Spora Ara Verdikten Sonra Tekrar Başlamak

Spora Ara Verdikten Sonra Tekrar Başlamak

Kendinizi spor yapmaya ne kadar adarsanız adayın, zaman zaman her birimiz bu rutinin dışına çıkmak zorunda kalabiliriz. Yaşadığınız sakatlanmalar, yaralanmalar, hastalıklar ya da meşgul olmak spor rutininizi bozabilir.

Spora Ara Verdikten Sonra Tekrar Başlamak

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Spor yapmaya yoğun hayatınız engel olmuş ve uzaklaşmış olabilirsiniz fakat uafaktan başlamak için asla geç değildir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Nedeniniz ne olursa olsun, spor yapmaya tekrar başlamak imkânsız olabilir. Olumlu bir yaklaşımla ve sabırla tekrar aktif olabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Spor, egzersiz sağlıklı yaşam ile ilgili kararlarınızı Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) ile almanız en doğru karar olacaktır.

Yavaş Başlayın

Düzenli egzersiz yapmaya alıştıysanız, egzersiz rutininize dönmek ve kaldığınız yerden devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak aynı yerden devam etmek ve aynı yoğunluğu sürdürmek yaralanma riskini oluşturur. Eski seviyenize yavaş yavaş dönmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Aksi takdirde daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Örneğin, egzersiz bisikletini önceden haftanın beş günü 45 dakika boyunca kullanmaya alıştıysanız, tekrar başladığınızda iki hafta boyunca egzersiz bisikletini bu sürenin yarısında daha hafif bir tempoda kullanmalısınız. Yani tekrar başladığınızda haftada üç gün 10’ar dakikalık egzersiz yapmanız uygun olacaktır.
İki haftanın sonunda bu egzersizi yapmak size daha kolay geleceğinden egzersiz süresini 20 dakikaya, egzersiz gününü de haftada 4 güne çıkarmalısınız. Bu programı da iki hafta uygulayın. Sonrasında, ara vermeden önceki egzersiz rutininize dönebilirsiniz. En sonunda, eski rutininizi kolaylıkla tamamlayabilecek hale geleceksiniz.

Daha Hafif Egzersizler Yapın

Koşu, yüzme ya da paten kayma gibi sevdiğiniz bir egzersiz türü olabilir. Ancak ara verdikten sonra aynı egzersizlere dönmek yerine daha hafif egzersizlerle spora dönmeyi düşünebilirsiniz. Yürüyüş gibi hafif egzersizler, vücudunuzun aktivitelere alışmasını sağlar.

Ara verdikten sonra tekrar başladığınız ilk iki haftada, vücudunuzun yürüyüşe alışmasına izin verin. Daha sonra günde 20 – 30 dakika hızlı yürüyüş yapın. Ancak hala güvenli bölgede kalmak istiyorsanız diğer aktiviteleri yapmadan önce 10 dakika yürüyüş yapın. Böylece kaslarınız yoğun egzersizlere başlamadan önce ısınmış olacak.

Birlikte Spor Yapacağınız Bir Arkadaş Edinin

Gücünüzü kaybettiğinizden ve egzersiz sırasında eskisi kadar dayanamadığınızdan dolayı kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? Arkadaşınızın spor yaparken size eşlik etmesi keyfinizi yerine getirecektir. Arkadaşınızla birlikte spor yapmak, bıraktığınız noktaya geri gelirken moralinizi düzeltecektir.

Başka biriyle birlikte egzersiz yapmak, fiziksel aktiviteleri daha keyifli bir hale getirecektir. Arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ya da iş arkadaşlarınıza sorarak birlikte spor yapabilirsiniz.

Tekrar Başlayabilirsiniz

Spor yapmaya tekrar başlamak bazen can sıkıcı olabilir. Birazcık gayret ederek ve sabırla, uzun bir aradan sonra tekrar aktif olabilirsiniz. Cesaretiniz kırılıyorsa eski durumunuza dönmenin biraz vakit alacağını kendinize hatırlatın. Denemeye devam edin. Bir süre sonra eski rutininize daha güçlü bir şekilde dönebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...