Stent: Neden Kullanılır ve Nasıl Takılır?

Stent: Neden Kullanılır ve Nasıl Takılır?

Stent, doktorunuzun tıkanık bir geçişi açmak için kullandığı küçük bir tüptür. Stent, yerleştirildiği yere bağlı olarak kan akışını veya diğer sıvıları düzenler. Stent, metal veya plastikten yapılır. Stent greft, daha büyük atardamarlar için kullanılan daha büyük stentlerdir. Özel bir kumaştan yapılmış olabilirler. Stentler ayrıca tıkalı bir atardamarın kapanmasını engellemek için ilaçla kaplanabilir.

Stent Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Genellikle stent takılmasının faydaları risklerinden ağır basmaktadır. Kan akışının kısıtlanması ya da kan damarlarının tıkanması ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Riskleri Var mıdır?

Tüm cerrahi işlemler risk barındırır. Stent takılması, kalpteki veya beyindeki atardamarlara erişilmesini gerektirebilir. Bu durum, komplikasyonların artmasına yol açar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Stent takılması işlemi ile Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi bölümleri ilgilenir.

Neden Stente İhtiyacım Var?

Plak, kan damarını tıkadığında stent kullanılması gerekebilir. Plak, kolesterolden ve damarlara tutunan diğer maddelerden oluşur.

Acil bir prosedür sırasında stent gerekebilir. Acil prosedür, koroner arter denilen kalbin atardamarını tıkandıysa daha sık görülür. Doktorunuz önce tıkanan koroner arterin içine bir kateter yerleştirecektir. Bu işlem, tıkanıklığı açmak için balon anjiyoplasti yapılmasını sağlayacaktır. Daha sonra damarları açık tutmak için atardamar içine bir stent yerleştirilir.

Stentler ayrıca anevrizmanın beyin, aort veya diğer kan damarlarında yırtılmasını önlemek için de yararlı olabilir.

Kan damarlarının yanı sıra stentler aşağıdaki yollardan herhangi birini açabilir:
Sindirim organlarından safra taşıyabilen tüpler olan safra kanalları
Akciğerlerde küçük hava yolları olan bronşlar
Böbreklerden idrarı mesaneye taşıyan tüpler olan idrar yolları

Bu tüpler tıpkı kan damarları gibi tıkanabilir veya hasar görebilir.

Stent Takılması için Hazırlık

Stent takılması için hazırlanmak, kullanılan stentin tipine bağlıdır.

Kan damarına stent yerleştirilecekse genellikle şu adımların takip edilmesi gerekir:
Aldığınız ilaçları, bitkisel veya diğer takviyeleri doktorunuza bildirin.
Aspirin, klopidogrel, ibuprofen ve naproksen gibi kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştıran ilaçları kullanmayın.
Kullanmayı bırakmanız gereken diğer ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzun talimatlarına uyun.
Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın.
Soğuk algınlığı veya grip gibi herhangi bir hastalığınız varsa doktorunuzu bilgilendirin.
Ameliyattan önceki gece su veya başka sıvıları içmeyin.
Doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanın.
Ameliyat için hazırlanmak için hastaneye zamanında gidin.
Doktorunuzun size verdiği diğer talimatları izleyin.

Kesiğin atılacağı yer için uyuşturucu bir ilaç verilecektir. Ayrıca prosedür sırasında rahatlamanıza yardımcı olacak damardan verilen ilaçları da alacaksınız.

Stent Nasıl Takılır?

Stent takılmasının çeşitli yolları vardır.

Doktorunuz genellikle küçük bir kesik gerektiren bir operasyonla stent takar. Küçük bir kesik atılır ve stente ihtiyacı olan bölgeye ulaşmak için damarlardan geçerken rehberlik etmesi için bir kateterden faydalanılır. Bu kesik genellikle kasık veya kolda olur. Bu araçlardan birinin, doktorunuzun stenti yönlendirmesine yardımcı olmak için ucunda kamera olabilir.

Prosedür sırasında, doktorunuz stenti damar boyunca yönlendirmek için anjiyogram olarak adlandırılan bir görüntüleme tekniğini kullanabilir.

Gerekli araçları kullanarak, doktorunuz kırık ya da tıkanan damarı bulup stenti takar. Daha sonra vücudunuzdan cihazları çıkarıp kesiği kapatır.

Stent Takılmasıyla İlişkili Komplikasyonlar

Stentle ilişkili riskler şunlardır:
Prosedürlerde kullanılan ilaçlara veya boyalara karşı alerjik reaksiyon
Anesteziden kaynaklanan ya da bronşlarda stent kullanımından dolayı solunum sorunları yaşamak
Kanama
Atardamarlarda tıkanıklık
Kanda pıhtı oluşumu
Kalp krizi
Damarın enfeksiyon kapması
İdrar yolunda stent kullanımı nedeniyle böbrek taşı oluşumu
Atardamarın yeniden daralması

Nadiren görülen yan etkiler arasında inme ve nöbet vardır.

Stentlerden dolayı oluşan çok az sayıda komplikasyon bildirilmiştir. Ancak vücudun stenti reddetmesi olasılığı vardır. Bu riski doktorunuzla konuşmalısınız. Stentlerin metal bileşenleri vardır ve bazı insanlar metallere karşı alerjik veya duyarlıdır. Stent üreticileri, metallere karşı hassasiyet varsa stentin takılmamasını tavsiye eder. Daha fazla bilgi almak için doktorunuzla konuşmalısınız.

Kanama sorunlarınız varsa, doktorunuz tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Genel olarak, bu sorunları doktorunuzla konuşmalısınız. Kişisel kaygılarınızla ilgili en güncel bilgileri size doktorunuz verebilirler.

Stent Yerleştirildikten Sonra Ne Olur?

Kesi yerinde biraz ağrı hissedebilirsiniz. Hafif ağrı kesiciler bu ağrıları tedavi edebilir. Doktorunuz muhtemelen pıhtılaşmayı önlemek için antikoagülan ilaçlar verecektir.

Doktorlar stent sonrasında genellikle geceyi hastanede geçirmenizi isteyeceklerdir. Bu durum, herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olunmasına yardımcı olur. Kalp krizi veya felç gibi kalp atardamarında kanın pıhtılaşmasıyla ilgili durumlardan dolayı stente ihtiyacınız varsa hastanede daha uzun süre kalmanız gerekebilir.

Eve döndüğünüzde, bol miktarda sıvı içmeli ve bir süre fiziksel aktivitelerinizi kısıtlamalısınız. Doktorunuzun tüm talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...