Sezaryen Doğumun Tarihi

Sezaryen Doğumun Tarihi

Sezaryen doğum, son yıllarda daha yaygın olarak uygulanmaya başlandı. Bu işlem sırasında bebek normal doğuma alternatif olarak ameliyatla alınır. Sezaryende doktor karna ve rahme bir kesik atarak bebeği alır. Bazen sezaryen annenin ya da bebeğin sağlığı için gerekli olur, bazense gerekli değildir. Alternatif doğum yöntemlerinin ortaya çıkmasından dolayı sezaryenin tarihine ve neden hâlâ bu kadar popüler bir seçim olduğuna yakından bakmak önemli olacaktır.

Sezaryen Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sezaryen doğumun tercih edilmesinde yaşanan artış sağlık uzmanları arasında endişeye neden olmaktadır. Bu endişenin sebebi, sezaryenin istenmeyen ve boştan yere yaşanacak komplikasyonlara neden olmasıdır.

Ne Yapmalıyım?

Normal doğum hâlâ tercih edilen yöntemlerdendir. Yine de, sezaryenin gerekli olduğu durumlar vardır. Doktorunuz, en güvenli seçenek olduğunda size sezaryeni tavsiye edecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamileliğiniz ile ilgili riskleri en aza indirmek bilgi yada yardım almak için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilmelidir.

İlk Sezaryen Ameliyatlar

Sezaryen ismi, Jül Sezar’dan (Julius Caesar) gelmektedir. Sezaryenin ilk çıkış tarihi tartışmalara açık olsa da Washington Üniversitesi Sezar’ın sezaryen ile doğan ilk bebek olduğunu belirtmektedir. Bu isim Latince kesmek anlamına gelen “caedare” kelimesinden türemiştir.

Sezar bu isimle ilişkilendiriliyor olsa da tarihçiler sezaryenin çok daha önceden beri kullanıldığına inanmaktalar. Bu yöntem ilk olarak, anneleri ölmüş veya ölmek üzere olan bebeklerin doğmasına yardımcı olmak için kullanılıyordu. Bu nedenle 1500’lü yıllardan önce sezaryenle doğum yapan hiçbir anne bu olayı anlatamamıştır.

Bu hoş olmayan koşullara rağmen sezaryenle doğan bebeklerle ilgili büyük bir iyimserlik mevcuttu. Washington Üniversitesi’ne göre, o zamanlar bu bebeklerin çok kuvvetli olduğuna ve mistik güçlere sahip olduklarına inanılıyordu. Adonis gibi Yunan tanrılarından bazılarının sezaryenle doğduğuna inanılıyordu.

Sezaryenin Değerlendirilmesi

Sezaryenle doğan bebeklerin sihirli güçleri olsun olmasın, bu işlem annelere de güç veriyordu. Annenin bakımındaki gelişmeler sayesinde bu yöntemle anneler daha az ölüyordu. Anestezinin gelişiyle, sezaryen daha az acı verici hâle gelmişti. Kaliteli antibiyotikler ise hayatı tehdit eden enfeksiyon riskini azaltıyordu.

Bebeklerin yaklaşık olarak %32.2’si sezaryenle doğmuştur. Bu istatistik küçük görünüyor olabilir ancak doğumların 3’te 1’ini temsil etmektedir. Araştırmacılar, sezaryenin neden bu kadar popüler olduğunu araştırmaya devam etmekteler. Bu popülariteye sağlık sorunlarının artması, annelerin doğum tarihlerini kontrol edebilmesi gibi sebepler katkıda bulunmaktadır. Bazı annelerse normal doğumdan korktuğu için sezaryen olmaktadır.

Öneriler

Doğum sancısında gecikmelerin yaşanması kadınların sezaryenle doğum yapmasındaki en yaygın nedendir. Bu durum, doğum sancısının başladığı ama ilerlemediği zamanlarda görülür. Bazen rahim ağzı yeterince açılmaz ya da bebeğin kafası doğum kanalında sıkışır. Daha önce sezaryenle doğum yaptıysanız yine sezaryenle doğum yapabilirsiniz.

Doktorunuz şu durumlarda da sezaryenle doğumu önerebilir:
Bebek terse yani kafa yerine bebeğin vücudunun alt kısmı doğum kanalına girdiyse
Bebek çapraz pozisyondaysa yani doğum kanalına doğru yatıyorsa
Bebeğin anormal derece büyük bir kafası varsa
Bebeğin kalp hızı yavaşlıyorsa ya da bebeğe oksijen gitmiyorsa
Birden fazla bebek varsa (Bu durumda bazen bir bebek anormal pozisyonda olduğu için her iki bebeğinde sezaryenle doğurtulması gerekebilir.)
Bebeğinizde, normal doğumu güvensiz hâle getirecek bir doğum kusuru varsa
Göbek bağıyla ilgili bir sorun varsa
Normal doğumu tehlikeli hâle getirecek yüksek tansiyon, HIV, açık uçuk yaraları ya da kalp sorunları gibi rahatsızlıklarınız varsa

Sezaryenin Komplikasyonları

Bazı vakalarda sezaryenden kaçınılamaz. Ancak, ameliyat bazı komplikasyonlara neden olabilir. Sezaryen olan kadınların sonraki hamileliklerinde de doğumun sezaryenle olması gerekebilir.

Bu nedenle Mayo Clinic, birden fazla çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların bu ameliyatı isteyerek seçmemelerini belirtmektedir.

!Sezaryen, üreme sisteminde komplikasyonlara neden olabilir. Bu ameliyattan sonra ağır kanama görülebilir. Ameliyat sırasında rahmin bir kısmının ya da tamamının alınması gerekebilir. Bu durum, tekrar hamile kalmanızı engeller. Birden fazla sezaryen olmak plasentada sorunlara yol açabilir.

!Sezaryen sırasında kesik atılması gerektiğinden enfeksiyon riski de artar. Enfeksiyon rahmin içinde oluşabileceğinden başta fark edilmeyebilir. Sezaryen olmanız gerekiyorsa ameliyattan sonra muhtemel komplikasyonları önlemek için düzgün bakımın sağlandığından emin olun.

!Sezaryenle doğan bebekler, ameliyat sırasında atılan kesikle yaralanabilirler. 39 haftalıktan küçük, sezaryenle doğan bebeklerde nefes alma sorunlarının yaşanma riski artar.

Kısacası

Muhtemel risklere ve komplikasyonlara rağmen sezaryen eskisine göre çok daha güvenlidir. Doktorlar, bebeğe zarar vermemek ve annenin enfeksiyon kapmasını önlemek için çok dikkatli davranırlar. Bu ameliyat sırasında genellikle anneyi rahat ettirmek için anestezi kullanılır.

Yine de sezaryen çok gerekli olmadıkça önerilmemektedir. Bebeğiniz ve siz sağlıklıysanız, bebeğinizin doğacağı günü seçmenin faydası ile ameliyatın neden olacağı riskleri karşılaştırmanız önemlidir. Normal doğumla sezaryenle doğumun artı ve eksi yönlerini mutlaka doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...