Sivilce Yaralarından Nasıl Kurtulursunuz?

Sivilce Yaralarından Nasıl Kurtulursunuz?

Sivilce Yaraları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hayatlarının bir kısmında herkes sivilcelerle uğraşır. Sivilce, en yaygın rastlanan cilt sorunudur ve 12 – 24 yaş arasındaki kişilerin neredeyse %85’ini etkiler.

Ne Yapmalıyım?

Sivilceyi sıkmak, patlatmak hem yara kabuğu oluşmasına hemde iltihaplanmaya yol açabilir. En doğru yol kendi haline bırakılmasıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sivilce yaraları için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Sivilceler ve Yara Kabukları

Sivilceler, cildinizin gözenekleri kirle, yağ ile veya ölü derilerle tıkandığı zaman oluşan kırmızı ve hassas noktalardır. Gözenekleriniz ve kıl köklerinizin tıkandığı zaman bakterileri besleyen bir yağ açığa çıkar ve bu da sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Özellikle sivilceler kaşındığında, kuruduğunda ya da çok büyük olduklarında sıkmaya direnmek çok zordur. Ancak, sivilceyi sıkmak yara kabuğu oluşmasına neden olur ve düzgün tedavi edilmezse enfeksiyon kapabilir ya da iz bırakabilir.

Yara kabukları özünde oldukça faydalıdır. Onlar, vücudunuzun kan kaybını önlemek için ve cildi iyileştirmek için doğal tepkileridir. Sivilce patladığında biraz kanama olur. Kandaki trombositler, havanın varlığını algılayarak patlayan sivilcenin olduğu yere toplanırlar ve kanamayı durdururlar.

Trombositler ayrılırlar ve kalsiyum, K vitamini ve fibrinojenle birleşerek pıhtıyı oluştururlar. Pıhtı sertleştiğindeyse yara kabuğu oluşur.

Kan kaybını engellemenin yanı sıra, sivilce kabukları yaralanan cildi iyileşene kadar bakterilerin saldırılarından korumaya da yarar.

Sivilce kabukları son derece faydalı olsalar da bazı kişilerde rahatsızlığa ve utanç duygusuna neden olabilirler. Neyse ki, sivilce kabuklarının iyileşme süreçlerini hızlandırarak pürüzsüz ve sağlıklı cildinize kavuşmanın bazı yolları var.

Sivilce Kabuklarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Sivilce kabukları düzgün bir şekilde işlerini yaparak parçalanan cilt hücrelerini korur ve onarırlar. Ancak bazen kabuklanma düzgün bir şekilde bu işlevleri yerine getiremez ve sivilce enfeksiyon kapabilir, iyileşme süreci uzayabilir ya da sonrasında yara izi kalabilir.

Vücudunuzun doğal iyileşme yöntemi son derece etkili olsa da, sıktığınız sivilcelerin ve oluşan yara kabuklarının olumsuz yan etkilerini en aza indirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler mevcuttur.

Her tedavi, herkeste aynı etkiyi oluşturmaz. Çok fazla sivilce sorunu yaşıyorsanız dermatologla görüşerek sivilce sorununuzu çözebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...