Sol Kol Uyuşması: Kalp Krizi Habercisi

Sol Kol Uyuşması: Kalp Krizi Habercisi

Çoğunlukla kol uyuşması yaşamı tehdit eden bir durum olmamakla beraber sol koldaki devamlı uyuşma ya da ağrı kalp krizinin habercisi olabilir. Bu sebeple sol koldaki ağrı ya da uyuşukluklar göz ardı edilmemeli, tıbbi yardıma başvurulmalıdır.

Sol Kol Uyuşması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Sol kolda uyuşma genelde ciddi bir durumun habercisi değildir fakat bu uyuşma sürekli oluyorsa kalp krizi habercisi olabilir bu durumda hekim yardımı almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kol uyuşmalarında Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroloji bölümlerine gidilir.

Sol kol uyuşması genelde iki sebepten ortaya çıkar:

 • Koldaki sinirlere baskı oluşmasından veya
 • Zayıf kan dolaşımından.

Bazen keskin bir ağrı ile birlikte yanma ve karıncalanma hissedilebilir. Sol kol uyuşması aniden başlayabilir, ya da kademeli olarak gelişebilir.

Sol Kol Uyuşması Nedenleri

1 Sinir Sıkışması ve Hasarı

Merkezi sinir sisteminden sol kola uzanan sinirlerdeki sıkışma ve hasar sol kol uyuşmalarında çok yaygın bir nedendir. Sinir hasarının pek çok nedeni olabilmekle beraber ana sebep genelde şeker hastalarında görülen diyabetik nöropatidir. Bunun dışında kolun üzerinde uyumak gibi kolda baskıya neden olan durumlar sinir sıkışması ve hasarına neden olabilir.

2 Dolaşım Bozukluğu

Kan dolaşımı kötü olduğunda vücudun uç noktalarına yeteri kadar kan gitmez. Bu durumda özellikle el ve kollarda uyuşma ve karıncalanma ortaya çıkabilir. Kan dolaşımının yönü sebebiyle daha çok sol kol etkilenir. Dolaşım bozukluğu birçok nedenle ortaya çıkabilir. Yağ oranı yüksek beslenme, yüksek kolesterol, hareketsiz hayat tarzı, sigara içmek gibi etkenler kan dolaşımını bozar. Dolaşım bozukluğu bir kalp rahatsızlığına da işaret edebilir, bu yüzden ciddiye alınmalıdır.

3 Damar Sertliği gibi Kalp Rahatsızlıkları

Göğüs ağrısının nedeni genelde damar sertliğidir. Kalp krizi durumunda kalbe giden damarlarda sertlik meydana gelir. Göğüsteki ağrı ve eşliğinde sol kol uyuşması, kalp krizinin en belirgin belirtilerindendir. Düşük kolesterol diyeti ve uygun tedaviyle damar sertliği iyileştirilebilir. Anjina gibi başka kalp rahatsızlıkları da sol kolda uyuşmaya neden olabilir.

4 Alkol ve Sigara Tüketimi

Aşırı alkol ve sigara tüketimi sinir hasarına ve ilerleyen zamanlarda his kaybına neden olabilir.

5 Vitamin Eksikliği

Dikkatsiz beslenme ve vitamin eksikliği (özellikle B vitamini) vücudun değişik bölgelerinde karıncalanma ve hissizliğe neden olabilir.

6 Kırıklar

Kolda, dirsekte ya da parmakta bulunan kırıklar elde uyuşukluk hissine neden olabilir. Ellerdeki ve kollardaki uyuşmaya kırık bölgesindeki keskin bir ağrı eşlik eder. Köprücük kemiklerindeki, omuzdaki, kolun üst ya da alt kısmındaki kırıklar sol kolda uyuşmaya neden olabilir.

7 Brakial Pleksus Yaralanması

Brakial Pleksus; omurgadan gelen sinyalleri omuz ve kollara ileten sinir ağıdır. Bu tip yaralanmada elinize giden sinirler yırtık ya da fazla gergin olur. Karpal tünel sendromu da bu çeşit bir sinir hasarıdır ve parmaklardaki hissizliğe neden olabilir.

8 El ve Bilekteki Kistler

Ganglion kisti bilek ve ellerdeki kanser tehlikesi olmayan büyümelerdir. Kısa süre içinde aniden ya da yavaş yavaş gelişebilirler. Bu kistler çoğunlukla ağrıya sebep olmaz ve tedavi gerektirmez. Hareket kabiliyetini engellemesi durumunda ya da kozmetik nedenlerle cerrahi bir operasyonla alınabilirler.

9 Raynaud Sendromu

Isının düşük olduğu ortamlarda parmakların soğumasıdır. Bu rahatsızlıkta; kollara kan taşıyan arterler daralır bu da kolda uyuşmaya neden olur. Birçok kadının muzdarip olduğu hastalığın tedavisi semptomların sıklığı ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

10 Kübital Tünel Sendromu

Dirsekteki sinirler kübital tünel denen dar bir geçitten geçmektedir. Burada bir kemik dikeni, kist ya da dirsek kırığı yüzünden uyuşma, karıncalanma ya da kavrama kabiliyetinde azalma görülebilir. Bu duruma kübital tünel sendromu ya da ulnar tuzak sendromu denir.

11 İnme

İnme sırasında beyne giden kan azalır ya da sekteye uğrar. Bu nedenle beyin; oksijen ve besinden yoksun kalır. Bu da vücudun bir tarafında uyuşmaya neden olabilir. Yüksek tansiyon ve sigara tüketimi inmenin yaygın sebeplerindendir.

12 Kas çekilmesi

Ağır bir nesne kaldırılırken kas çekilebilir. Bu durumda uyuşmayı azaltmak için bölgeye soğuk uygulanmalıdır. Uyuşmaya sol omuzda, çenede ve göğüste ağrı eşlik ediyorsa acilen hastaneye gidilmelidir.

Sol Kol Uyuşması Tedavisi

Tedavi, uyuşmanın sebebine bağlı olarak değişir fakat aşağıda verilen evde uygulanabilir yöntemler sizi en azından rahatlatacaktır.

1 El ve Kol Egzersizleri Deneyin

Kolları oynatmak ve belirli el germe hareketleri bölgedeki kan akışını normale döndürür, sinirlerdeki gerilme ve sıkışmayı azaltır.

2 Sıcak Kompres Uygulayın

Uyuşma şişlik ve ağrı ile birlikte meydana geliyorsa sıcak kompres rahatlama sağlar.

3 Düzenli Balık Tüketin

Balık ya da balık yağı haplarından tüketerek, koldaki uyuşmayı tedavi edebilirsiniz. Balığın içinde bulunan omega 3 yağ asitleri kolesterolü azaltarak kan dolaşımının iyileşmesini sağlar. Böylelikle sol kol uyuşması düzelebilir.

4 Vitamin Desteği Alın

Uyuşmanın arkasında beslenme eksikliği var ise; kalsiyum ve B12 takviyesi ile vitaminler açısından zengin beslenme yardımcı olabilir.

5 Alkolden Kaçının

Alkol sinirlere fazlasıyla zarar verir. Vücutta bir uyuşma mevcutsa bir süre alkolden uzak durun.

6 Yatak İstirahati

Uyuşukluk yaralanma veya travmadan kaynaklanıyorsa yatak istirahati hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Eğer uyuşma ile birlikte yorgunluk, hareketsizlik, şiddetli baş ağrısı, kafa karışıklığı, baş dönmesi ve konuşma sorunları yaşıyorsanız hemen bir doktora başvurun.

Uyuşma bir kafa travması sonrası görüldüyse tıbbi destek bir zorunluluktur. Kafa travmasından sonra uyuşukluk iyileşmeye başladıysa bile uygun teşhis ve tedavi için doktora gitmeniz önerilir.

Yorumlar (10)

 1. Seyma

  Sol elim de hafif bir uyuşma ile beraber şiddetli bir ağrı oluyor uyuşma her zaman değil fakat ağrı çoğu kez oluyor ağrı olan kısımlar genellikle parmak eklemlerim sebebi nedir acaba hafife aldık doktora gitmedik. Aslında bi kez girmiştik doktorum seni kim üzdü bu kadar daha yasin kaç diyip “etol” verip yolladı

 2. Yasemin

  3 ay önce beyin ameliyatı oldum tykerb diye ilaç verdiler beyindeki sıvıyı kututucaz diye şuanda kullanıyorum ama kolum da ve ayağım da uyuşma yaptırdı bayram tatili girdi doktoru bulamıyoruz ne yapmam gerekir bir akıl verin elimi oynatamıyorum bile

 3. Eyüp

  Arkadaşlar merhaba bundan 1 yıl önce koltukta oturuken sol tarafıma bir titreme oldu hareket bozukluğu ile birlikte kasilmalar oldu elektirik çarpması sandım baya kuvvetli bir acı ve titreme oldu hastane ye kaldırıldım ve bişey olmadığını söylediler eve geldim 2 hafta tekrar eti aralıklarla kısa kısa ve şimdi tekra oldu ama bi sonuca varamadilar bu neden oluyor elektirik çarpılması gibi yüzümde uyuşma yanma kolumda parnak uçlarında uyurken kaldiriyor beni uykumdan sinirlerle alakalı ola bilirmi

  • fatmanur

   bana da aynı şeyler oluyordu ben doktora gittim onlarca kez hemde psikolojik dediler psikiyatriye basvurdum verdiği ilaçlar bir ise yaramadı sadece konuşmak ise yaradi sonunda aynı nöroloji doktoruma tekrar gittim bana teril cr 400 mg bi hap verdi 15 20 günde geçti çok şükür

  • fatmanur

   Sol kolunda parmak uclarimdan başlayıp omzuma doğru gidiyordu titriyodum hemde tüm bedenimle kendimi kaybediyordum agzim ve cenemide etkiliyordu bu sadece uykudayken oluyodu gündüz ise sadece kolum kasiliyodu iki dakika sonra geciyordu

  • Faruk

   Fatma nur hanim öncelikle mrb rahatsızlığını tam olarak anlatır mısınız kolunuzda halsizlik serçe parmakta uyuşma falan oluyo mu yardımcı olursanız sevinirim teșekkurler

 4. Efe

  Sol kolum değil sol bilegim uyuşuk ve her zaman oluyor ama skoloz var ve sartim ful uyuşuk ama hareket ede biliyom ve başım da kalbim de ağrıyor ve annem Gil bişe olmaz diyorlar

 5. Resul ŞAHİN

  sol uyusyır parmaklarım batısıyor karamcalama var yatımzaman kolum uyusuyor agırlasıyor kolum 20 yasındaken kılırmıstı şimdi ise 48 yasındayım 8 ay önce şikayetler artı fızıkcıye gıtım ilasverdı bırazdueldı .
  calıstım taktıde gine kolum bılek sıışıyor busefer otepetıye gıtım ilac verdi .
  norolıjı ye gıtım sinir taraması yaptılar ısınırsıkıması var dedı. ilac verdıler.
  amılıyat olacan dedıler.
  iilaca davam edıyorum .
  bıraz duzelmeye basladı amma yanma var afiv tel 0544 653 5411
  tel 05426083910

 6. Murat

  Mrb bende ayni seyden muzdaripimim; bana 2 tane stend takildi. 2 gundur sol kolumun pozu yeri asagisi ve sol kolumun apis arasina kadar bi agri sanci vardi kardiyaloji gittim normak dedi acile gittim normal dedi visk filan surup yatiyorum ama gene arada ni devam ediyor ne yapmsyolim

 7. Halit

  Slm benim sol olumda surekli uyusmazlik var omuz kismida agriyor bazen agri omuzun arka tarafinada vuruyor kalp krizine neden olabilirmi acele cvp bekliyorim

Sonraki yazı yükleniyor...