Sırtta Sivilce Nedenleri ve Tedavisi - Multi Yaşam
Sırtta Sivilce Nedenleri ve Tedavisi

Sırtta Sivilce Nedenleri ve Tedavisi

Yüzümüz gibi sırtımızda da yağ üreten bezler var. Ölü deri hücreleri ve bakterilerle birleşen bu yağlar tıkanmaya neden olarak, sırt sivilceleri ile sonuçlanabilir. Sırtta çıkan sivilceler çeşitli yöntemlerle geçirilebilir.

Sırtta Sivilce Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Bol kıyafetler giyin ve terledikçe duş alın birazda sabır ile devam ederseniz sivilcelerinizin azaldığını hatta tamamen bittiğini göreceksiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sırtta sivilce için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Sırtta Sivilce Nedenleri

Sırt sivilceleri çeşitli nedenlerle tetiklenir:

1) Kozmetik Ürünler

Güneş kremleri, masaj yağları, durulanırken sırtınıza temas eden saç bakım ürünleri sırtınızdaki gözenekleri kapatarak sivilceye neden olabilirler.

2) Tahriş

Sırtınızda sürtünerek tahrişe neden olan kıyafetler sırt sivilcelerine neden olabilirler. Bu duruma genellikle egzersiz yaparken giyilen dar kıyafet ve sütyenler neden olur.

Benzer şekilde oturduğunuz sandalyeler, araba koltukları ve uzandığınız yatak sırtınızda tahrişe neden olabilir.

3) Beslenme

Unutmayın, kalbinize iyi gelen yiyecekler cildinize de iyi gelir. Bunun aksi de geçerli. Çok yağlı ve ağır yemekler sırt sivilcelerinin ortaya çıkma ihtimalini artırır.

4) Kirlilik

Sırtın kirli olması sırt sivilcelerine yol açan yaygın bir durum. Yıkanırken sırta erişmek biraz zor. Ayrıca sırtımızın çok kirli olmadığını da varsayarak liflemeye pek gerek duymayabiliriz. Ancak yağ bezleri sandığımızdan daha kalın bir tabaka oluşturabiliyor sırtımızda. Sonrası ise kaçınılmaz sırt sivilceleri.

5) Genetik Yatkınlık

Her vücudun kendine has hormon dengesi var. Bazı kişilerin cildindeki yağ bezleri diğer insanlardan daha fazla salgı üretebiliyor. Bu kişilerde sırt sivilceleri görülme olasılığı daha fazla.

6) Terleme

Nem sivilce oluşumunu hızlandırabilir. Özellikle de giydiğiniz kıyafetler terinizi emmez ve teriniz sırtınızda hapsolursa sırt sivilceleri oluşabilir, sayıları artabilir.

Sırtta Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırt sivilcelerini azaltmak hatta tamamen geçirmek mümkün. Ama bunun için temizliğe dikkat etmek ve geçmesi için biraz sabretmek gerek:

1) Yaşam Tarzınızı değiştirin

Bol Kıyafetler Giyin: Sırtınıza temas eden kıyafetin temiz, bol ve mümkünse pamuklu olmasına dikkat edin. Kıyafetlerinizi sık sık yıkayın ki ölü deri artıkları birikmesin.

Terledikten Sonra Duş Alın: Teriniz cilt gözeneklerinizi kapatmadan ve bakteri oluşumunu artırmadan önce duş alın.

Yıkanırken Dikkat Edin: Saç bakım ürünleriniz sırtınıza temas ederse sırtınız bol ve ılık su ile yıkayın. Saçınızı mümkün olduğunca serin su ile yıkayın çünkü sırt gözenekleriniz açılırsa şampuan artıkları sırt gözeneklerine yerleşir.

2) Doğal Yöntemler

Sırttaki sivilceler doğal yöntemlerle büyük ölçüde iyileştirebilir:

Denize Girin: Denizin tuzlu suyunda en az 10 dakika zaman geçirin. Sonra 15 dakika boyunca güneşlenin, sırt sivilceleriniz kuruyacaktır. Daha uzun süre güneşlenmeyin çünkü sırtınız yanarsa daha kötü olabilir.

Çinko Alın: Çinko ve eritromisin içeren kremler kullanabilir, çinko içeren gıda destekleri alabilirsiniz. Midye ve kırmızı ette bol miktarda bulunur.

Greyfurt: Bir tane greyfurtun suyunu sıkın, içine bir bardak şeker ve yarım bardak deniz tuzu ekleyin. Karışımı sırtınıza sürerek ovalayın.

3) Kremler

Sırt sivilcelerinden kurtulmak için ayrıca retinol kremler, benzoil peroksit ya da içeriğinde salisilik asit bulunan kremler kullanabilirsiniz. Bu kremler sivilceleri kurutarak, rahatlamanızı sağlar. Bunun için eczacınıza danışın.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...