Sindirim Sistemiyle İlgili Temel Bilgiler

Sindirim Sistemiyle İlgili Temel Bilgiler

Sindirim sistemi, yediğiniz yiyecekleri vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinlere ve enerjiye çevirmek için birlikte çalışan bir grup organdır. Yiyecek ve sıvıları tükettikten sonra, sindirim sistemi onları karbonhidratlar, proteinler, yağlar ve vitaminler olmak üzere temel parçalarına ayırır. Bu temel besinler daha sonra vücutta hücrelere taşınarak kan dolaşımına emilir. Besinler hücreye büyüme ve onarım için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlar.

Sindirim Sistemi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Hormonlarınızdan kalbinize kadar vücudunuzdaki her şey düzgün çalışmak için sindirim sürecindeki besin maddelerine ihtiyaç duyar.

Ne Yapmalıyım?

Aşırı kilolu veya düşük kilolu kişiler daha fazla sindirim problemi yaşama eğilimindedirler. Sağlıklı bir diyet yapmak ve egzersiz yapmak bu riskin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sindirim sistemi ile ilgili sıkıntılarda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Yemek yediğinizde, yemek ağızdan yemek borusuna oradan da mideye kadar ilerler. Daha sonra ince ve kalın bağırsaklarda işlenir ve en sonunda anüs yoluyla dışarı atılır. Karaciğer, pankreas ve safra kesesi de sindirim sistemine dâhildir. Bu organlar sindirimin gerçekleşmesine izin veren kimyasallar üretir.

Tüm bu organlar vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri aldığından emin olmak için uyum içinde çalışır. Bazı organların içi boşken bazılarınınki doludur. Kasların kasılmasıyla yiyecekler, sindirim sistemi içinden içi boş organlardan katı organlara taşır. Bu önemli sürece peristalsis denir.

Sindirim Sistemi Sorunları

Bazen sindirim sisteminin bir veya daha fazla kısmı düzgün çalışmayabilir. Bu durum, küçük rahatsızlıklara neden olabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Bazı yaygın sindirim sistemi sorunları şunlardır:

Yukarıda açıklanan sindirim bozukluklarından herhangi birinin belirtilerini yaşıyorsanız, doktorunuzdan randevu alın. Şiddetli ağrı veya kanamanız varsa, baş dönmesi veya baş dönmesine eşlik eden kanama varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Sindirim Sağlığının Korunması

Sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak, sindirim sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak için şu ipuçlarından faydalanın:
Her gün yedi veya daha fazla porsiyon meyve ve sebze yiyin. Meyve ve sebzeler, sindirim sisteminizi sağlıklı tutan lif, mineraller, enzimler, vitaminler ve prebiyotikler içerir.
Tam tahıllı ekmek, makarna ve tahıl gevreği yiyin. Tam tahıllar, beyaz “zenginleştirilmiş” tahıl ürünlerinden daha fazla lif ve besin içerir ve bağırsaklarda bulunan iyi bakterilerin gelişmesine yardımcı olurlar.
Sindirim sistemi ile ilgili sorunlara neden olabileceğinden, sosis ve sosis gibi işlenmiş etlerden kaçının. Sığır eti, domuz eti ve kuzu eti tüketiminizi de sınırlandırmalısınız. Bu etlerin sindirim sistemine zarar verebilecek bakteriler taşıması olasılığı yüksektir.
Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alın. Sindirim problemlerini, süt, soya peyniri ve yoğurt gibi kalsiyum açısından yeterince zengin yiyecek ve içecekleri tüketerek önleyin. D vitamini takviyesi almak ve güneş ışığı almak da sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.
Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel olarak aktif kalmak sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olabilir. Haftada en az üç gün, 30 dakikalık orta şiddetli aktiviteyi hedefleyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...