Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Endişelerinizi Bir Kenara Bırakma Vakti

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Endişelerinizi Bir Kenara Bırakma Vakti

Sosyal anksiyete bozukluğu, bazen sosyal fobi olarak da ifade edilir, sosyal ortamlarda aşırı korkuya neden olan bir tür anksiyete bozukluğudur. Bu bozukluğu olan insanlar diğer insanlarla konuşmak, yeni insanlarla tanışmak ve sosyal toplantılara katılmak konusunda sıkıntı çekerler. Başkaları tarafından yargılanmaktan veya incelenmekten korkuyorlar. Korkularının akıl dışı veya mantıksız olduğunu, ancak üstesinden gelmek için güçsüz olduklarını anlayabilirler. Sosyal kaygı utangaçlıktan farklıdır. Utangaçlık genellikle kısa süreli ve kişinin hayatını bozmaz. Sosyal anksiyete kalıcı ve zayıflatıcıdır. Kişinin bazı yeteneklerini etkileyebilir. (İş, Okula devam, Ailenin dışındaki insanlarla yakın ilişkiler geliştirmek) Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği'ne (ADAA) göre yaklaşık 15 milyon Amerikalı yetişkinin sosyal anksiyete bozukluğu vardır. Bu bozukluğun belirtileri 13 yaş civarında başlayabilir.

Anksiyete Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Anksiyete Nedir?

Anksiyete (kaygı) algılanan tehlikelere karşı doğal bir insan reaksiyonudur. Anksiyete çok değişkenli koşullara uyumumuzu sağlayan faydalı doğal bir tepkidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tedavi almaktan asla çekinmemelisiniz ve hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna karar vermenin yararları ve riskleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Anksiyete bozukluğu için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Her durumda sosyal kaygı belirtileri ortaya çıkmayabilir. Sınırlı veya seçici kaygınız olabilir. Örneğin belirtiler sadece insanların önünde yemek yerken veya yabancılarla konuşurken ortaya çıkabilir. Aşırı bir durumunuz varsa, tüm sosyal ortamlarda belirtiler oluşabilir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğuna Neden Olan Nedir?

Sosyal fobinin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, çevresel faktörler ve genetiğin birleşiminden kaynaklandığı fikrini desteklemektedir.

Olumsuz deneyimler de dahil olmak üzere bu bozukluğa katkıda bulunabilir:

 • Zorbalık
 • Aile çatışması
 • Cinsel istismar

Serotonin dengesizliği gibi fiziksel anormallikler bu duruma katkıda bulunabilir. Serotonin, beyinde ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bir kimyasaldır. Aşırı aktif bir amigdala (beynin korku tepkisini ve hislerini veya endişe duygularını kontrol eden bir yapı) da bu rahatsızlıklara neden olabilir.

Aile geçmişi anksiyete bozuklukları etkileyebilir. Ancak, araştırmacılar aslında genetik faktörlerle bağlantılı olup olmadıklarından emin değildirler. Örneğin bir çocuk anksiyete bozukluğu olan ebeveynlerinden birinin davranışını öğrenerek bir anksiyete bozukluğu geliştirebilir. Ayrıca çocukların aşırı kontrol veya aşırı korumalı ortamlarda yetiştirilmeleri sonucunda kaygı bozuklukları da geliştirebilirler.

Sosyal Anksiyete Bozukluğunun Tanısı

Sosyal anksiyete bozukluğunu kontrol etmek için tıbbi bir test yoktur. Sağlık uzmanınız, sosyal fobiyi semptomlarınızın tanıyacaktır. Ayrıca belirli davranış kalıplarını inceledikten sonra sosyal fobi tanısı koyabilirler.

Randevunuz sırasında sağlık uzmanınız semptomlarınızı açıklamanızı isteyecektir. Ayrıca belirtilerinize neden olan durumlar hakkında konuşmanızı isteyeceklerdir.

Sosyal anksiyete bozukluğu kriterleri şunları içerir:

 • Aşağılama veya utanç korkusu nedeniyle sosyal olaylardan sürekli korkmak
 • Sosyal bir etkileşimden önce endişeli veya panik halinde hissetmek
 • Korkularınızın mantıksız olduğunu fark etmek
 • Günlük yaşamı bozan kaygı

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Sosyal anksiyete bozukluğu için çeşitli tedavi türleri mevcuttur. Tedavi sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlar sadece bir tür tedaviye ihtiyaç duyarlar. Ancak, diğerleri birden fazla gerektirebilir. Sağlık uzmanınız sizi tedavi için bir ruh sağlığı görevlisine yönlendirebilir. Bazen aile doktorları da semptomları tedavi etmek için ilaç önerebilir.

Sosyal anksiyete bozukluğu için tedavi seçenekleri şunlardır:

Aile doktorunuz, durumunuz terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileşmezse, anksiyeteyi ve depresyonu tedavi eden ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçlar sosyal anksiyete bozukluğunu tedavi etmez. Ancak, semptomlarınızı düzeltebilir ve günlük yaşamınızda işlev görmenize yardımcı olabilirler. İlaçların semptomlarınızı iyileştirmesi üç ay alabilir.

Sosyal anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan ilaçlar arasında Paxil, Zoloft ve Effexor XR bulunmaktadır. Sağlık hizmet sağlayıcınız sizi düşük dozda ilaçla başlatabilir ve yan etkilerden kaçınmak için reçetenizi kademeli olarak artırabilir.
Bu ilaçların ortak yan etkileri şunlardır:
Uykusuzluk
Kilo almak
Mide rahatsızlığı
Cinsel istek eksikliği
Hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna karar vermenin yararları ve riskleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu için Tahmin

ADAA’ya göre, sosyal kaygıları olan kişilerin yaklaşık % 36’sı, en az 10 yıl boyunca semptomları olana kadar bir sağlık hizmeti sağlayıcısıyla konuşmuyor.

Sosyal fobisi olan kişiler sosyal etkileşim tarafından tetiklenen endişeyle başa çıkmak için uyuşturucu ve alkole güvenebilirler.

Tedavi edilmediği takdirde sosyal fobi aşağıdakiler dahil diğer yüksek riskli davranışlara yol açabilir:

 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
 • Yalnızlık
 • İntihar düşünceleri

Sosyal anksiyetenin tedavi tahmini iyidir. Terapi, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi birçok insanın sosyal durumlarda anksiyete ve türevleriyle baş etmesine yardımcı olabilir.

Sosyal fobi hayatınızı kontrol etmek zorunda değildir. Haftalar veya aylar sürmesine rağmen psikoterapi ve/veya ilaç tedavisi sosyal ortamlarda daha sakin ve kendinden emin hissetmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Korkularınızı kontrol altında tutun:

 • Sinir hissetmenize veya kontrol dışı kalmanıza neden olan tetikleyicileri tanımak
 • Rahatlama ve nefes alma teknikleri uygulamak
 • İlaçlarınızı yönlendirildiği gibi almak

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...