Sol Kol Ağrısı – Hemen Endişelenmeyin

Sol Kol Ağrısı – Hemen Endişelenmeyin

Kol ağrısından şikayetçi olan insanlar genellikle dirsek ve omuz arasındaki bir bölgeyi kastederler. Ama sol kol ağrısı olduğunu söyleyen birisinde bu ağrı genellikle göğüse, boyuna ya da omurgaya yayılmıştır. Sebebi, bu bölgedeki yoğun sinir, kas dokuları ve büyük damarlardır. Sol kol ağrısına sahip insanlar genelde endişelenirler, çünkü sol kol ağrısı genellikle kalp problemi ile ilişkilendirilir. Ama çoğu zaman, başlangıçta panik yapmanıza gerek yoktur. Fakat, sol kolda ağrıya eşlik eden diğer belirtileri de bulup altta yatan nedeni ortaya çıkarmanız gerekir.

Sol Kol Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sol kol ağrısına neden olan birçok problem vardır. Hastalıklar, duygusal durum, ilaçlar vs. gibi birçok neden sol kolda ağrı sebebi olabilir. Bu sebepten dolayı bir hekim yardımı almanız daha uygun olacaktır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kolunuzda ciddi kırmızılık ve şişme varsa, ağrı uzun süredir devam ediyorsa, kanama varsa ya da ağrı aniden ve yoğun bir şekilde gelmişse tıbbi bir yardım almak çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kol ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Sol kol ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

Kalp Rahatsızlığı
Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden birisi kalp problemidir. Anjina hastası olanlar genelde göğüslerinden omza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler.

Daha ciddi durumlarda kalp krizleri sol kol ve göğüste ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı göğüste sıkışma ve daralma gibi, kolda ise batma gibi hissedilir. Eğer bu ağrı aniden geldiyse ya da çok şiddetliyse kesinlikle bunu ciddiye almak gerekir. Eğer kol ve göğsünüzdeki ağrıya baş dönmesi, mide bulantısı veya aniden gelen bir bitkinlik eşlik ediyorsa, hemen bir yardım alın.

Stres
Stres sol kolda ağrı ve sıkışmaya neden olabilir. Eğer son zamanlarda aşırı stres altındaysanız, stres kendisini fiziksel bir belirti olarak ortaya çıkarıyor olabilir. Kronik stresin neden olduğu koldaki hafif ağrı, sonraları daha şiddetli bir ağrıya dönüşebilir.

Ayrıca, panik atak da göğüste ve kolda sıkışmaya ve ağrıya neden olabilir. O anda kalp krizi ile karıştırılabilir. Panik atak ağrıya ek olarak hızlı nefes alıp vermeye ve tehlikeli derecede kalp atışının hızlanmasına neden olur.

Dolaşım Bozukluğu
Kan dolaşımının kötüleşmesi de kol ağrısına neden olabilir. Sol kol sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bunun sebebi vücuttaki kan dolaşımının yönüdür. Ama eğer dolaşım bozukluğu problemi varsa bütün vücudunuz etkilenecektir.

Eğer parmaklarınız çabuk uyuşuyorsa ve üşüyorsa, uzun süre hareketsiz kaldığınızda kollarınızda uyuşma ve hafif ağrı oluyorsa kan dolaşımınız olması gereken seviyede değil demektir.

İlaçlar
Bazı ilaçlar kan dolaşımını kötüleştirerek sol kolda zamanla ağrıya neden olabilir. Eğer yeni bir ilaca başladınız ve yukarıdaki etkilerden birini hissediyorsanız, ilacın prospektüsünü okuyun. İlacın yan etkilerinden birini tecrübe ediyor olmanız muhtemeldir. Bunun için doktorunuzla konuşun ve ilacın etkilerini anlatın.

Fiziksel Zorlamalar
Baze fiziksel zorlamalar kolda rahatsızlığa yol açabilir. Kolunuzu çok kullandıysanız ya da ağırlık kaldırma gibi bir antrenmanı iki veya daha gün üst üste yaptıysanız kolda bir ağrı oluşabilir.

Eğer ağrı yoğun ve ciddiyse kas veya eklemlerinizi incitmiş olabilirsiniz. Son zamanlardaki aktivitelerinizi gözden geçirerek, kol ağrısının nedenini bulabilirsiniz.

Duruş Bozukluğu
Duruştaki bozukluk ve uyuma vücudu sağlıksız pozisyonlara sokabileceği için zamanla sol kolda ağrıya neden olabilir. Eğer uyuduğunuzda kolunuzda batma hissediyorsanız ya da kolunuzda zaman zaman ağrıya ek olarak uyuşma oluyorsa, kolunuzda bazı kaslar sıkışmış olabilir. Garip bir pozisyonda yatmak ya da vücudun bir bölgesini daha fazla kullanmak kol ağrısına neden olabilir.

Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol kol ağrısının tedavisi öncelikle altta yatan sebebi bulmakla başlar. Daha sonra, bu rahatsız edici ve endişelendirici ağrıyı kolaylıkla çözebilirsiniz. Önlem olarak, ilk fırsatta doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Bu sorunu çözmenize yardımcı olacak yöntemler şunlardır:

Tıbbi Yardım
Kolunuzda ciddi kırmızılık ve şişme varsa, ağrı uzun süredir devam ediyorsa, kanama varsa ya da ağrı aniden ve yoğun bir şekilde gelmişse tıbbi bir yardım almak çok önemlidir. Eğer kolunuzu oynatırken çıtırdama sesi duyuluyorsa ya da kolunuzu oynatırken sıkıntı hissediyorsanız bir an önce doktorunuzu ziyaret edin.

Spor Yapın
Eğer kolunuzdaki rahatsızlık için kötü dolaşımını suçluyorsanız, o zaman bir fiziksel aktiviteye başlamanın zamanı gelmiş demektir. Kardiyo egzersizleri bütün vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirir. Şınav ya da küçük ağırlık antrenmanları sol kolunuzdaki ağrı için faydalı olabilir.

Evde Tedavi
Eğer kolunuzu aşırı fiziksel aktivite sonrası incitmişseniz, genellikle evde yapacağınız biraz bakımla sorunu halledebilirsiniz. Sol kolunuzda kasılmaya neden olan tüm aktivitelere ara verin. Buz tedavisi uygulayarak kolunuzdaki herhangi bir şişliği indirebilirsiniz. Kolunuzu yukarıda tutmaya gayret edin.

Masaj Yapmak
Ağrıyan yere hafifçe masaj yapın. Böylece kan akışını artırarak, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Eğer masaj daha fazla ağrıya sebep oluyorsa, masajı bırakın.

Sigara İçmeyin
Ayrıca kol ağrınız geçene kadar sigara içmeyin. Çünkü sigara kan dolaşımını bozarak ağrıya neden olabilir. Kan dolaşımının aksaması ayrıca iyileşme sürecini de yavaşlatır.

Yorumlar (40)

 1. berfin

  Sol kolumda 40 gündür agrı yanma var doktora gitim boyun fıtıgı dedi ilaç verdi ama tedaviye kolum cvp vermiyor

  • Fırat

   Fizik tedavi görmeniz lazın suda havuzda spor yapma iyi gelir doktorunuza tanışın size söyler ne yapacağınızı geçmiş olsun

 2. cenk

  sol kolum uzunca bir süredir ağrıyor ağrı dayanılmaz boyutta gece yatamıyorum dirsekle omuz arasında ağrı neden oluşur cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

  • Fırat

   Boyun fıtığı kollara göğse ve sırta vurur.bunu kalple karıştırırlar ve büyük panik yaparlar boyun fıtığınız varsa hiç panik yapmaya gerek yok boyun fıtığı vücuttaki tüm sinir ve kas sıkışmaları ve ağrıları yapar kollarda güçsüzlük yorgunluk halsizlik kimi zamanda mide kas ağrılarıda yapar onun için yakın zamanda fizik tedaviye girin doktor yardımıyla geçmiş olsun

  • dr.emin çolak

   İltaplı romatizma olabilir

 3. Safinaz

  Sol kolum kirilmadan öncede agriyordu simdide ağrıyor soyle bir agri batma aci yanik gibi sonra geciyor bu ağrı kalp icin gittim sorun yok kalpte .bazan soyle diyorum koluma kirildin yne akillanmadin:)

  • Fırat

   Sizin anlattığın sinir sıkışması ve kas ağrılarıdır yanma ve fiziktedavi doktoruna baş vurun boyun fıtığı ağrı ve yanma yapar geçmiş olsun.

 4. DOĞAN

  merhaba;

  sol kolumda ara ara şiddetli iğneler batıyormuş gibi aniden oluşan ağrılar mevcut. nedeni ne olabilir sizce. şimdiden teşekkürler.

 5. hilal

  Dirsegimle omzum arasinda kas ağrıları var ayrıca baş dönmesi ve bitkinlik de var

  • hilal

   Ne olabileceği hakkındaki görüşünüzü öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler ayrıca vitamin kullanmama rağmen ayağa kaltigimda oluşan baş dönmeleri ve çirkinliğin gecmiyor

 6. Sol kolumda 2-3 gündür bir hafif ağrı var ne yapayım gelip gidiyor

 7. Ceren

  Sol kolum 1 haftadır çok agriyor ,yanıyor ve uyuşuyor hareket ettigimde hissetmiyorum ama yattigim zaman cok fena agriyor uyutmuyor

 8. Cengiz

  Dün kafede otururken birden bire bir ağrı geldi ve sol kolumu taşıyamaz oldum bu ağrı omzumdan kalbimin olduğu tarafa geliyor ve her nefes alışımda kalbimin olduğu tarafa ve omzuma bir şey batıyor sanki ne yapmalıyım ?

 9. Cengiz

  Bu arada yaşım da 16

 10. Feyza

  Zaman zaman göğsümde ağrı ve nefes alma güçlüğü yaşıyorm daha 23 yaşndaym sigaram alkolm olmadığı halde merdven çıkarken 1.katta nefes nefese kalıyorm göğüs ağrım olduğu zaman yan yatamıyrm ve ağrı brden sol koluma doğru yayılıyo ve parmaklarımda ince sızlanmalar başlıyo ailemde kalp hastalığı var ama bunlar kalp hastalığı belirtsi mi kesin bilmiyorum

 11. Nuran

  Kolum ağrıyor ve bazen kalp sıkışması yapiyor bazen sretten oluyor neden geldiğini bilemiyorum bazen bacagima vuruyor en cokda sol kolum ağrıyor

 12. Rümeysa

  Sol kolda ağrı koltuk altına kadar dirseğin iç kısmındada ceviz büyüklüğünde şişlik parmak uçlarında hafif uyuşma

 13. osman

  2 aydir iki koldada ara ara uyuşma oluyo ve tek lokma bile yemek yesem göğüs kafesimin tam alt orta kismi agriyo nefes almami bile engelliyo kardiyoloji bisey bulamadi dahiliye bisey bulamadi fizik tedavi uzmani MR istedi ama kapali alana giremedigim icin cektiremedim

 14. özgür kaya

  Ben sabah kalkarken kolumun omuz bölgesin de şidetli yanma ve sıkışma hissettim ve halen ağrıyor. Acaba nedeni ne olabilir

 15. sukran

  Merhaba
  Ben iki ay once kolumun ustune dustum doktora gittim ilaclar kullandigim halde kolum daha cok agri var bu gun yine gittim kolunda zedeleme var dedi ben ne yapabilirim.. dusmeden once hic agri yoktu bis yaptigimda kolumun agrisi daha cok agriyor bunun icin ne yapmaliym simdideb tsk ederim

 16. Salman

  Benim sol Kolum nerdeyse 9 aydir agriyor

 17. Ahmet

  Kolum ağrıyor ama sabit dururken agrimiyor hareket esnasında ağrıyor (sol kolum)

 18. Hivda

  Sol kolum yaklasik 4 aydir agriyor kac kez kriz zannedip acillere dustum ama sonuc yok.. 23 yasindayim 1 dogum yaptim kalp kapak yetrsizligim var orta ileride.. Sabahlari kalktigmda agri yok ama gunluk islerin aksaminda agrim oluo sanki kalbim yorgun agri var hep sol tarafimda hep … Sizce neden ?

  • Mehmet

   Öncelikle merhaba Hivda hanım aynı sorun ile karşı karşıyayım sol kol dirsek ile omuz arasında büyük bir ağrı başlıyor bazen uzun bazen kısa sürebiliyor bu durumu 1 yıldır yaşıyorum sizinki farklı bir durum kalp kapak yetersizliğiniz var ise sebebi yorgunluktur gün içerisinde yaptığınız işler kalbinizi tetikliyor kalbe en yakın sol koldur tavsiyem ağır iş yapmayın varsa bile eşinize söyleyin anlayış gösterip yardımcı olacaktır

 19. Fjg

  Sol kolumda iki gündür ağrı vardı ve hiç haraket edemiyordum masaj yapmayı denedim ve kesinlikle rahatça hareket edebiliyorum mutlaka denemelisiniz

 20. Emre Savaş

  15 yaşında kafa içi tromboz hastasıyım popil ödem var gözlerimde ayrıca sol kol ağrısı başladı ne yapmalıyım saygılarımla.

 21. Emre Savaş

  15 yaşında kafa içi tromboz hastasıyım ayrıca popil ödem var kulladığım ilaçlar diazomid clexan topamax sol kol ağrısı başladı ne yapmalıyım

 22. esin

  5 gündür Sol kolum ve omzum ağrıyor ağrı sırtıma ve göğüsüme yayılıyor sizce ne yapmalıyım

 23. Beyza

  Lise çğrencisiyim son ıkı uc gundur sol omsuma anıden bır ağrı gırıyor ve acısı bır kac dakıka suruyor ve ayrıyeten başım donuyo ılklerde anıden kalkmaya bağlamıştım bas donmesını ama cogu zamanda böyle olmaz kı . Ne yapmalıyım ?

 24. Ilknur

  Kolum iki gündür ağrıyor ağrı tam sol omzumun çevresinde hareket ettirdigimde canım çok yanıyor ve havaya kalridamiyorum su aralar egzersize başladım kendimi ısınma yapmadan çok zorlamaktanmi yoksa başka bir sebepten dolayi mi bu hale geldiğimi anlayamiyorum

 25. Selahattin

  Merhaba 6ay evel aniden sigarayı bıraktım vücudundaki kaslarimda iğne gibi batmaya başladı kalp zanetim değil arasira midemde ekşime oluyor ve şimdi döl kolumun omuzla dirsek arası agriyor neden acaba

 26. Mehmet

  Solkolumum dirseği ağrıgor napmalıyım

 27. Esra

  Sol kolumun arka ve ön tarafında bir ağrı var göğsümle sol kolumun arasında bır ağrı

 28. taylan

  selamlar hocam ben 4 yıldır extacy kullandım sımdı tamamen bıraktım . ama göğsümde ve sol kolumda bıraktıgım gunden berı agrı war gecmedı.en son ıctıgımde kalp atıs hızım 160 dı. ondan önce kardiyolojiye gitmıstım bırsey cıkmamısdı . ne yapmam gerekıyor daha detaylı bı arastırması warmı kalbın hastanelerde

 29. sibel

  Mrb benim yillrdir sol kolum kalbim omuzum basim bazende ceneye vuruyo cok gittim doktora kalp olmadigini soyluyorlar sizce neden kaynaklaniyo

 30. Sefa başay

  Selam benim yaklaşık iki aydır sol kolum ve sağ bacagım ağrıyor sol tarafıma kesinlikle 5 dakkikadan fazla yatamıyorum yatmadan önce agrı kesici alıyorum nerdeyse hiç fayda etmiyor doktora gitim bacagımdan filim çektirdim bir şey çıkmadı sol kolum normal ceketimi çıkarıp giyerken en az iki dakika çok şidetli agrıyor sizce ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

 31. Kadir

  Sol omzumdan baş parmaklarıma kadar şiddetli ağrı var kolumu taşıyamayacak duruma geldim yaşım 20 sigara falan da kullanmıyorum doktora gittim herhangi bir sorun yok dedi belki kan dolaşımında bir sıkıntı var diye Aspirin yedim ama hâlâ bir faydasını görmedim lütfen yardımcı olun

 32. Nevzat Mertoğlu

  Arkadaşlar herkese çok geçmiş olsun ama en iyisi önce beyin cerrahine gidin buradan yazarak asla çözüm bulamszsiniz Kalpte ve kol boyunda sıkıntı yoksa mutlaka pisigoloji tedavi görmeniz lazım nede olsa stresli yaşam sürüyoruz. Boşuna dert yanmayın buralarda herkes farklı söyler canınız sıkılır ..
  Saygılarımla ..

 33. Mahym

  Sol kolumda ağırı var sağ koluma göre biraz renğı koyu bide buz gibi neden acaba hastaneye gitmeme gerek var mı

 34. Nihat ataş

  Sol kolumda misket büyüklüğünde şişlik var,,6 aydır..ama ağrı sızı yok ,,dirsegimle omuz arası ,pazilarimda ..

Sonraki yazı yükleniyor...