Sigarayı Bırakmak mı İstiyorsunuz? Kalbiniz Doğru Yerde!

Sigarayı Bırakmak mı İstiyorsunuz? Kalbiniz Doğru Yerde!

Sigara içmek, kalbiniz de dâhil olmak üzere vücudunuzdaki her organa zarar verir. Sigara içmek; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve aşırı kilo gibi durumlarla da birleştiğinde kalp hastalıkları riskini yükseltir. Sigara içmenin tehlikeli etkilerini değiştiremezsiniz, sigaranın kalbinize verdiği zararları da öyle. Etrafınızda sizi seven insanlardan ve hatta sağlık uzmanlarından yardım alarak sigarayı bırakabilirsiniz. Sigarayı bırakmayı gerçekten istiyorsanız çevrenizdekilerden yardım isteyin. Böylece bu isteğinizi gerçekleştirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Sigara Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Sigara içmek sağlıkla ilgili riskleri artırmaktadır. Fakat bunun yanında sadece sigara tüketmek bile büyük maliyetlere yol açmaktadır.

Ne Yapmalıyım?

Sigara içme dürtüsü geldiğinde, yoğun olsa bile şunu hatırlayın: kısa sürecek ve muhtemelen birkaç dakika sonra bu istek geçecek. Ne kadar bu isteklere dayanırsanız, sigarayı bırakmaya da o kadar yaklaşacaksınız. Kolay olmayacak ama yapılabilir.

Alo 171

ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı gibi kurumlardan yardım alınabilir.

Destek Grubu Oluşturun

Kendi motivasyonunuz, bırakmak için göstereceğiniz çabada en önemli etken olsa da çevrenizdeki insanlar da bu işi başarmanız konusunda önemli rollere sahiptir. Çevrenizdekilerden yardım isterseniz, sigarayı bırakma konusunda size yardımcı olacak bir destek grubu oluşturabilirsiniz.

Unutmayın; siz yardım istemediğiniz sürece size kimse yardım etmez. Destek grubunuzdaki ortak payda sizsiniz.

Destekçilerinizin size etkili bir şekilde yardımcı olabilmesi için ihtiyacınız olan şeyleri grubunuza anlatın:

  • Aile: Aile üyelerinin sizi desteklemek için yapabileceği pek çok şey bulunur. Eşiniz veya ailenizdeki diğer kişiler sigara içiyorsa, sizinle birlikte onların da sigarayı bırakmalarını isteyebilirsiniz. Ya da en azından sizin etrafınızdayken sigara içmemelerini rica edebilirsiniz. Evdeki kül tablalarını kaldırabilirsiniz. Ailenizdeki diğer kişiler alışveriş yapıyorlarsa sigarayı ve çakmağı listenin dışında tutmalarını isteyin.
  • Arkadaşlar: İşyerinizdeki iyi arkadaşlarınız ve işyerinizin dışındaki arkadaşlarınız sigarayı bırakma çabalarınıza yardımcı olabileceği gibi köstek de olabilir. Önceden bu arkadaşlarınızla birlikte sigara içiyorsanız bu durumu değiştirmeye çalıştığınızı onlara da belirtin. Hep birlikte eski alışkanlıklarınızı işyerinizin etrafında küçük bir yürüyüşe çıkmak gibi daha sağlıklı alışkanlıklarla değiştirmeye çalışın.
  • Medikal yardım: Manevi desteğin yanı sıra, doktorlar ve diğer sağlık uzmanlarından sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ilaçları yazmalarını isteyebilirsiniz. Sigarayı bırakmak size zor geliyorsa, nikotin bandı ya da nikotin sakızı gibi yardımcılardan faydalanabilirsiniz. Doktorunuza, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ilaçları da danışabilirsiniz.

Kalp Sağlığınız için Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak için daha fazla teşvik olmanız gerekiyorsa ilk olarak sigaranın organlarınıza ne kadar zarar verdiğini ve kalp hastalıkları riskini nasıl artırdığını düşünün. Daha sonra bir adım daha atarak çevrenizdeki insanların size yardımcı olmasını isteyin. Dışarıda sayısız destek grubu bulunur. Gün içinde kaç sigara içtiğinizi düşündüğünüzde sıfır diyebilmenizin de kuvvetli bir etkisi olacaktır. Bırakma kararınıza sadık kalırsanız kalbiniz ve sevdikleriniz size minnettar olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...