Spordan Sonra Yaşanılan Kas Ağrılarını Önlemek için Yapabileceğiniz 5 Şey

Spordan Sonra Yaşanılan Kas Ağrılarını Önlemek için Yapabileceğiniz 5 Şey

Bazı kişiler bu ağrı türünü iyi olarak görseler de doğrusu hiç kimse yoğun bir egzersizden sonra sabah yatağından kalkmaktan hoşlanmaz. Vücudunuz gergin, kaslarınız gergin ve şiş olur. dahası kendinizi feci bir şekilde aç hissedersiniz. Bunu yaşadığınızda bir daha asla spor yapmak istemeyebilirsiniz. Ancak egzersizle tetiklenen kas hasarı ve iyileşmesi için yapılacak şeyler, limitlerinizi bildiğiniz sürece daha iyi bir sporcu olmanıza yardımcı olacaktır. İyileşme için atılması gereken doğru adımlar, kasların onarılması için gereklidir. Bu doğru adımların atılması, yaralanmaların oluşmasını da engeller. İyi haberse iyileşme ve yaralamanın önlenmesinin sandığınızdan çok daha kolay olmasıdır.

Egzersiz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Egzersiz Yapmalıyım?

Egzersiz ve fiziksel aktivite daha iyi hissetmek, daha sağlıklı olmak ve eğlenmek için mükemmel bir yol. Düzenli egzersiz sizi mutlu edecektir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bir egzersiz programına başlamadan önce doktora görünmenizde fayda var, özellikle bir sağlık probleminiz varsa.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Egzersiz programınızı Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) yardımı alarak uygulamanız sizin için atılacak en iyi adım olacaktır.

1⇒Aşırı Egzersiz Yapmayı Bırakın

90 dakikadan uzun bir süre boyunca orta ve yoğun şiddette egzersizlerin yapılmasının sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren çalışmalar giderek artış göstermektedir.

Yapılan bir çalışma, çok fazla egzersizin şu durumlara yol açacağını belirtmektedir:
  • Kronik enfeksiyonlar ve yorgunluk
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Sindirim sorunları
  • Uykusuzluk
  • Depresyon

Vücudunuzu sürekli olarak limitlerine doğru zorladığınızda performansınız kötüleşebilir. Sağlığınız bozulabilir ve kendinizi ciddi bir şekilde yaralayabilirsiniz. Egzersiz söz konusu olduğunda yoğunluğun ve çalışma süresinin ayarlanması, spor yapıldıktan sonra iyileşmenize, sağlıklı ve fit kalmanıza yardımcı olabilir.

2⇒Gün Ortasında Uyuyun

Gün ortasında 10 ila 30 dakika arasında kestirmek enerjinizi tazeler ve performansınızla öğrenme becerinizi artırır. Araştırmalar, bu tür uykuların sizi derinden güçlendirdiğini belirtmektedir. Bu uykular, yoğun egzersizlerden sonra kaslarınızın iyileşmesini sağlar.

Bir sonraki egzersizinizden sonra evinize gidin ve saatinizi 30 dakika sonrasına kurun. Egzersiz sonrasında yiyeceğiniz yemekleri hazırlamadan önce meditasyon kayıtları dinleyerek, koltukta rahatlayarak ya da 30 dakika kestirin.

3⇒Öğle Yemeğinizi Sıvı Olarak Tüketin

Spordan sonra kaslarınızın iyileşmesini sağlayacak karışımlar tüketmeniz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinlerin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Yoğun egzersizlerden sonra protein ve karbonhidratlardan oluşan içecekler kasların onarılmasına ve güçlerini geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

Yapılan bir çalışmada yumurta beyazı, soya ya da soya proteini gibi yüksek kalitedeki protein kaynaklarının tüketilmesi önerilmektedir. Bu protein kaynakları, maksimum protein sentezinin sağlanması için gerekli olan amino asitleri barındırır. Portakal, ananas ya da ahududu gibi hızlı sindirilen karbonhidratların tüketilmesi kasların gücünün yenilemesi ve iyileşmenin sağlanması için önemlidir.

4⇒Uygun Giyinin

Uyku ve beslenme, egzersiz sonrasında iyileşmenin sağlanması için harikalar yaratsa da yapılan çalışmalara göre uygun kıyafetlerin giyilmesi de kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Egzersizle çalıştırdığınız bölgelerde sıkı kıyafetler giyebilirsiniz.

Gün içerisinde şeklini kaybetmeyecek özellikteki kıyafetler kaslarınıza hafif bir baskı uygulayabilir. Alt bacaklarınızda ağrı hisseden bir koşucusuysanız bu tür kıyafetler iyileşme hızını artırarak daha hızlı bir şekilde egzersizlerinize dönmenizi sağlayacaktır.

5⇒Egzersize Devam Edin

Ağırlık kaldırdığınızda konsentrik ve eksentrik olmak üzere iki tür kas kasılması yaşayabilirsiniz. Eksentrik aşamada kaslarınızı her tekrarda uzatırsınız. Bu kasılmalar, çoğu zaman kaslardaki hasarın ve ağrıların nedenidir.

Kaslarınızda sertlik hissediyorsanız spora devam edebilirsiniz ancak sadece konsentrik egzersizleri yapabilirsiniz. Step hareketi, çekme ya itmenin gerektiği hareketler ve jimnastik topu ile yapılabilecek hafif egzersizler kan akışını hızlandırabilir. Bu egzersizler, vücudunuzu incinmelerden korurken egzersiz türlerinde çeşitlilik de sağlar.

Egzersiz hem zihin hem de beden için gereklidir. Sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmek için de egzersiz yapmak son derece önemlidir. Ancak çok fazla egzersiz yapmak vücuda zarar verebilir.

Dinlenme ve dengeli beslenme gibi birçok şeyle kas ağrıları rahatlatılabilir, kaslar onarılabilir ve incinmeler engellenebilir. Bu şekilde, egzersiz yaparken mutlu ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...