Spor Salonuna Gitmeye Vakit Bulamadığınız Zamanlarda Yapabileceğiniz Egzersizler

Spor Salonuna Gitmeye Vakit Bulamadığınız Zamanlarda Yapabileceğiniz Egzersizler

Bazen işe gitmek, alış veriş yapmak, yemek hazırlamak, çocuklarla ilgilenmek, ailenizi ziyaret etmek gibi türlü bahaneler egzersiz yapmaya hiç vaktinizin olmadığını düşünmenize neden olabilir. Ancak, spor yapmak için her zaman vakit ayırabilirsiniz. Bunun için illa spor salonuna gitmenize gerek yoktur.

Egzersiz Yapmak Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Egzersiz Yapmalıyım?

Egzersiz ve fiziksel aktivite daha iyi hissetmek, daha sağlıklı olmak ve eğlenmek için mükemmel bir yol. Düzenli egzersiz sizi mutlu edecektir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bir egzersiz programına başlamadan önce doktora görünmenizde fayda var, özellikle bir sağlık probleminiz varsa.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Evde de olsa spor salonunda da olsa Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) yardımı alarak bu işe başlamanız sizin için atılacak en iyi adım olacaktır.

Evde Yapabilecekleriniz

Evde basit tekniklerle çalışarak formda kalabilirsiniz:

1 Merdiven Çıkın

Evinizin önünde bulunan merdivenleri aktif kalmak için kullanabilirsiniz. Kronometrenizi 10 dakikaya ayarlayın ve süreniz bitene kadar merdivenleri dikkatli bir şekilde inip çıkın. Bu aktiviteyi telefonla konuşurken veya müzik dinlerken de yapabilirsiniz.

2 Basit Direnç Egzersizleri

Basit direnç egzersizleri yapmak için ağırlık çalışmanıza gerek yoktur. Kaslarınızı şekillendirmek, gücünüzü koruyabilmek ve sakatlanmaları engelleyebilmek için evde yapabileceğiniz birkaç egzersiz bulunur.

Bu egzersizlerden bazıları:

  1. Oturma Odasında Şınav: Karnınızın üstüne yatın ve şınav pozisyonu alın. Kollarınızı uzatıp bacaklarınızı ve üst vücudunuzu yerden uzaklaştırın. Bu pozisyonda birkaç saniye bekleyin ve kendinizi yere doğru yaklaştırın. Duruşunuzu düzgün tutmaya çabalayın. 10 kez tekrarlayın. Bir dakika dinlenin ve 10 kez daha yapın.
  2. Evde Ayak Yükseltme: Ayaklarınızı birbirine yakın tutarak duvarın yanında durun. Daha sonra sol ayağınızı yukarı kaldırın. Sağ ayağınızın ucunda yükselin. Destek almak için duvarı kullanabilirsiniz. Sağ ayağınızı yavaşça yere indirin. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın. Diğer ayağınızı kullanarak hareketi 10 kez daha yapın.

3 Basit Esneme Hareketleri

Esneme hareketlerinin ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Esneme hareketleri kan akışını hızlandırır, kaslarınızın sertleşmesini engeller, stersin ve gerginliğin azalmasına yardımcı olur. Evde yapabileceğiniz kolay pek çok esneme hareketi bulunur.

Bu hareketlerden bazıları:

  1. Sandalye İle Yapabilecekleriniz: Kalça kaslarını, bacakları ve boynu esnetebilmek için bir sandalyeden faydalanın. Sandalyeyi önünüze alın. Sağ ayağınızı sandalyenin üstüne koyun ve bacaklarınızı uzatın. Derin nefes alın. İki kolunuzu da kafanızın üstüne doğru uzatın. Nefes verirken ellerinizi aşağıya doğru indirin. Daha sonra tekrar derin nefes alın ve başladığınız pozisyona tekrar dönün. Diğer bacağınızı sandalyenin üstüne koyun ve esneme hareketini tekrarlayın.
  2. İleri Viraj Hareketi: Omuzlarınızı, sırtınızı ve üst bacak kaslarınızı esnetmek için yere oturun. Bacaklarınızı dümdüz olacak şekilde önünüze doğru uzatın. Mümkün olduğu kadar ayaklarınıza uzanmaya çalışın. 30 saniye bekleyin ve bu sırada normal şekilde nefes alıp vermeye dikkat edin. Daha sonra nefesinizi verin, başladığınız pozisyona geri dönün. Gerekli görürseniz esnemeye devam edebilirsiniz.

Yaptığınız Hiçbir Hareket Küçük Değildir

Yapmanız gerekenler listenize daha fazla şey ekleyemediğiniz durumlarda yine hareket edebilirsiniz. Markete gittiğinizde reyonlar arasında birkaç tur daha atmak, parka giderken yürüyerek en uzun mesafeyi seçmek hareket etmenizi sağlayacaktır. Birazcık sabır ve yaratıcılıkla aktif kalabilir ve sağlıklı alışkanlıkları sürdürmeye devam edebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...