Sigarayı Doğal Yollarla Bırakın

Sigarayı Doğal Yollarla Bırakın

Amerika Hastalık ve Kontrol Merkezi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse her 100 yetişkinden 17’si sigara içiyor. 2010 yılında, sigara içen her 10 kişiden 7’si bırakmak istediğini belirtmiş. Neyse ki, sigarayı bırakmanız mümkün. 2002 yılından bu yana sigarayı bırakanların sayısı, sigara kullananların sayısını aşmış durumda. Uzmanlar sigarayı bırakmak için bitkiler ve akupunktur gibi Doğu stratejilerini kullanmaya başladılar. Geleneksel Doğu tıbbından alınan bu doğal yaklaşımlar, umut verici sonuçlar ortaya koyuyor. Bu tedavi yöntemleri bağımlılığın üstesinden gelmeye ve kişinin sigara içmeyi istemesine engel oluyor. Nikotin sisteminizden çıktıktan sonra bile sigara içmek isteyebilirsiniz. Sigara içme isteğiniz gitmeden önce vücudunuzun nikotinin tüm izlerini temizlemesi gerekir. Sigara kullananların pek çoğu sigarayı bırakmak için reçeteli ve reçetesiz ilaç kullanımını tavsiye eden Batı tekniklerinden değil Doğu tekniklerinden yararlanmaktadır.

Sigara Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Sigara içmek sağlıkla ilgili riskleri arıtmaktadır. Aynı zamanda sadece sigara tüketmek bile büyük maaliyetlere yol açmaktadır.

Neden Bırakmalıyım?

Sigarayı bırakıldığında kan dolaşımları düzelir ve kanser, kalp damar hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi hastalıkların oluşma riski azalır.

Hamileler Dikkat

Sigara hamilelik karmaşıklıkları riskini önemli ölçüde arttırır ve bu durum hem anne hem de bebek için ölümcül olabilir.

Alo 171

Alo 171 sigara bıraktırma hattından destek alabilirsiniz.

1 Sigarayı Bırakmak için Akupunktur

Akupunkturda aşırı ince iğnelerin vücuttaki belirli noktalara batırılmasıyla, belli bölgelerdeki enerji akışının düzenlenmesi ve uyarılması sağlanır. Bu teknik acı vermez.

Akupunkturun kökeni Çin tıbbına dayanmaktadır. Bu uygulamanın ilk örnekleri olan metal iğneler M.Ö. 113 yılına dayanmaktadır. Doğu yaklaşımı önceden tıp tarihinde güvenilirliğini kaybetmişti. Ancak günümüzde akupunktur tekniklerindeki gelişmeler ve konu üzerinde yapılmış araştırmalarla birlikte Batı dünyasında daha çok kabul görmeye başlamıştır.

Akupunktur, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Bazı çalışmalar, akupunkturun sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Akubası, akupunkturla aynı prensibe sahiptir ancak bu uygulamada iğne yerine parmakla baskı uygulanır. Sigarayı bırakma konusunda akubasının, akupunkturla benzer sonuçlar gösterdiği ortaya konmuştur.

2 Bitkisel Tedaviler

Doğu yaklaşımında sigarayı bırakmak için bitkisel tedaviler de kullanılır. Bu tedavi, duygusal huzursuzluk ve asabiyet gibi nikotin yoksunluğu belirtilerini ve kişinin sigara isteğini azaltmak için kullanılır. Bitkisel tedavilerin sigara içmekten dolayı oluşan doku hasarlarını da tedavi ettiği belirtilmiştir.

Sigara içme isteğini kontrol altına almak için yaygın olarak kullanılan bitkisel çözümlerden biri yeşil çaydır. Bu çayı, detoks aşaması boyunca gün içerisinde içebilirsiniz. Yeşil çay, sigara içme isteğini dürttüğü düşünülen elementleri vücudunuzdan uzaklaştırır. Lobelya çayı da detoks aşamasında yeşil çayla birlikte kullanılabilir.

Bitkisel takviyelerin doğru kullanılmaması sağlığınız için zararlı olacağından bu takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

3 Hayat Tarzınızda Yapacağınız Değişiklikler

Hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler, sigarayı bırakma becerinizi harika bir şekilde etkileyecektir.

İşinize yarayacak bazı ipuçları:

  • Diyetinize bol meyve ve sebze ekleyin.
  • Şeker ve kafein yoksunluk belirtilerini artırıp, kan asitliğini yükselteceğinden bunlardan uzak durun.
  • Derin nefes alma ve meditasyon tekniklerini çalışın.
  • Stresi azaltma ve rahatlama yöntemlerini uygulayın.
  • Sigara içmenize neden olan alkol içmek, eşinizle tartışmak ya da partiye gitmek gibi çevresel faktörleri belirleyin.
  • Her gün bol su içtiğinizden emin olun.
  • Her gece yeterince uyuyun.

Dehidrasyonun sigara içme isteğiyle ilişkili olduğu bilindiğinden yanlışa düşmemek adına gün içerisinde bol su için. Yeterince uyumak, sigara içme isteğinizi tetikleyecek kaçınılmaz durumlarda stresle daha iyi baş etmenize yardımcı olacaktır.

Sigarayı geleneksel veya alternatif yöntemleri kullanarak bırakmak için araştırma yapmanız fark etmez. İki türlü de sigarayı bırakmak için pek çok seçeneğiniz var. Doktorunuzla birlikte çalışarak sigarayı bırakmak için bir plan oluşturabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...