Sistemik Gonokok Enfeksiyonu: Bel Soğukluğu!

Sistemik Gonokok Enfeksiyonu: Bel Soğukluğu!

Bel soğukluğu, Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (STI). Hem erkeklera hem de kadınlara bulaşabilir ve tipik olarak aşağıdakilerden birini veya birkaçını etkiler: (Üretra, boğaz, rektum, boyun). Yeni enfeksiyon vakalarının çoğu kadınlarda görülür. Bel soğukluğu ile enfekte olan kadınlar da doğum sırasında bakterileri yeni doğanlarına iletebilirler. Bebeklerde bel soğukluğu enfeksiyonları genellikle gözleri etkiler.

Sistemik Gonokok Enfeksiyonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sistemik gonokok enfeksiyonu, bel soğukluğu bakterisinin kan dolaşımına girmesiyle ortaya çıkan bel soğukluğu bir komplikasyondur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bel soğukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız hemen tedavi almalısınız. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu yayılabilir ve ciddi ve geri döndürülemez komplikasyonlara neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sistemik gonokok enfeksiyonu tedavisi için Üroloji (Bevliye) ya da Kadın Hastalıkları Ve bölümlerine gidilir.

Sistemik Gonokok Enfeksiyonu

Bel soğukluğu ABD’de ikinci en sık görülen bakteriyel STI olduğunu bildirir. 2014 yılında bildirilen bel soğukluğu vaka sayısı 350.062 idi. Bel soğukluğu tedavisi etkili ve ulaşılabilir olmakla birlikte birçok vaka tedavi edilmeden bırakılır.
Zamanla, bel soğukluğuna neden olan bakteriler, kan dolaşımına ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu, sistemik gonokok enfeksiyonu veya yaygın gonokok enfeksiyonu (DGI) olarak bilinen ciddi bir tıbbi duruma yol açabilir.

DGI ve Bel Soğukluğu Semptomları Nelerdir?

Bel soğukluğu ile enfekte olan herkesin erken dönemde semptomları olmayacaktır.

DGI’ya Ne Sebep Olur?

Bel soğukluğu, vajinal, anal veya oral yoldan bulaşabilen bir CYBE’dir. DGI, bel soğukluğu ile enfekte olduktan iki hafta sonra gelişebilir. Kan dolaşımına girdiğinde bel soğukluğu çeşitli dokuları etkileyebilir ve kalıcı hasara neden olabilir.

Kimler Bel Soğukluğu Riski Altındadır?

Bel soğukluğu genel bir CYBE olmasına rağmen, bazı gruplar DGI geliştirme riski daha yüksektir.

Kimler Bel Soğukluğu Riski Altındadır?
1Korunmasız seks yapan insanlar
2Birden seks partneri olan insanlar
325 yaşın altındaki erkekler ve kadınlar
4Seks işçisi olarak çalışan kadın ve erkekler

DGI Nasıl Teşhi Edilir?

Doktorunuz bel soğukluğu olup olmadığını veya DGI semptomlarınız olup olmadığını kontrol edecektir. Bel soğukluğu için testler genellikle enfekte alandan bir örnek veya kültür almayı içerir. Örnek, bakteri varlığı açısından analiz edileceği bir laboratuara gönderilir. Sonuçlar genellikle 24 saat içinde kullanılabilir.

Test edilmek için alınacak kültürler aşağıdakiler olabilir:

 • Kan
 • Cilt lezyonu
 • Eklemlerden sıvı
 • Serviks
 • Boğaz
 • Anüs
 • Üretra

Eğer bel soğukluğu için testiniz pozitif çıkarsa doktorunuz cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonlarınız olup olmadığını belirlemek için ek testler isteyebilir. Bel soğukluğu genellikle klamidya gibi diğer STI’larla birlikte teşhis edilir.

DGI Komplikasyonları Nelerdir?

Bel soğukluğu bakterisi kan dolaşımına girdikten sonra başka komplikasyonlar gelişebilir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Eklemlerin döküntüleri ve iltihaplanmasını içeren gonokokal artrit
 • Kalp kasının iç kaplamasına zarar veren gonokokal endokardit
 • Beyin ve omuriliği kaplayan zarlarda enfeksiyon olan gonokok menenjit

Bel soğukluğu diğer komplikasyonları kısırlık içerir. Enfeksiyon, kadınlarda fallop tüplerine ve uterusa yayılabilir ve epididimisin iltihaplanması ve şişmesi anlamına gelen erkeklerde epididimis iltihabına neden olabilir.

Tedavi edilmeyen bel soğukluğu, AIDS’e neden olan virüs olan HIV’i alma ve yayma riskini de artırır. Bel soğukluğu doğumda anneden bebeğe geçebilir. Enfeksiyon bebeklerde körlüğe ve kafa derisi gözeneklerine neden olabilir.

DGI Nasıl Tedavi Edilir?

Bel soğukluğu ve DGI tedavisi tipik olarak antibiyotik kullanımını içerir. Penisilin bir zamanlar bel soğukluğu için birincil tedaviydi, ancak antibiyotiğe dirençli bel soğukluğu yapıları tedavide penisilini etkisiz hale getirdi. Sefalosporinler olarak adlandırılan antibiyotikler genellikle bel soğukluğu tedavisinde kullanılır. Tipik olarak bu ilaçlar ağızdan alınmak yerine genelde koldaki bir damardan damar yoluyla alınır.

Bel soğukluğu tedavisi de enfeksiyon kaynağının tanımlanmasını içerir. Eğer bel soğukluğunuz varsa, doktorunuz cinsel partnerleriniz hakkında sorular soracaktır. Ortaklarınız bu enfeksiyon için test ve tedavi edileceklerdir. Bu hastalığın yayılmasını önleyebilir.

DGI’lı İnsanlar İçin Uzun Dönem Tahmin Nedir?

Tedaviye hızlı bir şekilde başlarsanız bel soğukluğu veya DGI’dan tam iyileşme olasılığınız daha yüksektir. Semptomlar geliştirirseniz veya bir enfeksiyondan şüphelenirseniz tıbbi yardım almanız önemlidir. Bu, doktorunuzun enfeksiyonu teşhis etmesine ve tedavi etmesine izin verir. Semptomlar tedaviye başlandıktan sonra tipik olarak bir ila iki gün arasında iyileşme gösterir.

Semptomlarınız için tedavi aramıyor veya doktorunuzun tedavi önerilerini izlemiyorsanız, uzun vadeli görünümünüz iyi olmayabilir. Vücudun farklı bölgelerini etkileyen sistemik gonokok enfeksiyonları kalıcı hasara neden olabilir.

DGI Nasıl Önlenir?

DGI’nın önlenmesi için bel soğukluğuun önlenmesini gerektirir. Bu durumun tamamen engellenmesinin tek yolu seks yapmamak ya da cinsel perhize girmektir.

Cinsel olarak aktif iseniz, bel soğukluğu önlemek için aşağıdaki adımları yapabilirsiniz:

 • Bir cinsel partneriniz varsa, bu kişinin bir enfeksiyonu olmadığından emin olun.
 • Seks yaptığınız her seferinde prezervatif kullanın.
 • Cinsel eşinizin bel soğukluğu için tedavi aldığından emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...