Soğuk Lazer Tedavisi Sizin için Uygun mu? Riskler Nelerdir?

Soğuk Lazer Tedavisi Sizin için Uygun mu? Riskler Nelerdir?

Soğuk Lazer Tedavisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Soğuk lazer tedavisi, kanser hücreleri üzerinde kullanılmamalıdır. Soğuk lazerin, tiroitte ve gözlerde kullanılmasından da kaçınılmalıdır. Soğuk lazer tedavisinin doğmamış çocuklar üzerindeki etkisi bilinmediğinden hamile kadınların bu tür tedavilerden kaçınması iyi olacaktır.

Soğuk Lazer Tedavisi Nedir?

Soğuk lazer, düşük seviyeli ışınlar kullanarak iyileşmeyi sağlayan düşük yoğunluklu bir lazer tedavisidir.

Tekniğe soğuk denmesinin nedeni, düşük seviyeli ışınların vücuttaki dokuları ısıtacak kadar yeterli olmamasındandır. Soğuk lazerde, ışınların seviyesi tümörleri ve koyulaşan dokuları tedavi etmek için kullanılan diğer lazer türlerine göre düşük seviyelidir.

Cerrahi ve anestetik lazerlerde ısıyla dokular tedavi edilir. Soğuk lazerleyse bu tedaviler yapılmaz.

Soğuk lazer; düşük seviyeli lazer, düşük güçlü lazer, hafif lazer biyostimülasyon veya fotobiyomodülasyon olarak da bilinir.

Soğuk Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu işlem sırasında, farklı dalga boylarındaki düşük seviyeli lazerler hedeflenen bölgeye doğrudan uygulanır. Vücuttaki dokular ışığı emer. Kızıl ve yakın kızılötesi ışınlar tepkimeye neden olur ve hasar gören hücreler fizyolojik bir tepkimeyle yeniden oluşurlar.

Yüzeysel dokular genellikle 600 – 700 nanometre arasındaki dalga boyunda tedavi edilirler. Daha derindeki dokulardaysa dalga boyunun 780 ve 950 nanometre arasında olması gerekir.

Lazer cihazının cildinize dokunduğunu hissetseniz bile bu işlem acısızdır. İşlem sırasında herhangi bir ses, titreşim veya ısı hissetmezsiniz. Her tedavi genelde sadece birkaç dakika sürer.

Soğuk Lazer Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Doktorlar, dişçiler, fizik tedavi uzmanları ve diğer sağlık uzmanları soğuk lazeri pek çok amaçla kullanabilir. Soğuk lazerin asıl amacı, doku onarımını sağlamak, ağrıyı ve iltihabı azaltmaktır.

Soğuk Lazer Tedavisi Sizin için Uygun mu?

*Soğuk lazer tedavisi, geleneksel tıp uygulamalarına tamamlayıcı veya alternatif bir tedavi seçeneği sunmaktadır.

*Soğuk lazer tedavisi, doktor veya sertifikalı bir uzman tarafından uygulandığında güvenlidir. Soğuk lazer tedavisinin acısız olması bu işlemin başka bir avantajıdır. Herhangi bir ilaç kullanımına veya ön hazırlığa gerek yoktur.

*Ancak soğuk lazer tedavisi, kanser hücreleri üzerinde kullanılmamalıdır. Soğuk lazerin, tiroitte ve gözlerde kullanılmasından da kaçınılmalıdır. Soğuk lazer tedavisinin doğmamış çocuklar üzerindeki etkisi bilinmediğinden hamile kadınların bu tür tedavilerden kaçınması iyi olacaktır.

*Tedaviyle ilgili sorun oluşturabilecek tek nokta zamandır. Her seans sadece birkaç dakika sürse de, tedaviden sonuç almanız birkaç ayı bulabilir.

*Soğuk lazer tedavisini sigortanız karşılamaz.

Soğuk Lazer Tedavisi Evde Uygulanabilir mi?

Soğuk lazer tedavi cihazları evde kullanıma uygundur. Bu cihazları alıp evde kullanmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç şey bulunmaktadır.

Öncelikle, lazer ışınları değişkenlik gösterir ve bu cihazlar iddia ettikleri ışın aralığını vermeyebilir. Bazıları LED diye de bilinen, lazer olmayan sadece ışık yayan diyotlardır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer noktaysa, bazı soğuk lazer tedavi cihazlarının yapamayacakları şeyleri iddia ediyor olmasıdır.

Bazı cihazlar kilo vermeye, sigarayı bırakmaya hatta saç uzatmaya yardımcı olarak satılmaktadır. Kimisiyse, soğuk lazer cihazının migrene, yüksek tansiyona ve kırışıklıklara iyi geldiğini iddia etmektedir. Bu iddiaları destekleyen herhangi bir bulgu yoktur.

Soğuk lazer tedavisinin etkileri üzerine yapılan araştırmalar devam etmektedir. En ideal tedavi şeklinin ne olduğuna dair yeterli bilgi edinilememiştir. Ancak, soğuk lazer tedavisini savunan kişiler, bu tedavinin acı verici tedavilere bir alternatif olduğunu düşünmekteler.

Soğuk lazer tedavisiyle ilgileniyorsanız doktorunuzla detaylı bir şekilde görüşerek karar verebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...