Sinüzit (Sinüs Enfeksiyonu): Herkeste Görülebilir

Sinüzit (Sinüs Enfeksiyonu): Herkeste Görülebilir

Sinüsler; alnın, burnun, yanakların ve gözlerin arkasında bulunan küçük hava kesecikleridir. Sinüsler, mikropları hapsederek vücudu koruyan jöle benzeri mukusu üretirler. Bazen bakteriler ya da alerjenler çok fazla mukus üretilmesine neden olarak sinüslerdeki açıklıkları tıkarlar. Alerjiniz ya da soğuk algınlığınız varsa aşırı mukus üretilebilir. Mukus birikerek bakterilerle mikropların sinüs boşluğuna girmesine ve bakteriyel ya da viral enfeksiyonlara neden olur.

Sinüzitin Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sinüs enfeksiyonlarının çoğu viral olup, tedaviye gerek kalmadan iyileşmektedir.

Kaç Günde İyileşir?

Sinüs enfeksiyonu bir veya iki hafta içinde iyileşir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Belirtileriniz birkaç hafta içinde düzelmiyorsa bakteriyel enfeksiyonunuz olabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sinüzit (sinüs enfeksiyonu) için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Sinüs Enfeksiyonlarının Türleri Nelerdir?

Sinüs enfeksiyonu ya da sinüzitin Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 30 milyon kişiyi etkileyen, yaygın görülen bir hastalık olduğunu belirtmektedir.
Sinüzit Türleri Nedir?
Akut Sinüzit Akut sinüzit, en kısa süren sinüzittir. Gribe neden olan viral enfeksiyon bu belirtilere yol açabilir. Viral enfeksiyonun neden olduğu akut sinüzit bir veya iki hafta sürer. Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu sinüzit dört hafta sürebilir.
Subakut Sinüzit Subakut sinüzit 3 ay sürebilir. Bu duruma genellikle bakteriyel enfeksiyonlar ya da mevsimsel alerjiler neden olur.
Kronik Sinüzit Kronik sinüzit belirtileri, 3 aydan daha uzun sürer. Genellikle ciddiyeti diğer sinüzit türlerine göre daha azdır. Bu duruma genellikle bakteriler neden olmaz. Kronik sinüzitin genellikle alerjilerle ve nazal sorunlarla birlikte görülür.

Kimler Sinüs Enfeksiyonu için Risk Altındadır?

Herkeste sinüs enfeksiyonu görülebilir. Ancak, bazı sağlık sorunları ve risk faktörleri sinüs enfeksiyonu geçirme riskinizi artırır. Burun deliklerini ayıran duvarın bir tarafa doğru eğilmesi, burnun içinde kemik büyümesi ya da burnun içinde kanserli olmayan poliplerin gelişmesi bu durumların arasında bulunur. Alerji geçmişiniz varsa ya da yakın zamanda küfe temas ettiyseniz sinüzit yaşayabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara kullanımı ve üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzite yol açabilir. Kistik fibroz, akciğerlerdeki mukusun kalınlaşmasına neden olan bir hastalıktır. Diş enfeksiyonları ve yüksek oranda mikroplara maruz kalacağınız hava yolculukları da sinüzit enfeksiyonu yaşama ihtimalinizi artırır.

Sinüs Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Sinüs enfeksiyonunun belirtileri griple benzerlik gösterir. Bu belirtiler arasında koku hissinin azalması, ateş, burun akıntısı, sinüslerdeki baskıdan dolayı baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burnun dolması ve öksürük bulunur.

Ailelerin çocuklarındaki sinüs enfeksiyonunu fark etmeleri zor olabilir. enfeksiyonun belirtileri arasında 14 gün içerisinde düzelmeyen grip ya da alerji belirtileri, 38oC’nin üzerinde ateş, 72 saatten uzun süre burundan gelen yoğun mukus ve 10 günden uzun süren öksürük bulunur.

Akut, subakut ve kronik sinüs enfeksiyonlarının belirtileri benzerdir. Ancak, belirtilerin ciddiyeti ve uzunluğu değişkenlik gösterebilir.

Sinüs Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Sinüs enfeksiyonunu teşhis etmek için doktorunuz belirtilerinizi sorup sizi muayene edecektir. Başınıza ve yanaklarınıza bastırarak şişlikleri ve hassasiyeti kontrol edebilir. Ayrıca, burnun içine bakılarak iltihaplanmanın belirtileri de kontrol edilir.

Çoğu durumda doktorunuz belirtilerinize ve muayenenin sonuçlarına bakarak sinüs enfeksiyonunu teşhis edebilir. ancak, kronik enfeksiyon varsa doktorunuz nazal geçişleri ve sinüsleri kontrol etmek için görüntüleme testleri yapmak isteyebilir. Bu testler, mukus tıkanıklıklarını ve polipler gibi anormal oluşumları ortaya çıkarabilir.

Tomografi, sinüslerin 3 boyutlu görüntüsünü verir. MR’da vücudun içindeki yapıların görüntüleri güçlü mıknatısların yardımıyla oluşturulur. Doktorunuz fiber optik kabloyu burnunuzdan sokarak sinüslerin görüntüsünü alabilir. Alerji testiyle alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler belirlenebilir. Kan testi ise HIV gibi bağışıklık sistemini zayıflatabilecek hastalıkların kontrol edilmesi için kullanılır.

Sinüs Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüs Enfeksiyonu Nasıl Önlenebilir?

Sinüs enfeksiyonu grip, nezle ya da alerjik reaksiyonlardan dolayı oluşabileceğinden sağlıklı alışkanlıklar ve mikroplarla alerjenlere daha az maruz kalmak enfeksiyonu önleyebilir. Riski azaltmak için her yıl grip aşısı yaptırın. Meyve ve sebzeler gibi sağlıklı yiyecekleri yiyin. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve sigara dumanı, kimyasallar, polen ve diğer alerjenlerden uzak durun. Alerjiyi ve gribi tedavi etmek için verilen ilaçları kullanın.

Sinüs Enfeksiyonunun İyileşmesi

Sinüs enfeksiyonu iyileşebilir bir hastalıktır. Çoğu kişinin doktora gitmesine ya da antibiyotik kullanmasına bile gerek kalmaz. Ancak, sinüs enfeksiyonu kendini tekrarlıyorsa veya kronik sinüs enfeksiyonu yaşıyorsanız doktorunuza söyleyin. Bu duruma neden olan polip gibi başka sorunlarınız olabilir.

Tedavi edilmediğinde sinüs enfeksiyonu nadiren de olsa sinüs boşluğunda irin birikmesi yani apse, beynin şişmesine neden olan ve hayati risk oluşturan menenjit, gözlerin etrafındaki dokularda enfeksiyonun olmasına neden olan orbital selülit ya da ciddi bir kemik enfeksiyonu olan osteomiyelit gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...