Sol Kol Ağrısı – Nedenleri ve Tedavisi

Sol Kol AğrısıKol ağrısından şikayetçi olan insanlar genellikle dirsek ve omuz arasındaki bir bölgeyi kastederler. Ama sol kol ağrısı olduğunu söyleyen birisinde bu ağrı genellikle göğüse, boyuna ya da omurgaya yayılmıştır. Sebebi, bu bölgedeki yoğun sinir, kas dokuları ve büyük damarlardır.

Sol kol ağrısına sahip insanlar genelde endişelenirler, çünkü sol kol ağrısı genellikle kalp problemi ile ilişkilendirilir. Ama çoğu zaman, başlangıçta panik yapmanıza gerek yoktur. Fakat, sol kolda ağrıya eşlik eden diğer belirtileri de bulup altta yatan nedeni ortaya çıkarmanız gerekir.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Sol kol ağrısına neden olan birçok problem vardır. Hastalıklar, duygusal durum, ilaçlar vs. gibi birçok neden sol kolda ağrı sebebi olabilir.

Sol kol ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

Kalp Rahatsızlığı
Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden birisi kalp problemidir. Anjina hastası olanlar genelde göğüslerinden omza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler.

Daha ciddi durumlarda kalp krizleri sol kol ve göğüste ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı göğüste sıkışma ve daralma gibi, kolda ise batma gibi hissedilir. Eğer bu ağrı aniden geldiyse ya da çok şiddetliyse kesinlikle bunu ciddiye almak gerekir. Eğer kol ve göğsünüzdeki ağrıya baş dönmesi, mide bulantısı veya aniden gelen bir bitkinlik eşlik ediyorsa, hemen bir yardım alın.

Stres
Stres sol kolda ağrı ve sıkışmaya neden olabilir. Eğer son zamanlarda aşırı stres altındaysanız, stres kendisini fiziksel bir belirti olarak ortaya çıkarıyor olabilir. Kronik stresin neden olduğu koldaki hafif ağrı, sonraları daha şiddetli bir ağrıya dönüşebilir.

Ayrıca, panik atak da göğüste ve kolda sıkışmaya ve ağrıya neden olabilir. O anda kalp krizi ile karıştırılabilir. Panik atak ağrıya ek olarak hızlı nefes alıp vermeye ve tehlikeli derecede kalp atışının hızlanmasına neden olur.

Dolaşım Bozukluğu
Kan dolaşımının kötüleşmesi de kol ağrısına neden olabilir. Sol kol sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bunun sebebi vücuttaki kan dolaşımının yönüdür. Ama eğer dolaşım bozukluğu problemi varsa bütün vücudunuz etkilenecektir.

Eğer parmaklarınız çabuk uyuşuyorsa ve üşüyorsa, uzun süre hareketsiz kaldığınızda kollarınızda uyuşma ve hafif ağrı oluyorsa kan dolaşımınız olması gereken seviyede değil demektir.

İlaçlar
Bazı ilaçlar kan dolaşımını kötüleştirerek sol kolda zamanla ağrıya neden olabilir. Eğer yeni bir ilaca başladınız ve yukarıdaki etkilerden birini hissediyorsanız, ilacın prospektüsünü okuyun. İlacın yan etkilerinden birini tecrübe ediyor olmanız muhtemeldir. Bunun için doktorunuzla konuşun ve ilacın etkilerini anlatın.

Fiziksel Zorlamalar
Baze fiziksel zorlamalar kolda rahatsızlığa yol açabilir. Kolunuzu çok kullandıysanız ya da ağırlık kaldırma gibi bir antrenmanı iki veya daha gün üst üste yaptıysanız kolda bir ağrı oluşabilir.

Eğer ağrı yoğun ve ciddiyse kas veya eklemlerinizi incitmiş olabilirsiniz. Son zamanlardaki aktivitelerinizi gözden geçirerek, kol ağrısının nedenini bulabilirsiniz.

Duruş Bozukluğu
Duruştaki bozukluk ve uyuma vücudu sağlıksız pozisyonlara sokabileceği için zamanla sol kolda ağrıya neden olabilir. Eğer uyuduğunuzda kolunuzda batma hissediyorsanız ya da kolunuzda zaman zaman ağrıya ek olarak uyuşma oluyorsa, kolunuzda bazı kaslar sıkışmış olabilir. Garip bir pozisyonda yatmak ya da vücudun bir bölgesini daha fazla kullanmak kol ağrısına neden olabilir.

Sol Kol Ağrısı Tedavisi

Sol kol ağrısının tedavisi öncelikle altta yatan sebebi bulmakla başlar. Daha sonra, bu rahatsız edici ve endişelendirici ağrıyı kolaylıkla çözebilirsiniz. Önlem olarak, ilk fırsatta doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Bu sorunu çözmenize yardımcı olacak yöntemler şunlardır:

Tıbbi Yardım
Kolunuzda ciddi kırmızılık ve şişme varsa, ağrı uzun süredir devam ediyorsa, kanama varsa ya da ağrı aniden ve yoğun bir şekilde gelmişse tıbbi bir yardım almak çok önemlidir. Eğer kolunuzu oynatırken çıtırdama sesi duyuluyorsa ya da kolunuzu oynatırken sıkıntı hissediyorsanız bir an önce doktorunuzu ziyaret edin.

Spor Yapın
Eğer kolunuzdaki rahatsızlık için kötü dolaşımını suçluyorsanız, o zaman bir fiziksel aktiviteye başlamanın zamanı gelmiş demektir. Kardiyo egzersizleri bütün vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirir. Şınav ya da küçük ağırlık antrenmanları sol kolunuzdaki ağrı için faydalı olabilir.

Evde Tedavi
Eğer kolunuzu aşırı fiziksel aktivite sonrası incitmişseniz, genellikle evde yapacağınız biraz bakımla sorunu halledebilirsiniz. Sol kolunuzda kasılmaya neden olan tüm aktivitelere ara verin. Buz tedavisi uygulayarak kolunuzdaki herhangi bir şişliği indirebilirsiniz. Kolunuzu yukarıda tutmaya gayret edin.

Masaj Yapmak
Ağrıyan yere hafifçe masaj yapın. Böylece kan akışını artırarak, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Eğer masaj daha fazla ağrıya sebep oluyorsa, masajı bırakın.

Sigara İçmeyin
Ayrıca kol ağrınız geçene kadar sigara içmeyin. Çünkü sigara kan dolaşımını bozarak ağrıya neden olabilir. Kan dolaşımının aksaması ayrıca iyileşme sürecini de yavaşlatır.

Yorumlar

 1. berfin der ki

  Sol kolumda 40 gündür agrı yanma var doktora gitim boyun fıtıgı dedi ilaç verdi ama tedaviye kolum cvp vermiyor

  • Fırat der ki

   Fizik tedavi görmeniz lazın suda havuzda spor yapma iyi gelir doktorunuza tanışın size söyler ne yapacağınızı geçmiş olsun

 2. cenk der ki

  sol kolum uzunca bir süredir ağrıyor ağrı dayanılmaz boyutta gece yatamıyorum dirsekle omuz arasında ağrı neden oluşur cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

  • Fırat der ki

   Boyun fıtığı kollara göğse ve sırta vurur.bunu kalple karıştırırlar ve büyük panik yaparlar boyun fıtığınız varsa hiç panik yapmaya gerek yok boyun fıtığı vücuttaki tüm sinir ve kas sıkışmaları ve ağrıları yapar kollarda güçsüzlük yorgunluk halsizlik kimi zamanda mide kas ağrılarıda yapar onun için yakın zamanda fizik tedaviye girin doktor yardımıyla geçmiş olsun

 3. Safinaz der ki

  Sol kolum kirilmadan öncede agriyordu simdide ağrıyor soyle bir agri batma aci yanik gibi sonra geciyor bu ağrı kalp icin gittim sorun yok kalpte .bazan soyle diyorum koluma kirildin yne akillanmadin:)

  • Fırat der ki

   Sizin anlattığın sinir sıkışması ve kas ağrılarıdır yanma ve fiziktedavi doktoruna baş vurun boyun fıtığı ağrı ve yanma yapar geçmiş olsun.

 4. DOĞAN der ki

  merhaba;

  sol kolumda ara ara şiddetli iğneler batıyormuş gibi aniden oluşan ağrılar mevcut. nedeni ne olabilir sizce. şimdiden teşekkürler.

  • hilal der ki

   Ne olabileceği hakkındaki görüşünüzü öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler ayrıca vitamin kullanmama rağmen ayağa kaltigimda oluşan baş dönmeleri ve çirkinliğin gecmiyor

 5. Ceren der ki

  Sol kolum 1 haftadır çok agriyor ,yanıyor ve uyuşuyor hareket ettigimde hissetmiyorum ama yattigim zaman cok fena agriyor uyutmuyor

 6. Cengiz der ki

  Dün kafede otururken birden bire bir ağrı geldi ve sol kolumu taşıyamaz oldum bu ağrı omzumdan kalbimin olduğu tarafa geliyor ve her nefes alışımda kalbimin olduğu tarafa ve omzuma bir şey batıyor sanki ne yapmalıyım ?

 7. Feyza der ki

  Zaman zaman göğsümde ağrı ve nefes alma güçlüğü yaşıyorm daha 23 yaşndaym sigaram alkolm olmadığı halde merdven çıkarken 1.katta nefes nefese kalıyorm göğüs ağrım olduğu zaman yan yatamıyrm ve ağrı brden sol koluma doğru yayılıyo ve parmaklarımda ince sızlanmalar başlıyo ailemde kalp hastalığı var ama bunlar kalp hastalığı belirtsi mi kesin bilmiyorum

 8. Nuran der ki

  Kolum ağrıyor ve bazen kalp sıkışması yapiyor bazen sretten oluyor neden geldiğini bilemiyorum bazen bacagima vuruyor en cokda sol kolum ağrıyor

 9. Rümeysa der ki

  Sol kolda ağrı koltuk altına kadar dirseğin iç kısmındada ceviz büyüklüğünde şişlik parmak uçlarında hafif uyuşma

 10. osman der ki

  2 aydir iki koldada ara ara uyuşma oluyo ve tek lokma bile yemek yesem göğüs kafesimin tam alt orta kismi agriyo nefes almami bile engelliyo kardiyoloji bisey bulamadi dahiliye bisey bulamadi fizik tedavi uzmani MR istedi ama kapali alana giremedigim icin cektiremedim

 11. özgür kaya der ki

  Ben sabah kalkarken kolumun omuz bölgesin de şidetli yanma ve sıkışma hissettim ve halen ağrıyor. Acaba nedeni ne olabilir

 12. sukran der ki

  Merhaba
  Ben iki ay once kolumun ustune dustum doktora gittim ilaclar kullandigim halde kolum daha cok agri var bu gun yine gittim kolunda zedeleme var dedi ben ne yapabilirim.. dusmeden once hic agri yoktu bis yaptigimda kolumun agrisi daha cok agriyor bunun icin ne yapmaliym simdideb tsk ederim

 13. Hivda der ki

  Sol kolum yaklasik 4 aydir agriyor kac kez kriz zannedip acillere dustum ama sonuc yok.. 23 yasindayim 1 dogum yaptim kalp kapak yetrsizligim var orta ileride.. Sabahlari kalktigmda agri yok ama gunluk islerin aksaminda agrim oluo sanki kalbim yorgun agri var hep sol tarafimda hep … Sizce neden ?

  • Mehmet der ki

   Öncelikle merhaba Hivda hanım aynı sorun ile karşı karşıyayım sol kol dirsek ile omuz arasında büyük bir ağrı başlıyor bazen uzun bazen kısa sürebiliyor bu durumu 1 yıldır yaşıyorum sizinki farklı bir durum kalp kapak yetersizliğiniz var ise sebebi yorgunluktur gün içerisinde yaptığınız işler kalbinizi tetikliyor kalbe en yakın sol koldur tavsiyem ağır iş yapmayın varsa bile eşinize söyleyin anlayış gösterip yardımcı olacaktır

 14. Fjg der ki

  Sol kolumda iki gündür ağrı vardı ve hiç haraket edemiyordum masaj yapmayı denedim ve kesinlikle rahatça hareket edebiliyorum mutlaka denemelisiniz

 15. Emre Savaş der ki

  15 yaşında kafa içi tromboz hastasıyım popil ödem var gözlerimde ayrıca sol kol ağrısı başladı ne yapmalıyım saygılarımla.

 16. Emre Savaş der ki

  15 yaşında kafa içi tromboz hastasıyım ayrıca popil ödem var kulladığım ilaçlar diazomid clexan topamax sol kol ağrısı başladı ne yapmalıyım

 17. esin der ki

  5 gündür Sol kolum ve omzum ağrıyor ağrı sırtıma ve göğüsüme yayılıyor sizce ne yapmalıyım

 18. Beyza der ki

  Lise çğrencisiyim son ıkı uc gundur sol omsuma anıden bır ağrı gırıyor ve acısı bır kac dakıka suruyor ve ayrıyeten başım donuyo ılklerde anıden kalkmaya bağlamıştım bas donmesını ama cogu zamanda böyle olmaz kı . Ne yapmalıyım ?

 19. Ilknur der ki

  Kolum iki gündür ağrıyor ağrı tam sol omzumun çevresinde hareket ettirdigimde canım çok yanıyor ve havaya kalridamiyorum su aralar egzersize başladım kendimi ısınma yapmadan çok zorlamaktanmi yoksa başka bir sebepten dolayi mi bu hale geldiğimi anlayamiyorum

 20. Selahattin der ki

  Merhaba 6ay evel aniden sigarayı bıraktım vücudundaki kaslarimda iğne gibi batmaya başladı kalp zanetim değil arasira midemde ekşime oluyor ve şimdi döl kolumun omuzla dirsek arası agriyor neden acaba

 21. taylan der ki

  selamlar hocam ben 4 yıldır extacy kullandım sımdı tamamen bıraktım . ama göğsümde ve sol kolumda bıraktıgım gunden berı agrı war gecmedı.en son ıctıgımde kalp atıs hızım 160 dı. ondan önce kardiyolojiye gitmıstım bırsey cıkmamısdı . ne yapmam gerekıyor daha detaylı bı arastırması warmı kalbın hastanelerde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir