Soğuk Algınlığını ve Gribi Evde Tedavi Etmek için 11 Çözüm

Soğuk Algınlığını ve Gribi Evde Tedavi Etmek için 11 Çözüm

Hasta olmak, evinizde yatağınızda yatıyor olsanız bile keyifli bir durum değildir. Vücuttaki ağrılar, ateş, üşüme ve burun tıkanıklığı bir araya geldiğinde herkesi zavallı bir hâle getirir. Belirtilerinizi hafifletip sizi normale döndürecek birçok çözüm vardır. Birkaç haftadan sonra kendinizi hâlâ hasta hissediyorsanız doktorunuzdan randevu alın. Gribi ve soğuk algınlığını evde uygulayabileceğiniz çözümlerle nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Soğuk Algınlığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini evde çözebilmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Alacağınız birkaç önemle bunun önüne geçebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Nefes alıp vermede zorluk çekiyorsanız, hızlı nefes alıp veriyorsanız, baygınlık yaşıyorsanız ya da diğer ciddi sorunları yaşıyorsanız bir an önce tıbbi yardım almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Soğuk algınlığı ve grip için İç Hastalıkları (Dahiliye) Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümlerine gidilir.

Soğuk Algınlığını Evde Tedavi Etme Yöntemleri

1 Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası hastalığınızı tamamen iyileştirmese de hastayken çok iyi bir seçim olacaktır. Araştırmalar bir kâse sebzeli tavuk çorbasının vücudunuzdaki nötrofillerin hareketini yavaşlattığını ortaya koymuştur. Nötrofiller, vücutta yaygın olarak bulunan akyuvarlardır ve vücudu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olurlar. Yavaş hareket ettiklerinde vücudunuzda iyileşmeye en çok ihtiyacı olan yerlerde daha fazla birikirler.

Tavuk çorbası üzerinde yapılan araştırmalar, tavuk çorbasının özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtilerini azaltmakta etkili olduğunu gösteriyor. Az sodyum içeren çorbalarda besin değerleri oldukça yüksektir ve vücudunuzun susuz kalmasına engel olur. Kendinizi nasıl hissederseniz hissedin tavuk çorbası iyi bir seçim olacaktır.

2Zencefil

Zencefilin faydalarından yüzyıllardır yararlanılıyor fakat şimdi zencefilin faydalarını kanıtlar nitelikte bilimsel çalışmalar da var. Çiğ zencefilin birkaç dilimini kaynar suya atıp hafif ılıdığında içmeniz öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelir. Araştırmalar zencefilin soğuk algınlığının eşlik ettiği mide bulantısı hissini de geçirdiğini belirtmektedir. Örneğin bir çalışmada 1 gram zencefilin klinik bulantının etkilerini hafiflettiği ortaya çıkmıştır.

3 Bal

Balın antibakteriyel ve antimikrobik özellikleri bulunmaktadır. Ballı ve limonlu çay içmek boğaz ağrısını hafifletebilir. Araştırmalar, balın öksürüğü geçirmek için etkili olduğunu göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, araştırmacılar yatmadan önce 10 gram bal yiyen çocuklarda öksürüğün şiddetinin azaldığı ortaya çıkmıştır. Bal yedikten sonra çocukların mışıl mışıl uyuduğu ve grip ya da soğuk algınlığı belirtilerinin azaldığı da rapor edilmiştir.

Balda botulinum sporları olduğundan 1 yaş altı çocuklara verilmemelidir. Yaşı daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde sorun olmamasına rağmen bebeklerin bağışıklık sistemi baldaki sporlarla mücadele edebilecek kadar güçlü değildir.

4 Sarımsak

Sarımsakta allicin denen ve antimikrobik özelliklere sahip bir madde vardır. Beslenme düzeninize sarımsak ya da sarımsak takviyesi eklemek soğuk algınlığı belirtilerinin şiddetini azaltabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre sarımsak yenmesi hasta olmanızı bile engelleyebilir.

Sarımsağın soğuk algınlığıyla başa çıkmaktaki faydalarının daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırmalar yapılıp, sarımsağın faydaları daha iyi anlaşılana kadar beslenme düzeninize sarımsak eklemenizin size zararı olmayacaktır.

5 Ekinezya

Kızılderililer bu bitkiyi ve ekinezyanın kökünü 400 yıldan fazla süredir enfeksiyonları tedavi etmek için kullanmaktadır. Ekinezyada bulunan flavonoidlerin vücut üzerinde terapatik etkileri vardır. Flavonoidler bağışıklık sisteminizi güçlendirip iltihaplanmayı azaltabilir.

Bitkinin grip ve soğuk algınlığı üzerine etkisini araştıran çalışmalar karışık sonuçlar vermektedirler. Ancak yapılan bir çalışma ekinezyanın soğuk algınlığına yakalanma riskini %50 oranında azalttığını göstermektedir. Bu bitki, soğuk algınlığının süresini de kısaltabilir. Sağlıklı bir yetişkinseniz günde 3 kez, 1 haftadan uzun süre olmamak koşuluyla 1 ya da 2 gram ekinezya kökünden ya da bitkisinden çay yapabilirsiniz.

6 C Vitamini

C vitamininin vücudunuzda önemli bir rolü ve oldukça çok faydası vardır. Misket limonu, portakal, greyfurt, lifli yeşil sebzeler, limon ve diğer meyvelerle sebzeler C vitamini açısından zengindir. Sıcak çaya limon suyu ve bal eklemek hastayken balgamı azaltabilir. Sıcak ya da soğuk limonata içmenin de faydası olacaktır.

Bu içecekler, soğuk algınlığını tamamen geçirmese de C vitamin bağışıklık sisteminizin ihtiyacını karşılayacaktır. Yeterli miktarda C vitamini almanız üst solunum yolu enfeksiyonunu ve diğer hastalıkları geçirir.

7 Probiyotikler

Probiyotikler, vücudunuzda bulunan bakterilerin ve mayaların dostu olup bazı yiyeceklerde ve takviyelerde bulunurlar. Probiyotikler bağışıklık sisteminizin ve bağırsaklarınızın sağlıklı olmasını sağlar. Araştırmalar, probiyotiklerin üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığınızı azaltır.

Faydalı bakterilerin bulunduğu lezzetli ve besleyici bakterileri alabilmek için beslenme düzeninize probiyotik yoğurdu eklemeniz gerekmektedir. Bağışıklık sisteminiz için faydalarının yanı sıra yoğurt bol protein ve kalsiyum içeriğiyle sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ürünleri alırken etiketinde canlı bakteri olduğu belirtilen yiyecekleri tercih edin.

8 Tuzlu Su

Tuzlu suyla gargara yapmak üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Tuzlu su, soğuk algınlığının ciddiyetini azaltabilir. Örneğin, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığını rahatlatabilir. Tuzlu suyla gargara yapmak bakteri ve alerjenleri barındıran mukusu azaltır. Tuzlu suyu ağzınızın içinde ve boğazınızda gezdirin. Daha sonra tükürün.

9 Vicks

Kokudan hoşlanmıyor olabilirsiniz ancak Vicks gibi merhemler özellikle 2 yaştan büyük çocuklarda soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. Yatmadan önce bir ya da iki kez uygulamanın yapılması solunum yolunu açıp, tıkanıklıkla savaşır, öksürmeyi azaltır ve uyumayı sağlar. Küçük çocuklarda soğuk algınlığı ilaçları istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden bazı doktorlar tarafından Vicks giderek daha fazla önerilmektedir.

10 Nem

Grip virüsü kuru ortamlarda daha kolay bir şekilde yayılabilir. Evdeki nemi artırmak, gribe neden olan virüslere evinizde maruz kalmanızı önler. Nemliliğin artırılması nazal iltihaplanmayı azaltarak hastayken daha rahat nefes alıp vermenizi sağlar. Yatak odanıza havayı nemlendirecek bir cihaz koymanız daha rahat hissetmenize yardım edebilir. Bu durum özellikle kış aylarında içerideki hava daha sıcak ve kuru olduğundan doğrudur. Okaliptüs yağı nefes almanıza yardımcı olacağından odanın içinde kullanmanız faydalı olacaktır.

Su haznesi olan hava nemlendiricilerin içlerinde mantar gelişiminin engellenebilmesi için günlük olarak değiştirilmesinin önemli olduğunu hatırlayın. Hava nemlendiriciyle aynı etkiyi alabilmek için uzun bir duş alabilir ya da buhar banyosu yapabilirsiniz.

11 Ilık Banyo

Bazen ılık bir banyo çocuğun ateşini düşürebilir. Ilık banyo, yetişkinlerde de grip ve soğuk algınlığı belirtilerini azaltabilir. Banyo suyuna Epsom tuzu ya da karbonat eklemek vücuttaki ağrıları geçirebilir. Birkaç damla çay ağacı yağı, ardıç yağı, biberiye, kekik, portakal, lavanta ya da okaliptüs eklemenin de rahatlatıcı bir etkisi olabilir.

Daha Fazla Bilgi Edinin

Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini evde çözebilmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Bu çözümlerin bazıları garip görünebilir ama bu çözümleri kullananlar etkilerini gördüklerini belirtmektedirler. Uygulayabileceğiniz diğer yöntemleri öğrenmek istiyorsanız bu konuyla ilgili yazdığımız diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...