Solaryum Yatakları Ve Cilt Kanseri Riskleri

Solaryum Yatakları Ve Cilt Kanseri Riskleri

Toplumumuz parlayan bir ten rengini sağlık, gençlik ve çekicilik ile bağdaştırmaktadır. Ancak gerçekte bronz bir ten rengi ya da güneş ışığı cildinizin size çok fazla ultraviyole radyasyona maruz kaldığınızı söyleme yöntemidir. Güneşin UV ışınlarına maruz kalmak cilt hücrelerinin daha fazla melanin üreterek daha koyu bir renk almasına neden olur. koyulaşma süreci aslında cildinizin kendisini UV hasarından koruma yöntemidir. Ten rengi zaman içerisinde gitse de neden olduğu zararın kalıcılığı daha uzundur. Bu zarar cilt kanseri, erken yaşlanma ve kırışıklık risklerini arttırır.

Solaryum Yatakları Ve Cilt Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Dikkat!

Aralarında Dünya Sağlık Örgütü’nün de bulunduğu önemli kuruluşlar UV ışınlarının -güneşten ya da solaryum yatağından gelen- kansere yol açma riski olduğunu bildirmiştir.

Dikkat!(2)

FDA yapay UV kaynağı olan solaryum yataklarının kullanılmamasını önermektedir. FDA’ye göre solaryum yataklarında bulunan güneş lambaları güneşin kendisinden daha zararlı olabilir.

Ne Yapmalıyım?

Onaylanmış cilt spreyleri ve bronzlaşma losyonları cildin koyulaşmasını sağlayan doğal dihidroksiaseton (DHA) içerir. Bunları kullanabilirsiniz.

UV Radyasyon Çeşitleri

Ultraviyole ışınlar ışığın içerisinde bulunan 3 aşamalı radyasyondur.

  1. UVA; en zayıf UV ışını, teni yaşlandırır ve alerjik reaksiyonlara neden olur.
  2. UVB; cildi yakar ve yaşlandırır, en çok güneş ışınları neden olur.
  3. UVC; en tehlikeli olanıdır ancak Dünya’nın ozon tabakasını delemediği için tehdit olarak algılanmaz.
Hem UVA hem de UVB ışınları cilde nüfuz edebilir ve cilt kanseri riski oluşturur.

İnsanlar Neden Solaryum Yatağı Kullanır?

Tarihsel olarak bronz bir ten rengi dış ortamda güç gerektiren bir iş yaptığınızı yansıtır. Bronzlaşmış bir ten rengi ile kaşları çatık olarak gezmek dış ortamda çalışan işçilerin işareti olarak görülürdü. Daha varlıklı olan kesim içeride kalarak kendilerini ve bembeyaz ten renklerini korurdu.

Coco Chanel’in girişi. Moda tasarımcısı 1923 yılında Riviera tatilinden yeni bir kızıl kahverengi ten rengi ile döndüğünde bir geçici moda başlattı. Bir trend böylece doğmuş oldu. Ünlülerden ev kadınlara kadar bütün kadınlar güneş ışığını aşırı derecede istemeye başladı. Bunun için güneşli yerlere giderek ten renkleri üzerinde çalıştılar. 1950’li yıllarda bikini mayolar ile tam vücudu bronzlaştırma akımı başlamış oldu.

Yıllar ilerledikçe cilt kanserindeki yükselişler alarma neden oldu. Güneşin zararlı radyasyonlarına dair uyarılar dermatolojistlerden ve doktorlardan geldi.

Solaryum cihazları 20’nci yüzyılın başında medikal araştırmalar için ortaya çıkmıştı. Ancak 1970’li yıllarda sağlıklı oldukları varsayılarak doğal güneş ışığına alternatif olarak popülerliğini arttırdı.

Solaryum Yataklarının Riskleri

Solaryum yatakları zararlıdır. Güneşten kaçınmak ancak bunu solaryum yatağı ile değiştirmek sizi UV ışınlarına bağlı zararlardan korumaz. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansına göre 30 yaşından önce devamlı olarak solaryum yataklarını kullanmak cilt kanseri riskini %75 oranında arttırmıştır.

Bir diğer yaygın aktivite ise tatilde meydana gelen güneş yanıklarından kaçınmak için tatil öncesi evde bronzlaşmaktır. Ancak son yapılan çalışmalardan birisi göstermiştir ki yanığa maruz kalmasanız bile içeride bronzlaşmak melanom riskini arttırmaktadır. 

Solaryum yataklarının riskleri:

  • Kanser riski; UV radyasyonlarının hem doğal hem de yapay olanları cilt kanseri riskini arttırmaktadır.
  • Erken yaşlanma; bronzlaşma nedeniyle cildiniz esnekliğini kaybederek erken kırışıklıklar geliştirebilir.
  • İmmünsüpresyon; UVB radyasyonu vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu durum sizi hastalıklara karşı savunmasız bırakır.

Bronzlaşma salonları güneşe güvenli bir alternatif sunduklarını iddia ederler. Ancak solaryum yataklarının yaydığı UV radyasyonu ciddi sağlık riskleri barındırır. Pazarlama harikalar yaratabilir ama farkındalık daha fazlasını yaratır.

Solaryum Yataklarının Sağlıklı Alternatifleri

Eğer altın parlaklığı istiyorsanız eczanelerin raflarında daha güvenli seçenekler mevcuttur. Cilt spreyleri ve bronzlaşma losyonları cildin koyulaşmasını sağlayan doğal dihidroksiaseton (DHA) içerir. DHA bitkilerden elde edilen bir şeker türevidir ve yıllardır güneşsiz bronzlaşma ürünlerinde kullanılmaktadır. Neyse ki bazı zaman içerisinde bu ürünlerinde formüllerinde ufak değişimler ve geliştirmeler yapılmıştır. Bir zamanlar turuncu renk veren bu ürünler artık doğal ten rengi vermektedir.

Spreyleri uygulamak biraz dağınık olsa da FDA el ile kullanılan spreyleri onaylamıştır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...