Soğuk Bıçaklı Koni Biyopsisi Nedir?

Soğuk Bıçaklı Koni Biyopsisi Nedir?

Soğuk bıçak konisi biyopsisi, serviksten dokuyu çıkarmak için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Rahim boynu, alt ucunun dar kısmıdır ve vajinada sonlanır. Soğuk bıçak konisi biyopsisine, konizasyon adı da verilir. Bu prosedür prekanseröz hücreler veya kanserli madde aramak için serviksten konik biçimli büyük bir parçasını alır. Soğuk bıçak konisi biyopsisi genel veya bölgesel anestezi altında yapılır. Cerrah, servikal dokuyu çıkarmak için bir neşter kullanır.

Soğuk Bıçaklı Koni Biyopsisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Soğuk Bıçaklı Koni Biyopsisi Nedir?

Soğuk bıçak konisi biyopsisi, serviksten dokuyu çıkarmak için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Rahim boynu, alt ucunun dar kısmıdır ve vajinada sonlanır.

Ne İçin Yapılır?

Soğuk bıçak konisi biyopsisi, rahim ağzındaki anormallikleri teşhis etmenin ve rahim ağzı kanserinin erken aşamalarını tedavi etmenin oldukça etkili bir yoludur.

Endişelenmeli Miyim?

Soğuk bıçak konisi biyopsisiyle ilişkili riskler minimumdur. Enfeksiyon tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bir olasılıktır.

Soğuk Bıçak Koni Biyopsisinin Sebepleri

Servikal biyopsiler hem tanı aracı hem de servikal prekanser ve kanser için bir tedavi olarak kullanılır. Pap testinde ortaya çıkan anormal hücreler daha fazla inceleme gerektirebilir. Doktorunuz kanser olup olmadığını veya hücrelerin prekanseröz olup olmadığını belirlemek için anormal hücreleri rahim ağzınızdan çıkaracaktır.

Farklı tip servikal biyopsiler vardır. Punch biyopsisi, küçük doku alanlarını kaldıran daha az invaziv bir servikal biyopsi türüdür. Doktorunuz, bir punch biyopsisiyle yeterli doku toplayamıyorlarsa, soğuk bir bıçak konisi biyopsisi seçebilir. Soğuk bıçak konisi biyopsileri doktorunuzun daha fazla miktarda doku almasına izin verir. Bu, özellikle servikal prekanseröz veya kanser tanısı konduysa önemlidir. Bazen kanserli maddenin tümü bir soğuk bıçak konisi biyopsisi sırasında çıkarılabilir.

Soğuk Bıçak Konisi Biyopsi Hazırlığı

Birçok kadın, genel bir anestezi altında soğuk bıçak konisi biyopsisine tabi tutulur, bu da işlem için uykuda oldukları anlamına gelir. Kalp, akciğer veya böbrek hastalığı gibi mevcut sağlık durumları olanların riskleri genel anestezi alırken artabilir. Sağlık geçmişinizi ve anesteziye verdiğiniz önceki reaksiyonları doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun. Genel anestezi riskleri şunları içerebilir:

 • Enfeksiyon
 • Solunum güçlüğü
 • İnme

Bunun yerine size bölgesel bir anestezi verilebilir. Bölgesel anestezi, belden aşağı sizi uyuşturur, ama uyanık kalırsınız. Genel veya bölgesel anestezi altında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

Biyopsiden önce altı ila sekiz saat oruç tutmak bulantıyı önlemeye yardımcı olabilir. Bulantı ve mide bulantısı anesteziye karşı en yaygın tepkilerdir. Testten 24 saat önce cinsel ilişkiden kaçının. Aşağıdakiler dahil biyopsi öncesi 24 saat boyunca vajinaya herhangi bir şey sokmayın:

 • Tampon
 • İlaçlı kremler
 • İlaçlı su

Doktorunuz tarafından belirtildiği gibi, biyopsiden iki hafta öncesine kadar aspirin, ibuprofen ve naproksen almayı bırakın. Ayrıca heparin, warfarin veya diğer kan sulandırıcıları almayı bırakmanız gerekebilir.

Biyopsi sonrasında giyeceğiniz hijyenik pedleri getirin. Sizi eve götürebilmek için bir aile üyesinden veya bir arkadaşınızdan size eşlik etmesini isteyin.

Soğuk Bıçaklı Koni Biyopsi Prosedürü

Tüm soğuk bıçak konisi biyopsileri bir saatten az sürer. Düzenli bir jinekolojik muayenede olduğu gibi bir muayene masasına uzanacaksınız. Doktorunuz, vajina duvarlarını ayırmak ve vajinanızı biyopsi sırasında açık tutmak için vajinanıza spekulum adı verilen bir alet yerleştirecek. Bölgesel ya da genel anestezi ile uyuşturulduktan sonra doktorunuz biyopsiyi tamamlayacaktır.

Doktorunuz koni biçimli bir servikal doku parçasını çıkarmak için cerrahi bir bıçak veya bir lazer kullanacaktır. Doktorunuz servikal kanamayı kontrol etmek için iki seçenekten birini kullanacaktır. Kanamayı kontrol altına almak için kan damarlarını kapatan bir araçla bölgeyi yıkabilirler. Alternatif olarak, rahim ağzınıza konvansiyonel cerrahi dikişler yerleştirebilirler.

Rahim ağzınızdan çıkarılan doku daha sonra kanser varlığını belirlemek için mikroskop altında incelenecektir. Doktorunuz sonuçları size en kısa sürede bildirecektir.

Soğuk bıçak konisi biyopsileri genellikle ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Anestezi birkaç saat içinde kaybolur. Aynı gün eve gidebilirsiniz.

Soğuk Bıçak Konisi Biyopsisinin Riskleri

Soğuk bıçak konisi biyopsisiyle ilişkili riskler minimumdur. Enfeksiyon tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bir olasılıktır. Biyopsi sonrası kendinize dikkat ederek enfeksiyon riskini en aza indirin:

 • Banyoyu kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.
 • Biyopsinizden sonra dört hafta boyunca tampon kullanmaktan kaçının.
 • İlaçlı su kullanmaktan kaçının.
 • Hijyenik pedleri sık sık değiştirin.

Serviksin yaralanması ve yetersiz serviks nadirdir, ancak potansiyel olarak ciddi risklerdir. Servikal yaralanma hamile kalma çabalarınızı engelleyebilir ve pap smear okunmasında zorluklara neden olabilir. Yetersiz serviks, serviksin çok geniş bir alanı çıkarıldığında meydana gelir. Geniş doku alma alanı hamilelik sırasında erken doğum şansınızı artırabilir.

Soğuk Bıçak Koni Biyopsi Sonrası İyileşme

Soğuk bıçak konisi biyopsisinden toparlanma birkaç hafta sürebilir. Büyük olasılıkla bu süre zarfında aralıklarla kramp ve kanama yaşarsınız. Vajinal akıntı kırmızı renkten sarıya değişebilir ve zaman zaman ağır olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini geliştirirseniz, enfeksiyon belirtileri olabileceğinden, doktorunuza bildirin:

 • Ateş
 • Titreme
 • Kötü kokan akıntı
 • Şiddetliye doğru ilerleyen hafif-orta dereceli kramp

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, bir kan pıhtısı belirtisi olabileceğinden doktorunuza bildirin:

 • Göğüs ağrısı
 • Nefes almada zorluk
 • Bacaklarınızda şişme, kızarıklık veya ağrı

Bir konizasyon işleminden sonra ağır nesneleri kaldırmaktan veya fiziksel zorlamadan dört ila altı hafta boyunca kaçının. Kendinizi iyileştirmek için bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmekten de kaçınmalısınız.

Biyopsinizden altı hafta sonra doktorunuzla bir takip randevusu ayarlayın.

Uzun Vadeli Sonuç ve Beklentiler

Soğuk bıçak konisi biyopsisi, rahim ağzındaki anormallikleri teşhis etmenin ve rahim ağzı kanserinin erken aşamalarını tedavi etmenin oldukça etkili bir yoludur. Rahim ağzı kanserinin 0 ve IA1 evreleri bazen soğuk bıçak konisi biyopsisi ile tedavi edilir. Kanserin bu çok erken evrelerinde, biyopside sıklıkla kanserli bölge tamamen çıkarılabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...