Shangri-La Diyeti

Shangri-La Diyeti

♦♦Geçmiş yıllarda popülerleşen en tuhaf diyetlerden birisi de Profesör Seth Roberts’ın Shangri-La Diyeti’dir. Roberts’a göre, diyetin ismi kurgusal Himalaya toplumunun isminden geliyor. Shangri-La, barış ve huzur anlamına gelmektedir. Roberts , “Bu diyet, insanlara yiyecekle huzuru getirecek.”, diyor. Diyetin ismi kadar içeriği de oldukça tuhaf. Diyette sadece tek bir kural var: Öğünlerin arasında, günde iki kez olmak koşuluyla 1 – 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 – 2 yemek kaşığı şekerli su için.

♦♦Roberts’a göre, vücut lezzetli yiyeceklerle kalori arasında ilişki kurmayı öğreniyor. Bu yüzden, en sevdiğimiz yiyecekleri yemeye daha fazla eğilim gösteriyoruz. Peki, bunun sonucunda ne oluyor? Kontrol edilemez bir şekilde kilo alıyoruz. Roberts, zeytinyağı ve şekerli su tüketiminin kalorili olacağını ancak birazcık tatmanın vücudunuza tatları kalorilerle eşleştireceğini iddia ediyor. Roberts’a göre, eninde sonunda, vücudunuz ne yiyor olursanız olun yediğiniz yemeği daha az istemeye başlayacak. Buradaki fikir vücudun bir nokta belirleyip bu noktayı sürdürmeye çalışmasından geliyor.

♦♦Roberts, kilo vermedeki en önemli şeyin, farklı yiyeceklerin bu noktayı artırıp azaltmasını sağlayarak vücudun istediği kiloyu kontrol edebilmesi olduğunu söylüyor. Roberts, özellikle zeytinyağı ve şekerli su tüketilerek kişinin bulunduğu noktadan daha düşük bir kiloya gelebileceğine inanıyor.

♦♦Shangri-La Diyeti’nin başka önerileri de bulunmakta. Ancak bu önerileri uygulamak zorunda değilsiniz. Bu diyette, burnunuzu güzel kokan yiyeceklerden uzak tutmak onların lezzetini azaltmanın bir yolu olarak belirtiliyor. Aşina olmadığınız yiyecekleri yemeniz, daha düşük bir hedef belirlenmesi için alışılmışın dışında ilişkiler kurulmasına yardımcı oluyor. Roberts’ın bu durum için önerisi pizzaya tarçın koymanız. Ayrıca püre haline getirilmiş sebzeler, sade çorbalar ve yağ sürülmemiş ekmekler gibi sade yiyecekler de önerilmektedir.

Diyetin Vaat Ettikleri

♦♦Bu diyet, “Açlık yok, kilo verirken her şeyi yiyebilirsiniz”, sloganıyla pazarlandı. Diyet, vücudunuza daha az yemek yemeyi istemeyi öğreterek açlık hissinden kurtulmanızı ve canınızın daha az yemek çekeceğini vaat ediyor. Vücudunuzu daha az yemek isteyecek şekilde eğittiğinizde, daha az yiyeceğiniz için ne isterseniz yiyebilirsiniz. Yediğiniz şeylerin porsiyonu küçük olacağından size bir zararı dokunmayacaktır.

♦♦Shangri-La Diyeti, diyet anlayışıyla ilgili paradigma değişimi olarak pazarlanmıştır. Roberts, sisteminin diğer diyetlerden farklı olarak kilo kontrol sisteminin nasıl çalıştığına dair daha iyi bir anlayış sunduğunu düşünmektedir. Roberts, şu ana kadar neredeyse tüm kilo verme programlarının yanlış bir şekilde porsiyon kontrolüne yöneldiğini ya da menünüzden bir yiyecek grubunun çıkarılmasının gerektirdiğini belirtiyor. Shangri-La Diyeti’nde ise başarılı bir şekilde kilo vermek için beslenme düzeninizden hiçbir şeyi çıkarmanız gerekmiyor. Aslında, bu diyette tek yapmanız gereken şey günlük yediklerinizin arasına az miktarda zeytinyağı ve şekerli su eklemek. Bunu yaptıktan sonra, kilo vermeye başlayabilirsiniz. Roberts, Shangri-La Diyeti’nin neredeyse hap içmek kadar kolay olduğunu ancak bundan 100 kat daha güvenli ve ucuz olduğunu belirtiyor.

Diyetin Artıları ve Eksileri

♦♦Bu diyet, diğer diyetlerle kıyaslandığında güvenli olarak düşünülebilir. Yiyecekleriniz önceden yediklerinizin aynısı olacağından Shangri-La Diyeti’ne başlamanız önemli vitamin ve minerallerde eksiklik yaşamanızla sonlanmayacaktır. Ayrıca Shangri-La Diyeti pahalı olmayan bir diyettir.

♦♦Shangri-La Diyeti pek çok açıdan cazip görünüyor. Oldukça basit bir diyet ve hayatınızda değişiklik yapmanızı gerektirmiyor. Aslında, bu diyetin önemli prensiplerinden birisi de diyette iki şey dışında hayatınızdan bir şey eklemenizin ve çıkarmanızın gerekmiyor olması. Yasaklanan yiyecekler olmadığı için istemeseniz de kendinizi yememeye zorlayacağınız şeyler de olmayacak. Kalori saymak ya da insanları diyet yapmaktan korkutacak türden egzersiz gereklilikleri de bu diyette bulunmuyor.

♦♦Diğer taraftan, çoğu kişi isteyerek sade yiyeceklere yönelmez veya iştah kaçırıcı zeytinyağı ve şekerli suyu düzenli olarak içmez. Bu diyette porsiyon kontrolü için bir rehber bulunmamakta, bu yüzden kişinin yediklerini değiştirmeye çalıştırmasına gerek yok. Günlük rutininize sadece şekerli su ve zeytinyağı eklemek ise kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi sizi daha sağlıklı da yapmaz. Diyette bu iki ürün kullanıldığında kişilerin daha az yemek yemek isteyeceği varsayılmaktadır.

♦♦Diyetin en sıkıntılı sorunuysa, Shangri-La Diyeti’nde kilo vermek için yaygın görüşün aksini savunmasından gelmektedir. Roberts’ın teorisi hala kanıtlanamamıştır ve bu teori, Roberts’ın kendi teorisine bağlı bir şekilde geliştirilmiştir.

♦♦Yani, Shangri-La Diyeti işe yaramayabilir.

Diyetin Artıları

1. Bu diyette özel yiyecekler almanız gerekmediğinden diyeti yapmak sizin için maliyetli olmayacaktır.

2. Bu diyetle birlikte hayat tarzınızda yapmanız gereken büyük değişiklikler olmadığından en sevdiğiniz yiyecekleri bırakmanız gerekmez.

Diyetin Eksileri

1. Roberts’ın zeytinyağı iddiasını destekleyecek küçük çaplı araştırmalar olsa bile bunun arkasındaki bilim hiç de sağlam değildir.

2. Diyette daha sağlıklı yemeniz ya da porsiyonlarınızı kontrol etmeniz gerekmiyor. Şekerli su ve zeytinyağını abur cuburdan oluşan bir diyete eklemek kilo vermenize yardımcı olmayacaktır.

Multi Yaşam’a Göre

♦♦Zeytinyağının tokluk hissini artırdığını destekleyen bazı çalışmalar bulunmaktadır. 2013 yılında yapılan bir çalışmada yiyeceklere zeytinyağı eklemenin, hatta sadece zeytinyağını koklamanın bile doymuşluk hissini artırdığı ortaya konmuştur.

♦♦Çalışmanın ikinci kısmındaysa, araştırmacılar, zeytinyağıyla lezzetlendirilmiş yoğurt yiyenlerin zeytinyağı aroması olmayan yoğurt yiyenlere kıyasla gün içinde ortalama olarak 176 kalori daha az yediğini ortaya çıkarmışlardır.

♦♦Shangri-La Diyeti’nin temeliyle ilgili bir başka sorun ise diyetin, lezzetli yiyeceklerin şişmanlatıyor olduğunu iddia etmesi. Bu bazı durumlar için geçerli olsa da, her durum için geçerli değildir. Lezzet, tamamen kişiseldir. Daha da önemlisi, sağlıklı ancak çok da lezzetli olan binlerce tarif bulunmaktadır.

♦♦Shangri-La Diyeti’yle ilgili en büyük endişemiz ise hayat tarzını değiştirmek için efor sarf edilmesini gerektirecek bir plan içermemesi, fiziksel hareketliliği ya da kilo kontrolünü sağlamak için gerekli olan psikolojik bileşenleri içermemesidir. Bir yiyeceğin ne kadar yenilmesi gerektiğine ya da ne yenilmesi gerektiğine dair bu diyette herhangi bir rehber bulunmamaktadır. Diyet, insanların günlük rutinlerine sadece şekerli su ve zeytinyağı eklemesiyle daha az yemeye başlayacağını varsaymaktadır. Kilo yönetimiyle ilgili daha sağlam önlemler alınmadığı sürece iştahta geçici bir azalma olması uzun süreli kilo vermeye neden olmayacaktır. Son olarak, Multi Yaşam olarak herhangi bir diyet planını takip ederken kilo vermek istiyorsanız fiziksel hareketliliğinizi de artırmanızı öneriyoruz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...