Stetoskopla Muayene

Stetoskopla Muayene

Stetoskopla muayene, vücudunun içinin stetoskopla dinlendiği bir muayene şeklidir. Bu muayene yöntemi, sağlık için herhangi bir risk bulundurmaz veya yan etkisi yoktur.

Neden Stetoskopla Muayene Kullanılır?

Şu bölgelerde anormal seslerin olması sorunlara işaret edebilir:
Akciğerler
Karın
Kalp
Büyük damarlar
Yaşanabilecek muhtemel sorunlar:
Düzensiz kalp atışı
Crohn hastalığı
Balgam ya da akciğerlerde sıvı birikmesi

Doktorunuz, stetoskopla muayene için Doppler ultrasonu denen bir makineyi kullanabilir. Bu makine, iç organlarınızın görüntüsünü oluşturan ses dalgaları gönderir. Bu yöntem, hamile olduğunuzda bebeğinizin kalp hızını takip etmek için de kullanılır.

Test Nasıl Yapılır?

Doktorunuz, çıplak cildinize stetoskopu yerleştirerek vücudunuzun farklı kısımlarını dinler. Doktorunuzun her bölgede dinlediği farklı şeyler vardır.

Sonuçlar Nasıl Yorumlanır?

Stetoskopla muayene, doktorunuza vücudunuzun içinde olup biten birçok şeyi söyleyebilir.

Stetoskopla Muayenenin Alternatifleri

Vücudun içinde olup bitenin anlaşılması için kullanılan muayene yöntemleri arasında el ile muayene ve vuruşlu muayene vardır.

1 El ile Muayene

Doktorunuzun el ile muayene yapabilmesi için sistolik tansiyonun ölçüldüğü atardamarların üzerine parmaklarını koyması gerekir. Doktorlar genellikle kalbin etrafındaki maksimum etki noktasını ararlar.

Doktorunuz bir şeylerin anormal olduğunu hissederse kalple alakalı olabilecek sorunları belirleyebilir. Anormalliklerin arasında maksimum etki noktası ya da titreme bulunur. Titreme, kalbin neden olduğu ve cildin üstünden hissedilebilen bir titreşimdir.

2 Vuruşlu Muayene

Vuruşlu muayenede doktorunuz parmaklarını karnınızın çeşitli noktalarına vurur. Doktorunuz, cildin altından organların çıkardığı sesleri vuruşlardan faydalanarak dinler.

Doktorunuz vücudunuzun havayla dolu yerlerine vurduğunda boş sesler duyarken vücut sıvısı ya da karaciğer gibi organların bulunduğu yerlere vurduğunda daha tok sesler duyacaksınız. Vuruşlu muayene, doktorunuzun seslerin tuhaflığına bakarak kalp hastalıklarını tanımlamasına izin verir.

Vuruşlu muayene ile şu durumlar belirlenebilir:
Kardiyomegali de denilen kalp büyümesi
Perikard efüzyonu da denilen kalbin etrafında aşırı sıvı toplanması
Amfizem

Stetoskopla Muayene Neden Önemlidir?

Stetoskopla muayene, doktorunuza vücudunuzda olup bitenlere dair temel bir fikir verir. Kalbiniz, akciğerleriniz ve karnınızdaki diğer organlarınız stetoskopla muayene ve benzer yöntemlerle test edilebilir.

Örneğin, doktorunuz göğüs kemiklerinizin arasında yumruk büyüklüğündeki bir alanda durgunluk görmezse amfizem testi yapılabilir. Ayrıca, doktorunuz kalbinizi dinlerken açılma sesi duyarsa mitral darlık için test edilmeniz gerekebilir. Doktorunuzun duyduğu seslere bağlı olarak teşhis konulması için başka testlerin yapılması gerekebilir.

Stetoskopla muayene ve diğer yöntemler, doktorunuzun yakından takip edilmeniz gerekip gerekmediğine karar vermesi için kullanışlıdır. Stetoskopla muayene, bazı hastalıklara karşı harika bir önlemdir. Fiziksel muayene sırasında doktorunuzdan bu muayeneyi yapmasını isteyin.

Soru: 

Evde kendime stetoskopla muayene yapabilir miyim? Yapabilirsem, en etkili ve doğru şekilde yapmamın yolu nedir?

Cevap:

Genel olarak stetoskopla muayene doktor, hemşire ya da sağlık uzmanları gibi sadece eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bunun nedeni, stetoskopla muayenede doğru sonuçların elde edilmesinin oldukça karmaşık olmasıdır. Kalbi, akciğerleri ve mideyi dinlerken eğitimsiz bir kulak, sağlıklı ve normal olan seslerle, sorunlara işaret eden sesleri ayırt edemeyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...