Spontan Vajinal Doğum Nedir? Yapmalı mıyım?

Spontan Vajinal Doğum Nedir? Yapmalı mıyım?

Vajinal doğum, bebekler gelişimini tamamladıktan sonra pek çok uzmanın önerdiği bir doğum yöntemidir. Çocuğun doğması için kullanılan sezaryen ve suni doğum sancısı gibi diğer yöntemlere kıyasla en basit doğum yöntem spontan vajinal doğumdur.

Spontan Vajinal Doğum Nedir?

Spontan vajinal doğumda, vajinal doğum kendiliğinden gerçekleşir. Doktorların bebeği çekmek için herhangi bir ekipman kullanmalarına gerek olmaz. Bu durum, hamile kadın doğum sancıları çekmeye başladıktan sonra olur. Doğum sancıları başlar ve rahim en az 10 santimetre kadar açılır.

Doğum sancısı genellikle hamile kadının suyu geldikten sonra başlar. Bu suyun içinde, hamilelik sırasında rahmi bakterilerden koruyan mukus bulunur. Bu olaya membranrüptürü de denir. Su, doğum sancısı başladıktan sonrasına kadar gelmeyebilir. Hatta bazı durumlarda doğum anına kadar suyun gelmediği görülmüştür. Doğum sancısı yaşandıkça, güçlü kasılmalarla bebek doğum kanalına girer.

Doğum sancısının süresi kadından kadına değişebilir. İlk kez doğum yapacak kadınlar 12 – 24 saat arası doğum sancısı çekebilirler. Daha önce doğum yapmış kadınlarda ise bu süre 6 – 8 saat arasındadır.

Spontan vajinal doğumda, doğumun üç aşaması vardır:

 1. Rahim ağzı esneyip bebeğin geçebileceği kadar genişlediğinde kasılmalar yumuşar.
 2. Annenin bebeği rahim kanalına iteklemesi gerekir.
 3. Bir saat içinde anne, anne ile bebeği birbirine bağlayan ve bebeğe besinleri ve oksijeni veren göbek bağı ile birlikte plasentayı da çıkarır.

Spontan Vajinal Doğum Yapmalı mısınız?

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 4 milyon doğum gerçekleşmektedir. Bunların birçoğu spontan vajinal doğumdur. Ancak, spontan vajinal doğumlar tüm hamile kadınlara önerilmez.

Annenin, çocuğun veya hem annenin hem de çocuğun sağlığı için uzmanlar şu durumlarda spontan vajinal doğumdan uzak durulmasını önerilmektedir:

 • Bebeğin plasentasının, bebek ile doğum kanalı arasında durması (Plasenta previa)
 • Aktif yaraların olduğu uçuk virüsü
 • Tedavi edilmemiş HIV enfeksiyonu
 • Daha önce birden fazla sezaryen ameliyatı geçirmiş olmak
 • Rahim ameliyatı geçirmiş olmak

Sezaryen doğum, bu durumları yaşayan kadınlara önerilmektedir.

Spontan Vajinal Doğuma Nasıl Hazırlanmalısınız?

Doğum kursları, doğum sırasında ne yaşamanız gerektiğine dair sizi bilgilendirir ve özgüven kazanmanıza yardımcı olur. Bu derslerde, doğumla ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Ders sırasında şunları öğreneceksiniz:

 • Doğuma yaklaştığınızı anlamanın yolları
 • Ağrı yönetimi
 • Doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlar
 • Yeni doğan bir bebeğin bakımı
 • Partnerinizle işbirliği kurmanın yolları
Doğum sancınız başladığında dinlenmeye çalışmalı, bol su içmeli, hafif şeyler yemeli ve doğum süreciniz sırasında size yardımcı olmaları için ailenizi ve arkadaşlarınızı çağırmalısınız. Bu sırada sakin, rahatlamış ve pozitif olmanız önemlidir. Korku, tedirginlik ve gerilim adrenalin salınmasına neden olur ve doğum sürecini uzatır.

Aktif doğum sancısı yaşadığınızda kasılmalarınız daha uzun, daha güçlü ve daha sık olacaktır. Doğum sancınız ve doğum sürecinizle ilgili sorularınızı doktorunuza veya hastanenize danışabilirsiniz. Yürümek, konuşmak ve kasılmalarınız sırasında hareket etmek zor olacağından sizi hastaneye götürmesi için birini ayarlamalısınız. Doğuma vakit olduğu için eve gönderilme olasılığınız olsa bile hastaneye erken gitmek iyi bir fikirdir. Hastaneye gittiğinizde doğumun başlamış olması ise sizin için zorluk oluşturacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...