ihtiyacınız olacağını eşinize veya sevgilinize belirtmelisiniz. Eğer partnerinizin tedavinize aktif bir şekilde katılmasını istiyorsanız bunu belirtin. Tedavi sürecini kendi başınıza atlatmak istiyorsanız bunu da açıkça belirtmelisiniz.

Ayrıca, partnerinizle onun ihtiyaçları konusunda da konuşmalısınız. Partneriniz, sizin yapmanız gerekenleri yapamayacağınıza dair endişeler taşıyor olabilir. Böyle durumlarda birlikte çözümler bulmaya çalışın. Kendi başınıza halledemeyeceğiniz konularda başkalarından yardım istemekten çekinmeyin.

Mümkünse eşinizin de doktor randevularına gelmesine izin verin. Kanserinizle ilgili daha fazla şey öğrenmek bu durumun nelere sebep olabileceğini anlamasında ona çok yardımcı olacaktır.

Her hafta, sadece ikinizin baş başa vakit geçirebileceği programlar ayarlayın. Kızgınlık ve öfke de olsa birbirinize karşı hissettiğiniz duyguları açığa vurun. Partneriniz destekleyici değilse veya hastalığınızı kabullenemiyorsa birlikte terapiste gitmeyi düşünebilirsiniz.

Ailenize Nasıl Söyleyebilirsiniz?

Hiçbir şey ebeveynlerin çocuklarının kanser hastası olduğunu öğrenmesi kadar yıkıcı değildir. Ailenize kanser hastası olduğunuzu söylemek zor olabilir ama bu yapmanız gereken bir konuşmadır.

Konuşmanızın bölünmeyeceği bir anda bu haberi vermeye dikkat edin. Bu konuşmayı önceden prova etmeniz ailenizle konuşurken daha rahat bir şekilde konuşmanıza yardımcı olacaktır.

Hissettiklerinizle ve ailenizden beklediklerinizle ilgili açık olun. Ara sıra durarak söylediklerinizi anlayıp anlamadıklarını kontrol edin. Soruları varsa cevaplayın.

Çocuğunuza Nasıl Söyleyebilirsiniz?

Çocuğunuzu kanser olduğunuzu söylemeyerek korumaya çalışabilirsiniz ancak bunu saklamak pek de iyi bir fikir değildir. Çocuklar, evde yolunda gitmeyen şeyleri hissedebilirler. Hiçbir şey bilmemek onlar için gerçeği öğrenmekten çok daha korkutucu olabilir.

Kanser olduğunuzu paylaşma şekliniz çocuğunuzun yaşına göre de değişiklik gösterecektir. 10 yaşın altındaki çocuklar için basit ve doğrudan bir dil kullanarak anlatmalısınız. Onlara meme kanseri olduğunuzu, doktorunuzun bu hastalığı tedavi edeceğini ve günlük hayatınızı nasıl etkileyebileceğini anlatın.

Küçük çocuklar, sevdikleri kişilerin başlarına bir şey geldiğinde kendilerini suçlayabilirler. Bu yüzden, kanser hastalığına yakalanmanızın çocuğunuzun suçu olmadığını vurgulamanız gerekir. Ayrıca, kanserin bulaşıcı bir hastalık olmadığını da belirtmelisiniz. Ne olursa olsun onları hep seveceğinizi ve onlarla hep ilgileneceğinizi söylemelisiniz. Çocuğunuzu okula götürmek için ya da onunla oyun oynamak için enerjiniz olmasa bile ilginizi eksik etmeyeceğini belli etmeniz çocuğunuzun psikolojisi açısından çok önemlidir.

Tedavinizin sizi nasıl etkileyeceğini çocuğunuza anlatmalısınız. Saçlarınızın dökülebileceğini, midenizin rahatsızlanabileceğini anlatmanız onlar için durumu daha az korkutucu hale getirecektir.

Yaşça büyük çocuklar ve ergenlik çağındakiler kanserinizle ilgili daha fazla detayı sindirebilirler. Bu yaştaki çocuklarla konuşurken ölüm üzerine sorulabilecek zorlayıcı sorulara cevap vermeye hazırlıklı olmalısınız. Dürüst olmaya çalışmalısınız. Örneğin, kanserinizin ciddi olduğunu açıklayacaksanız tedavinizin daha uzun yaşamanızı sağlayabileceğini belirtebilirsiniz.

Çocuğunuz kanser hastası olduğunuzu kabullenmekte güçlük çekiyorsa terapistten ya da danışmandan randevu alabilirsiniz.

Arkadaşlarınıza Nasıl Söyleyebilirsiniz?

Arkadaşlarınıza ne zaman söyleyeceğinize karar vermeniz tamamen size kalmış. Bu durum, arkadaşlarınızı ne sıklıkla gördüğünüze ve onların desteğine ne kadar ihtiyacınızın olduğuna bağlıdır. En yakın arkadaşlarınıza söyleyerek yavaş yavaş çemberin dışına doğru çıkabilirsiniz.

Genellikle yakın arkadaşlar ve komşular yardımcı olmayı teklif ederler. Bu tür teklifler geldiğinde evet demeye çekinmeyin. İstekleriniz konusunda açık olun. Ne kadar detay verirseniz ihtiyacınız olan yardımı almanız da o kadar kolaylaşır.

Teşhisin ilk konulduğu zamanlarda çevrenizdekilerin tepkileri sizi bunaltabilir. Telefon trafiğiyle başa çıkamıyorsanız bir süre cevap vermeyebilirsiniz. Çevrenizdeki insanların, biraz zamana ihtiyacınızın olduğunu bilmelerine izin verin. Bu durumu mutlaka anlayışla karşılayacaklardır.

Telefonunuza, e-postalarınıza ve mesajlarınıza otomatik cevaplar hazırlayabilirsiniz. Böylece çevrenizdekilerle konuşmadan onlara durumunuzu bildirebilirsiniz.

İş Arkadaşlarınıza ve Patronunuza Nasıl Söyleyebilirsiniz?

Kanser tedavisi olmak işinizdeki performansınızı etkileyecektir. Bu yüzden, kanser tedavinizi ve bu durumun işinizi nasıl etkileyeceğini amirlerinize ve patronlarınıza bilgilendirme yapmanız gerekebilir.

Tedavi sürecinde işyerinizin size ne gibi imkânlar sağlayabileceğini öğrenin. Patronunuz evden çalışmanıza izin verebilir. İlerleyen zamanlarda çalışamayacak duruma gelirseniz ne yapacağınızı da planlamalısınız.

Patronunuzla bu durumu konuştuktan sonra insan kaynaklarıyla görüşün. Size hastalık izni verebilirler.

Patronunuzun ve insan kaynaklarının dışında istediğiniz kişilere durumunuzu anlatabilirsiniz. Size yakın olan iş arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumu sadece yakın olduklarınızla ve paylaşma konusunda sorun yaşamayacağınız insanlarla paylaşın.

Ne Beklemelisiniz?

Ailenizin ve arkadaşlarınızın vereceğiniz habere nasıl tepki vereceğini kestirmeniz oldukça zordur. Kanser teşhisine herkesin vereceği tepki farklı olacaktır.

Sevdiklerinizden bazıları ağlayabilir veya sizi kaybetme korkusu yaşadıklarını gösterebilir. Diğerleriyse daha dayanıklı davranarak ne olursa olsun size destek olacaklarını belirtebilirler. Size yardımcı olmak isteyenlerin yardım etmelerine izin verin.

Konuşmayı nasıl yapacağınızı hala bilemiyorsanız bir terapistten ya da danışmandan doğru şeyleri söylemek için yardım alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...