Sigara İçmenin Yüksek Maliyeti

Sigara İçmenin Yüksek Maliyeti

Sigara içmenin sağlığınıza zararlı olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak sigara içme alışkanlığınızın size ne kadara mal olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Sigara paketlerine günlük olarak yaptığınız ödemeler toplandığında haftalık, aylık ve yıllık maliyeti görebilirsiniz. Fakat sigara paketlerine ödediğiniz para, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Sigara içiyorsanız, pek çok yerde sigara içmeyenlere göre diş bakımından sağlık sigortasına kadar çeşitli alanlarda daha fazla ödeme yaparsınız. En büyük maliyet olan hayat kalitenizin düşmesi ve hayatınızın kısalmasını da unutmamak gerek. Toplam zararı düşündüğünüzde sonuç sizi şaşırtabilir.

Sigaranın Yüksek Maliyeti Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Bırakmalıyım?

Sigara içmek sağlıkla ilgili riskleri arıtmaktadır. Fakat bunun yanında sadece sigara tüketmek bile büyük maaliyetlere yol açmaktadır.

Ne Yapmalıyım?

Sigara içme dürtüsü geldiğinde, yoğun olsa bile şunu hatırlayın: kısa sürecek ve muhtemelen birkaç dakika sonra bu istek geçecek. Ne kadar bu isteklere dayanırsanız, sigarayı bırakmaya da o kadar yaklaşacaksınız. Kolay olmayacak ama yapılabilir.

Alo 171

Alo 171 sigara bıraktırma hattından destek alabilirsiniz.

1 Sigaranın Maliyeti

20 sigaradan oluşan bir paket ortalama 10 liradır. Kullandığınız markaya göre bu fiyat artış gösterebilir. Günde bir paket içen biriyseniz haftalık maliyet 70 lira olacaktır. Uzun süreli bir planlama yaptığınızda ise bir aylık maliyetin 300 lira ve bir yıllık maliyetin 3650 lira olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

2 Sağlık Maliyeti

Sağlık hizmetlerine daha sık başvurursunuz. Sigara içmeyenlere göre kendinizi yüksek riske soktuğunuzdan sürekli hastaneye gitmek zorunda kalırsınız. Bunun sonucunda ise daha sık ilaç kullanmanız gerekir.

Sigara içmeyenlere göre ağız ve diş sağlığınız olumsuz etkileneceğinden dişçiye de daha sık gitmeniz gerekir.

Bu işlemleri nerede yaptırdığınıza göre maliyette değişiklikler olsa da, iki türlü de sağlıkla alakalı yaşayacağınız sorunlar sizin için hem maddi hem de manevi zarara neden olacaktır.

3 Eve Maliyeti

Sigara içmek, sigara içmeyenlere göre evde yangın çıkma olasılığını artırır. Ev sahibiyseniz sigorta yaptırabilirsiniz. Ancak sigara içmek gibi etkenler sigorta ücretini artırabilir.

Sigara kokusu duvarlara sinebileceğinden eve daha sık bakım yapmanız gerekir. Evinizi satmak veya kiralamak istediğinizde bu durum evinize istediğiniz fiyatın düşmesine neden olacaktır. Evdeki eşyalarınız da, sigara dumanından dolayı değerini kaybedebilir.

4 Arabaya Maliyeti

Kanada’da yapılan bir araştırma, sigara içenlerin araba kazalarına sigara içmeyenlere göre daha sık karıştığını göstermektedir. Arabanızın içinde camlar açık bir şekilde bile olsa sigara içmeniz kokunun içeri sinmesine ve arabanın değerinin düşmesine neden olacaktır. Ayrıca, araba içinde sigara içilirken sigara külünün düşüp döşemelerde iz bırakma olasılığı da vardır. Bu durum da arabanın değerini düşürür.

5 Hayatınıza Maliyeti

Hayatta geçireceğiniz günlerden daha değerli herhangi bir kaynağınız yoktur. Araştırmacılar, sigara içme alışkanlığı olan kişilerin hayatlarının daha kısa sürdüğünü ortaya koymuşlardır. 2013 yılında yapılan bir çalışma, sigara içmenin ömrü erkeklerde 12 yıl, kadınlarda ise 11 yıl kısalttığını göstermektedir.

Yapılan başka çalışmalar, kaybolan bu yılları dolar bazlı olarak ölçmüştür. Yayınlanan bir çalışmada, bir paket başına kişi başı 222 dolar maliyet ortaya çıkmaktadır.

Sigara içmenin gerçek maliyetini bildiğinize göre kendinize şu soruyu sorun: Bunu karşılayabilir misiniz?

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...