Simian Çizgisi (Avuç İçinde Enine Tek Çizgi) Neden Olur?

Simian Çizgisi (Avuç İçinde Enine Tek Çizgi) Neden Olur?

Avuç içinde enine tekli çizgi varsa, distal ve proksimal çizgi bir arada bulunarak enine tek bir çizgi oluştururlar. Tenar çizgi ise aynı şekilde kalır. Avuç içinde enine tekli çizgi, Down sendromunun ya da gelişimsel diğer sorunların saptanmasında faydalı olabilir. Ancak, avuç içine tekli çizginin olması, sağlık sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir.

Simian Çizgisi (Avuç İçinde Enine Tek Çizgi) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Avuç içinde enine tekli çizgi, herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz ve sağlıklı kişilerde de herhangi bir hastalığa neden olmadan yaygın bir şekilde görülebilir.

Ne Yapmalıyım?

Avuç içinde enine tekli çizgi, Down sendromunun ya da gelişimsel diğer sorunların saptanmasında faydalı olabileceği için doktora görünmeniz iyi olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Simian çizgisi için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidebilirsiniz.

Avuç İçinde Enine Tek Çizginin Olması

Avuç içinizde üç büyük çizgi bulunur:

Çizgiler Nerede bulunur?
Distal Vücudunuzdan uzakta olan çizgiler avcunuzun en üstünde bulunur. Serçe parmağınızın yakınından başlayıp orta parmakta, işaret parmağında veya bu iki parmağın arasında biter.
Proksimal Vücuda yakın olan çizgiler distal çizginin hemen altında ve ona paralel şekilde bulunur. Avcunuzun bir tarafından öbür tarafına doğru devam eder.
Tenar El ayası demektir. Tenar çizgisi başparmağın kökünden başlayan dikey çizgidir.

Avuç İçinde Enine Tekli Çizginin Görülme Nedenleri

Avuç içinde enine tekli çizgi, fetüsün gelişiminin ilk 12. haftasında ya da ilk trimesterde oluşur. Bu durumun bilinen bir nedeni yoktur. Oldukça yaygın olarak görülür ve çoğu kişide herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Avuç İçinde Enine Tekli Çizgi ile İlişkilendirilen Hastalıklar

Avuç içinde enine tekli çizgi, doktorların pek çok hastalığı teşhis etmesinde kullanılabilir.  Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, avuç içinde tekli çizginin olmasıyla en çok ilişkilendirilen hastalık Down sendromudur.

Avuç içinde tekli çizgi ya da benzer el çizgileri şu hastalıkların tanımlanmasında kullanılabilir:

Avuç İçinde Enine Tekli Çizgiyle İlişkilendirilen Komplikasyonlar

Avuç içinde enine tekli çizgi genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Raporlanan bir vakada, avuç içinde enine tekli çizginin elde bulunan kaynaşık karpal kemiklerle ilişkili olduğu belirtilmektedir. Kaynaşmış karpal kemikler elde ağrıya, elde kırıkların daha sık yaşanmasına ve artrite neden olabilecek pek çok sendromla ilişkilidir.

Avuç İçinde Enine Tekli Çizgi ile Yaşam

Avuç içinde enine tekli çizgi, herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz ve sağlıklı kişilerde de herhangi bir hastalığa neden olmadan yaygın bir şekilde görülebilir. Avuç içinde tekli çizgi sizde de varsa doktorunuz çeşitli hastalıkların diğer belirtilerini de kontrol edecektir. Gerekli görülürse başka testler de istenebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...