Sol Kulak Çınlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sol Kulak ÇınlamasıBirçok insan ara sıra zil sesi, tıslama, kükreme, çınlama ya da kulağında uğultu sesi hissetmekten şikâyetçidir. Kulakta çınlama çoğu zaman su sesi, havanın esmesi ya da müzik sesi duyuyormuş gibi hissetmenize sebep olur. Eğer ses biraz süre devam ediyorsa daha çok can sıkıcı ve rahatsız edici bir hal alır. Bu durum genellikle çevrenizdeki kişilerin duyamadığı sesler yani sadece sizin duyduğunuz kulak çınlaması denen durumdur.

Çınlama sürekli olarak devam edebilir ya da ara sıra olabilir. Bu bazen sizin nefes alışınız veya kalp atışınızla tempolu olabilir. Çınlama sol kulakta da olabilir ya da her iki kulağı da etkileyebilir. İnsanlar 40 yaşından sonra kulak çınlamalarına daha duyarlı hale gelir.

Sol Kulak Çınlaması Neden Olur?

Sol kulak çınlamasının sebebi hala kesin olarak belli değildir. Fakat kesin problemler vardır ki kulakta duyulan seslere sebep olur.

1. Çok kalabalık çevrede çalışmak ya da yaşamak
Düzenli olarak yüksek sese maruz kalan kişilerde, mesela zincirli testere veya ağır ekipmanlarla çalışan kişilerde işitme problemleri ve çınlama ortaya çıkabilir. İpod ve MP3 gibi taşınabilir müzik aletlerinde yüksek seste müzik dinlemekte gürültüye bağlı duyma kaybına yol açabilir ve kulak çınlamalarına da sebep olur.

2. İncinmeler ve hastalıklar
Meniere hastalığı (aşırı iç kulak sıvı basıncı nedeniyle iç kulak bozukluğu), TMJ düzensizliği gibi başınızın yan tarafındaki eklemde sorunlara sebep olan kesin hastalıklar vardır. Akustik nöromada- kafatası sinirinde tehlikesiz tümör oluşumu- kulak çınlamasına neden olabilir. Çok ciddi baş ya da boyun sakatlıkları da duyma kabiliyetinizi, iç kulağı ya da beyin fonksiyonlarınızı etkileyebilir. Ayrıca bu baş sarsılmaları ve darbeleri sol kulak çınlamasına neden olabilir.

3. Kan damarı sorunları
Kan damarı düzensizliği de aniden kulak çınlamalarına sebep olabilir. Kan damar sorunundan kaynaklanan kulak çınlamaları pulsatil kulak çınlamaları olarak bilinir. Bu durumun en yaygın nedenleri boyunda tümör içermesi ya da kan damarı üzerinde basınca sebep olmasıdır. Düzensiz kan akışının nedeni boyun damarlarının bükülmesi ya da darlığından, hipertansiyondan, kılcal damarların zedelenmesidir. Bunun sonucu olarakta kulak çınlamaları olabilir. Kısacası, kolesterolün aşırı artışı ya da diğer oluşan çökeltiler kan damarlarını pıhtılaştırıp, iç kulağınızı kapatır ve çınlamalara yol açar. Buna ateroskleroz (damar sertleşmesi) denir.

4.İlaçlar
Belirli ilaçların kullanımı da kulak çınlamalarına sebep olup daha kötü hale gelmesine sebep olur. Genellikle, sol kulak çınlaması bu ilaçları kullanmayı bıraktığınız da geçer. Kulak çınlamasına sebep olan bazı genel ilaçlar genellikle erotimisin,neomisin, vankomisin gibi antibiyotikler ,vinhristin ve mekloretamin gibi kanser ilaçları , sıtma için kullanılan sıtma ilaçları, suda eritilen furosemid, etakrinik asit ve bumetanid; ve aspirinlerdir, aspirin özellikle aşırı dozda alındığında kulak çınlamasını artırır. Bazı antidepresanlar da kulak çınlamalarını ilerletebilir.

5. Diğer sebepler

Yaşlı insanlardaki işitme kaybı: 60 yaş üstü insanlarda işitme kaybı genel bir sorundur. Bu yaşlardaki insanlarda ki işitme kaybı kulak çınlamaları ile ilişkilendirilebilir. Bu tarz duyma kaybı problemleri yaşa bağlı işitme kaybı problemi olarak bilinir.

Kulak tıkanması: Kulak tıkanmaları genellikle aşırı kulak kirinden kaynaklanır. Kulak kiri ayrıca bazı durumlarda kulak çınlamalarına sebep olabileceği gibi kulak zarını tahriş edebilir ve ya işitme kaybına sebep olabilir.

Kulak kemiklerindeki değişim: Bazen orta kulak kemiğinizdeki sertleşmeden dolayı işitme kaybı ya da diğer problemlere maruz kalabilirsiniz. Bu durum sıklıkla kulak çınlamasına yol açar.

Sol Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Eğer kulak kirliliği ya da başka bir şey kulağınızın tıkanmasına sebep olmadıysa en iyisi en yakın doktorunuza (aile hekimi) sol kulak çınlaması hakkında danışmanızdır. Doktorunuz sizin geçmişteki tedavileri göz önünde bulundurarak size kullanmış olabileceğiniz ilaçları soracaktır.

Eğer birinci derece doktorunuz teşhis koyamazsa bu durumda bir KBB (kulak-burun-boğaz) uzmanını görmeniz gerekebilir. KBB uzmanı sizin her hangi bir işitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için fiziksel tedaviler ve testler yapacaktır.İşitme hassasiyetiniz ölçmesi ve kulak çınlamalarınızda ki şiddeti değerlendirmesi için.
bazen de bir odyolojist (kulak uzmanı) görmeniz gerekebilir.

1. Bilişsel Davranış Terapisi
Bu tedavi bilişsel kısıtlayıcılar kullanarak çınlamalar hakkında görüşünüzü değiştirerek rahatlamanızı sağlayan özel teknikler kullanır. Bu ayrıca sizin nasıl içinde olduğunuz durumla uğraştığınızı kafaya taktığınızı ve acaba ben deliriyor muyum depresyonda mıyım gibi sorulardan kaçınmanız gerektiğini açıklar. Bilişsel davranış terapisine başvurarak seslerle nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu şekilde ses aynı kalsa bile daha az rahatsız edici olacaktır. Şunu da unutmamalıyız ki bilişsel davranış terapisi sadece birkaç ay için haftalık uygulanan seanslardır ve kısa dönemli bir önlemdir fakat genel olarak rahatlamanızı hayatınızı daha rahat yaşamanızı sağlar.

2. Maskeleme
Maskeleme aletleri ya da maske duymaya yardım eder ve kulağınıza güzel bir ses gelmesini sağlar ve kulak çınlama anındaki ses azalır. Özel kulak maske cihazı satın alabilirsiniz ya da arka planında fan, radyo ve beyaz gürültü olan cihazları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Yalnız hangi tür seslerin sizin kulak çınlamalarınız maskeleyebildiğin biraz tecrübe etmeniz gerekebilir.

3. Nöroterapi ve Stres Yönetimi
Çınlamalar oldukça stres yaratır ve bütün bu durumlarla baş etmeye çalışırken kendinizi stres altında bulacağınız apaçık bellidir. Nöroterapi-rahatlama yöntemi- vücudunuz verdiği tepkiyi değiştirebilir ve stresi daha çok başa çıkılabilir hale getirir. Bu yöntem derinize elektrot vererek ateşlenme, nabız artışı ve kas gerilmeleri gibi fiziksel durumlarda vücudunuzun verdiği tepki hakkında bilgi almanıza yardımcı olur. Vücudunuzun strese ve depresyona karşı gösterdiği tepkiyi değiştirmeyi öğretir.

4. Kulak Çınlamasını Yeniden Eğitim Tedavisi
Bilişsel davranış terapisi davranışsal bir terapidir, oysa kulak çınlamasını yeniden eğitim tedavisi daha çok alışkanlık kazandıran, ses zenginliklerini birleştirmeyi öğreten ve kulak çınlamasından kaynaklanan stresi azaltan bir terapidir. Ses üreticilerde ki belirli sesler kulak çınlamasını yeniden eğitim tedavisinde kullanılması içindir. Burada ki amaç arka plan sesi sağlayarak kulak çınlama sesini daha az fark edilebilir duruma getirmektir. Sizin hastalığınızın ciddiyetine bağlı olarak 1 ve ya 2 yıl kulak çınlamasını yeniden eğitim tedavisini görmeniz gerekebilir. Ancak o zaman olumlu sonuç alabilirsiniz.

Sol Kulak Çınlamasını Nasıl Önleyebilirim?
Kulak çınlamasıyla baş etmek zordur fakat siz öncelik olarak bu durumu engellemek için birkaç yöntem uygulayabilirsiniz:

 • Radyo, televizyon ve Mp3 çalar gibi taşınabilir aletleri düşük bir ses seviyesinde dinlemek. Ayrıca 85 desibel üzerinde gürültülü bir çevrede çalışıyorsanız kulak tıpası kullanabilirsiniz.
 • Eğer sol kulak çınlamasına neden olabilecek kesin bir ilaç kullandığınızı düşünüyorsanız doktorunuza başvurunuz.
 • Daha iyi bir kalp damar sağlığına sahip olmak için günlük yaşantınızda daha aktif olun. Diyetinize dikkat edin ve kan damarlarını sağlıklı tutacak ve sol kulak çınlamasını engelleyecek kardiyo antrenmanları yapın.

Yorumlar

 1. levent karlı der ki

  sol kulağım çınlıyor tedavisi yok….çaresini bulamadık gezmediğim devlet hastenesi kalmadı…iyi ce asabi oldumne yapmalıyım yardım lütfen

 2. Emrah der ki

  Arkadaslar kulak cinlamasinin bitek cozumu var ustelik yüzde yüz tedavisi oda BİYOENERJİ uzmanina gidin..

  Benim iki kulagimda cinlama vardi ustelik cok şiddetli bir cinlamam vardi 3 seans sonrası kulagimda cinlamadan eser kalmadi..kendime cok küfür ediyorum neden bu hastaligin kahrini cektim depresyonlara girdim diye …gecte olsa kurtuldum

  • mehmet der ki

   benimde sol kulağım çınlıyor bu BİYOENERCİ UZMANI hangi devlet hastahanelerinde muayene ediyor.Bir bilgi verirseniz,memnun olurum.
   Hürmetler.

   • mehmet der ki

    benimde sol kulağım 15 seneden beri çınlıyor.Bir çaresini bulamadım.Bu BİYOENERCİ doktoruna hangi hastahanede
    ulaşabilirim.Bilgi verebiliraseniz memnun olurum.
    HÜRMETLER.

  • Engin der ki

   Selamun aleyküm kardesim ben engin
   Kardesim benim hanim 7 aydir sol kulak cinlamasini cekiyor yapmadigimiz denemedigimiz sey kalmadi
   Kardesim size ulasa bilecegim her hangi telefon numarasi gönderebilirmisiniz
   Allah rizasi icin yardimci olun

  • önder öktensoy der ki

   biyoenerji yetkilisinin adı adresi varsa telefon numarasını verirseniz mutlu olacam Mehmet bey. yıllarca sağ kulağımda çınlama hayatımı yaşanmaz hale getirdi. selamlar.

 3. Emrah der ki

  Arkadaslar, biyoenerji uzmanı Süleyman Çobanoğlu’nun uyguladığı biyoenerji kristaltaş terapi sayesinde işitme kaybı ve kulak çınlaması ( tinnitus ) rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırılıyor yada tama yakın bi düzelme sağlanıyor
  youtubeden videoları izleyebilirsiniz.Youtubeye ( biyoenerji uzmani Süleyman Çobanoğlu yazınca çıkıyor )
  Kendisini arayip gerekli bilgileride alabilirsiniz telefon numarasi 05323166861

 4. beyhan der ki

  Merhaba bende sol kulak cinlamasi ndan şikayetçiyim. Bir çağrı merkezinde musteri temsilcisiydim. Kulagimin cinlamasi ile işten çıkma kararı aldım. Iki ay oldu ama geçmek bilmiyor. KBB gittim ama her hangi bir sorun olmadığını söyledi. Altından başka bişey çıkmasından korkuyorum. Psikolojim bozuldu. Allahım kimseyi sağlığında etmesin

 5. Yunus der ki

  Maddi durumu sıkıntısı olan insanlar malesef devlet hastanesinden öteye gidemiyor. Sayın Süleyman Çobanoğlu bu seansları ne kadar bir ücretle yapıyor acaba. Sağlıktan ötesi, önemlisi yok ama maalesef günümüzde cebimize göre atabiliyoruz adımlarımızı.. Lütfen bilgi.

 6. Murat der ki

  Benim de yaklaşık iki aydir var sol kulak çınlamam kulak kirinden dolayi gidicem kiri aldiracam gecmesse ilk başta o bana ilaçları veren doktoru yan etkilerini anlatmadığı için öldürecem sonra kendimi.

 7. Pinar der ki

  Bende bioenerjiyi denemek.istiyorum çok fazlasıyla rahatsızim. Sol kulagim ve hatta sagdada başladı hep cinliyor.
  Ücreti ne kadar tutuyor acaba. Fiyat bilgisi alabilir miyim lütfen..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir