Sigarayı Bırakmanın Maliyeti Ne Kadar?

Sigarayı Bırakmanın Maliyeti Ne Kadar?

Sigarayı bırakma kararı aldınız ama şimdi yardıma ihtiyacınız olacak. Maalesef ki, popüler sigara metotlarının çoğu bir bedel ile birlikte geliyor, nikotin bantları ya da reçeteli ilaçlar. Bazı uzmanların The New York Times gazetesinde belirttiği üzere belirli sigara bırakma metotlarının maliyeti bireyler üzerinde sigarayı bırakmamalarına dair psikolojik baskı oluşturmaktadır. Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre sigarayı bırakmanın maliyeti aylık olarak 25-150 Dolar aralığında olabilmektedir. Bu kulağa yüksek gibi gelse de sigaraya bağlı harcamalar -finansal ve diğer- çok daha yüksek olabilmektedir. Sadece sigaranın yıllık maliyeti 2000-3000 Dolar’ı bulabilmektedir. Sigaraya bağlı dolaylı harcamalar -araba ve kıyafetlerin temizliği- bu hesaba eklenmektedir. Sigaraya bağlı maliyetlerin en büyüğü elbette sağlıkla ilgili olanlar. Sigara içmenin getirdiği ekstra riskler ile sağlık sigortalarının da maliyetleri yükselmektedir. Sigara içen kişilerin ayrıca ölçülemeyen bir maliyetleri daha vardır, yaşam kalitelerinden ve uzunluğundan taviz vermeleri.

Sigarayı Bırakmanın Maliyeti

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Sigara içmek sağlıkla ilgili riskleri arıtmaktadır. Fakat bunun yanında sadece sigara tüketmek bile büyük maaliyetlere yol açmaktadır.

Ne Yapmalıyım?

Sigara içme dürtüsü geldiğinde, yoğun olsa bile şunu hatırlayın: kısa sürecek ve muhtemelen birkaç dakika sonra bu istek geçecek. Ne kadar bu isteklere dayanırsanız, sigarayı bırakmaya da o kadar yaklaşacaksınız. Kolay olmayacak ama yapılabilir.

Alo 171

Alo 171 sigara bıraktırma hattından destek alabilirsiniz.

Seçeneklerinizi Belirleyin

Olay sigarayı bırakmaya geldiği zaman gereken araştırmaları yapmak ve seçeneklerinizi belirlemelisiniz. Nihai seçiminiz sadece fiyat etiketinden daha fazlasını kapsamalıdır.

Örneğin hangi metodun sizin için daha iyi olacağı. Sigarayı bırakmak için para harcamak, sadece tamamen bırakmanıza yardım edecekse mantıklı olacaktır.

Ücretsiz Kaynaklar

Sigarayı bırakmaya çalışırken tasarruf yapmanızı da sağlayacak yöntemler:

Büyük Resim

Sizi sigarayı bırakma yolunda tutacağına inandığınız yöntemi seçerken paranızı ve zamanınızı akıllıca göz önünde bulundurmalısınız. Eğer cüzdanınız ince hissettiriyorsa sigara içmenin yüksek maliyetlerini düşünün.

The New York Times’ın raporlarına göre sigara içmek 2 yıllık bir süreçte -günde bir paket içme alışkanlığı için- 6000 Dolar gibi bir maliyete sahiptir.

Ülkemizde ise günde 1 paket içen bir kişi için 2 yıllık maliyet  6,570 TL maliyete sahiptir. (Bir paket sigara 9TL olarak hesaplandığında)

Neden Bırakıyorum…

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...