Sıcağı Yenin

Sıcağı Yenin

Hava güzel olduğunda yapılacak pek çok şey vardır. Ailece gidilen piknikler, plajda güneşlenerek bronzlaşmak, açık havada yapılan maçları izlemeye gitmek, saatlerce golf oynamak ya da bahçenizde hamakla uzanmak bunlardan sadece bazıları. Ne yazık ki, çok fazla güneşe maruz kalmanız sizin için tehlike yaratabilir. Aşırı sıcaklık vücudunuzun susuz kalmasına ve buna bağlı olarak da kramplar, sıcaktan dolayı bitkinlik ve sıcak çarpması gibi tehlikeler yaşamanıza neden olacaktır. Yaz için ne tür planlarınız olursa olsun hiçbirini kaçırmak istemezsiniz. Sıcağın ve güneşin vücudunuza vereceği zarardan uzak durmanız yaz boyu sağlıklı ve aktif olmanıza yardımcı olur. Birkaç önlem alarak, yaprakların döküldüğü sonbahar gelene kadar güçlü kalabilirsiniz.

Nasıl Giyinmelisiniz?

Giyinme şekliniz sıcağın ortasında dışarı çıktığınızda sizi uzun süre rahat hissettirebilir.

Yanınızda şunların olduğundan emin olun:

Vücudunuzu Susuz Bırakmayın

Sıcak havalar terleyerek serinlemenize neden olur ancak bu durum vücudunuzdan bol miktarda su kaybetmenize neden olur.

Vücudunuzu susuz bırakmamak için şunlara dikkat etmelisiniz:

Ne Yemelisiniz?

Vücudunuzun serin kalmasına yediğiniz yiyecekler de yardımcı olacaktır.

Diyetinizi şu şekilde düzenlemeye çalışın:

Güneşten Ne Zamanlar Uzak Durmalısınız?

Güneş ışınlarının zirvede olduğu, sıcaklığın ve ultraviyole ışınların en yüksek oranda geldiği sabah 10 ile öğlen 2 saatleri arasında dışarı çıkmayın. Bu saatler içeride kalmak, yemek yemek, vücudu serinletmek ve biraz kestirmek için çok uygundur.

Sıcaklık ve nem en yüksek oranda olduğunda ara vermek hiçbir zaman kötü olmayacaktır. Su sporları, siz farkına varmadan vücudunuzu susuz bırakacağınız için su sporu yapmak yanıltıcı olabilir. Şüpheye düştüğünüzde ara verin.

Nerede Saklanmalısınız?

Yaz sıcağının tehlikeli olabileceği bir yerlerde yaşıyorsanız sıcaklıkla ilgili uyarıları yakından takip edin. Tehlikeli olduğunda klimayı ya da vantilatörü açarak içeride kalın. Eviniz yeterince serin değilse halk kütüphanesi ya da bu gibi başka serin olabilecek alanlara gidin.

Dışarı olmak zorundaysanız aktivitelerinizi gölgede yapın. Gölge, serinlemeniz ve güvende kalmanız için yeterli olacaktır. Sıcaklıktaki ufak bir düşüş bile büyük farklılık yaratacaktır.

Hava sıcaksa ve hareketliyseniz kapalı restoranlarda, marketlerde ya da soğuk olabilecek ve acil durumlarda bir şeyler içebileceğiniz yerlerde durun. Havuz veya deniz kenarındaysanız soğuk su, sıcaklığı rahatlatmak için harika bir çözüm sunacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...