Sezaryen Doğum Neden Yapılır?

Sezaryen Doğum Neden Yapılır?

Her yıl ABD'de yaklaşık 4 milyon bebek doğmaktadır. Bu bebeklerin çoğu vajinal yoldan doğarlar. Ancak, son yirmi yılda sezaryen doğum sayısı artmıştır. Bu kısmen tıbbi zorunluluktan ve kısmen de seçimden kaynaklanmaktadır. Günümüzde, yaklaşık olarak her 3 doğumdan 1’i sezaryendir. Sezaryen doğumlar, bir tür ameliyattır ve tüm ameliyatlar gibi sezaryen doğumda da riskler vardır. Ancak bazı durumlarda sezaryen doğumlar hamile kadınlar için en güvenli seçenektir. Doktorların sezaryen ile doğum yapmayı seçmesinin yaygın nedenlerini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Sezaryen Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Normal Doğumdan Farkı Nedir?

Vajinal bir doğumda, bebek doğum sırasında doğum kanalından geçer. Ancak sezaryenle doğumda, bebek rahimden ameliyatla çıkarılır.

Ne Yapmalıyım?

Normal doğum hâlâ tercih edilen yöntemlerdendir. Yine de, sezaryenin gerekli olduğu durumlar vardır. Doktorunuz, en güvenli seçenek olduğunda size sezaryeni tavsiye edecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamileliğiniz ile ilgili riskleri en aza indirmek bilgi yada yardım almak için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilmelidir.

Sezaryen Doğum Yapılmasının Nedenleri

1 Doğumun Durması

Doğumun başarılı bir şekilde ilerleyememesi, sezaryen doğumunun en yaygın nedenlerinden biridir. Annenin rahim boynu yumuşamayıp genişlemediğinde veya normal olarak açılmadığında bebek doğum kanalından çıkamaz.
Doğumun durması şu durumlarda yaşanabilir:
Bebek çok büyükse ve doğum kanalından normal bir şekilde geçemiyorsa
Bebek doğum için olması gereken pozisyonda değilse yani kafası aşağıya doğru durmuyorsa
Kasılmalarınız bebeği doğum kanalına itmek için çok zayıfsa

Doğumun durması engellenemez ancak doktorunuz başka önlemler alarak bu durumu kontrol altına almaya çalışabilir. Örneğin, bebek doğum kanalından geçiyorsa bebeği vajinadan çekmek için forseps veya vakum kullanmak denenebilir.

Eğer zayıf kasılmalar doğumu durdurduysa, doktorunuz size Pitocin (oksitosin) denilen bir hormon verebilir. Bu hormon kasılmaları daha güçlü hale getirecektir.

Bu müdahaleler başarısız olursa doktor sezaryen doğumu önerebilir.

2 Enfeksiyonunuz Varsa

Doğum uzmanları genellikle enfeksiyonu olan annelerde sezaryen ile doğum yaparlar.

Sezaryen gerektiren enfeksiyonlar arasında şunlar bulunur:
HIV
Genital uçuk
Trikomonaz
Vajinal doğumlarda bebekler, annelerin kanı ve vücut sıvıları ile temas ederler. Bu durum, aktif enfeksiyonları olan annelerde özellikle tehlikelidir. Sezaryen doğumlar, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden enfeksiyonların anneden çocuğa geçmesini önleyebilir.

Hamileler ilk etapta enfeksiyondan kaçınmalı ve tanı konulduktan sonra tedaviye başvurmalıdırlar. Bazı enfeksiyonlar hızla tedavi edilebilir. Tedavinin yapılması güvenli bir şekilde vajinal doğumun olmasını sağlar.

3 Doğum Kanalının Engellenmesi

Doğum kanalınız şu şekilde engellenebilir:
Rahimde büyüme
Güçlü kasılmaların yüzünden pelvik kırıkların yer değiştirmesi
Rahim boynunun açılmasını kapatan plasenta
Bu durumlarda, bebeğin doğum kanalına uyması imkânsız veya tehlikelidir. Sezaryen doğum, en güvenli ve tek doğum seçeneğidir.

Erken teşhis ve tedavi edilirse bazı doğum kanalı tıkanıklıkları önlenebilir. Engelleri ve diğer olası komplikasyonları taramak için hamileyken düzenli muayenelerin yapılması önemlidir.

4 Daha Önce Sezaryen ya da Rahim Ameliyatı Geçirdiyseniz

Daha önce sezaryen ile doğum yapıldıysa veya başka rahim ameliyatları yaşandıysa rahim rüptürü riski daha çok artar. Bu durum, ciddi bir hamilelik komplikasyonudur. Doğum sırasında doğum kanalındaki kasılmalar ve basınç, rahimde oluşan yaraların yırtılmasına neden olabilir. Bu durum ise annede aşırı kanamaya yol açar ve hatta bebek için ölümcül olabilir.

Doktor, rahimdeki yaraların yerine karar veremezse vajinal doğuma devam edebilir. Ancak, birçok durumda, doktorlar olası bir rahim rüptürünü önlemek için sezaryen doğumu önereceklerdir.

5 Birden Fazla Bebeğe Hamileyseniz

Doktorlar, bebeklerin sağlık problemleri olmadıkça veya bebekler, anne karnında tehlikeli bir yere yerleştirilmedikçe, genellikle ikizlerin annelerine vajinal doğum yapmalarını önerirler.

Üç veya daha fazla bebeğin tek seferde doğumunun sağlanması için, doktorlar genellikle sezaryenle doğum yaparlar. Bunun yapılması doğumu hızlandırır. Ayrıca vajinal doğumu tehlikeli hâle getirebilecek bebeklerin anormal pozisyonda olması riski de azalır.

6 Bebeğinizin Sağlığı Risk Altındaysa

Vajinal doğumlar bazı durumlarda bebekler için tehlikeli olabilir.

Doktorlar şu durumlarda sezaryen ile doğum yaparlar:
Bebek yeterli oksijeni almıyorsa
Bebeğin kalp atışları düzensizse
Bebek, alt tarafta ayakları veya kalçası olacak şekilde ters duruyorsa
Bebek göbek kordonuna dolandıysa

Bu tür durumları önlemenin çoğu zaman yolu yoktur. Bu yüzden, genellikle sezaryen doğumların yapılması gerekir.

Doğum sancısının ve doğumun dikkatli bir şekilde izlenmesi doktorunuzun bilinçli kararlar vermesine yardımcı olabilir. Bunun yapılması, hem anne hem de bebek için mümkün olan en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...