Sinovyal Sıvı Analizi

Sinovyal Sıvı Analizi

Sinovyal sıvı analizi ayrıca eklem sıvı analizi olarak da bilinir. Eklem iltihabının nedenini teşhis etmeye yardımcı olur. İnsan vücudundaki eklemlerin hepsi sinovyal sıvı içerir. Bu sıvı, eklemi yağlayan ve hareket kolaylığı sağlayan kalın bir sıvıdır. Artrit gibi eklem hastalıklarında, eklemin sinovumu, iltihabın meydana geldiği ana yerdir. Eklemde sınırlı hareketlilik veya harekete birlikte ağrı ve sertlik, genellikle eklem hastalıklarının ilk belirtileridir. Eklem iltihabı yaşlandıkça daha sık görülür.

Sinovyal Sıvı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Sinovyal Sıvı Nedir?

İnsan vücudundaki her eklem, sinovyal sıvı içerir. Sinovyal zarı, bu sıvıyı eklem boşluğuna salgılar. Bağlantıları yağlar ve hareket kolaylığı sağlar.

Sinovyal Biyopsi Neden Yapılır?

Doktorunuz, fizik muayene gibi daha rutin muayeneleri yaptıktan sonra sinovyal bir biyopsi yapması gerekebilir. Doktorunuz ayrıca, bir enfeksiyon veya gut olabileceğinden şüphelendiğinde de biyopsi yapabilir.

Endişelenmeli Miyim?

Sinovyal biyopsi rahatsız edici bir testtir, ancak uygun lokal anestezi ile ağrı tolere edilebilir hale gelir. Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi aldığınızda bir batma ve yanma hissi hissedeceksiniz.

Test Neden Yapılır?

Eklemde ağrı, iltihaplanma veya şişlik meydana geldiğinde veya bilinmeyen bir nedene sahip sıvı birikimi olduğunda sinovyal bir sıvı analizi yapılır. Bir sıvı numunesi alınması iltihaplanmaya neden olan sorunun tam teşhisine yardımcı olabilir. Eklem şişmesinin nedeni bilinirse, sinovyal sıvı analizi veya eklem aspirasyonu gerekli olmayabilir.

Bazı potansiyel tanılar enfeksiyon, gut, artrit ve kanamayı içerir. Aşırı sıvı bulunan bazı durumlarda, sadece bir miktar sıvının alınması, etkilenen eklemdeki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bazen bilinen eklem hastalıkları olan insanları izlemek için sinovyal sıvı analizi kullanılır.

Sinovyal Sıvı Analiz Süreci

Hastalığı teşhis etmeye yardımcı olacak eklem iltihabı, kızarıklık, şişme veya yaralanma belirtileri varsa doktorunuz sinovyal sıvı analizi önerecektir.

Teste hazırlık için hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek, ancak kan inceltici kullanıyorsanız doktorunuza bildirin. Sonuçları etkileyebilirler.

Sinovyal örnekleme işlemi doktorunuzun ofisinde yapılacaktır. Bu işlem herhangi bir kesik gerektirmez ve sadece birkaç dakika sürer. Doktorunuz bölgeyi temizleyecek ve enjeksiyonlar için hazırlayacaktır. Anestezi alıyorsanız, ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için doktorunuz siteye enjekte edecektir.

Alan uyuşturulduktan sonra doktorunuz eklemin içine daha büyük bir iğne sokacak ve şırınganın içine sıvı çekecektir. Bir eklemden sıvının çıkarılması işlemine artropentez denir.

Doktorunuz sıvı numunesini muayene için laboratuvara gönderir. Bir laboratuvar teknisyeni sıvının rengine ve kalınlığına bakacak ve kırmızı ve beyaz kan hücrelerini mikroskop altında değerlendirecektir.

Teknisyen ayrıca kristalleri veya bakteri belirtilerini arayacak ve ölçecektir:

 • Glikoz
 • Proteinler
 • Ürik asit
 • Laktik dehidrojenaz (inflamasyon ve doku hasarı durumlarında artan bir enzim)

Sıvı numunesi ayrıca bakterileri test etmek için kültürlenir.

Ne Bekleyebilirsiniz?

Sinovyal sıvı analizi hafif derecede rahatsız edici olabilir, ancak tüm işlem sadece birkaç dakika sürer. Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi alabilirsiniz. Girişteki anesteziden bir hıyar ve yanma hissi hissedebilirsiniz.

Sinovyal sıvının çekilmesi için eklem içine daha büyük bir iğne yerleştirilecektir. Anestezi alırsanız, minimum rahatsızlık hissetmeniz gerekir. Anestezi almazsanız, iğne hafif bir ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. İğne ucu kemiğe veya bir sinire temas ederse ağrı hissedebilirsiniz.

İşlemi takiben herhangi bir ağrı veya şişliği azaltmak için buz uygulayın.

Test Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Normal sinovyal sıvı saman renginde, berrak ve hafif yapışkan veya simlidir.

Anormal sinovyal sıvı, normal sıvıdan daha bulanık ve daha kalın veya daha ince olabilir. Bulutluluk, sıvıda kristaller, aşırı beyaz kan hücreleri veya mikroorganizmalar olduğu anlamına gelebilir.

Gut hastalığınız varsa, sıvıda kristaller bulunacaktır. Sıvıda daha az sertlik iltihaplanmaya işaret edebilir. Eklemdeki fazla sıvı osteoartritin bir belirteci olabilir. Kırmızımsı renkli sıvı kanın var olduğu anlamına gelebilir.

Sıvıda kan, eklemde kanama yaralanmasına veya hemofili gibi vücutta daha ciddi bir kanama sorununa işaret edebilir. Eksik veya etkisiz pıhtılaşma faktörleri hemofili hastalığına neden olur.

Bulutlu sıvı, sıvıdaki kan veya aşırı sıvı, eklemin içinde veya çevresinde bir problemin belirtileridir. Örneğin:

 • Gut
 • Artrit
 • Enfeksiyon
 • Otoimmün hastalıklar
 • Eklemde yaralanma

Bu prosedür, sıvıdaki kristalleri tanımlayarak gut teşhisinde oldukça etkilidir.

Sinovyal Sıvı Analizinin Riskleri

Sinovyal sıvı testi minimum risk taşır. En sık görülen riskler eklemde kanama veya enfeksiyondur. Eklemde ağrı veya sertlik olması normaldir. Bu işlemden kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...