Stres Giderici Olarak Egzersiz

Stres Giderici Olarak Egzersiz

Kalp hastalığı teşhisi konduğunda, devam eden süreçte yeni bir dizi stresi yönetmeniz gerekir. Daha sık doktor ziyaretleriyle uğraşmak, yeni tıbbi tedavilere alışmak ve yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlamak; stres ve endişe yaşamanıza neden olabilecek faktörlerden sadece birkaçıdır.
Neyse ki stresi azaltmak için bazı basit adımlar atabilirsiniz. Bu adımların birçoğu kalbinizin sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Egzersiz stresle mücadele ve kalp hastalığını yönetmek için en iyi stratejilerden biridir.
Fiziksel aktivite genel stres seviyenizi azaltmanıza ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak yaşam kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz yapmak stresle birlikte el ele giden gerginliğin, endişenin, öfkenin ve hafif depresyonun hafifletilmesini sağlayarak ruh halinize olumlu etki edebilir. Stres, depresyon ve anksiyeteden olumsuz etkilenebilecek olan uykunuzun kalitesini artırabilir. Ayrıca özgüven düzeylerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Stresle Egzersiz Nasıl Yapılır?

Fiziksel aktivite vücudunuzun oksijeni kullanma yeteneğini geliştirir ve aynı zamanda kan akışını da geliştirir. Bu değişikliklerin her ikisi de beyninizde doğrudan bir etkiye sahiptir. Egzersiz ayrıca beyninizin endorfin üretimini artırır. Endorfin “koşucuların güzelliği”nden sorumlu olan “iyi hissettiren” nörotransmiterlerdir. Bu, birçok insanın egzersiz sonrası yaşadığı mutluluk ve coşku duygusudur.

Fiziksel aktivite de zihninizi endişelerinizden uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Egzersize dahil olan tekrar eden hareketler zihninizden ziyade vücudunuza odaklanmanızı sağlar. Hareketlerinizin ritmine odaklanarak egzersiz yaparken meditasyonun yararlarının çoğunu deneyimliyor olursunuz. Tek bir fiziksel göreve odaklanmak enerji ve iyimserlik duygusu yaratabilir. Bu odaklanma sakinliğin ve netliğin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Bazı insanlar antrenmandan hemen sonra kendi ruh hallerinde bir iyileşme fark ederler. Bu duygular orada bitmez, zamanla kümülatif hale gelir. Şans o ki, tutarlı bir egzersiz rutinine bağlı kalırken kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan duygularının arttığını göreceksiniz.

Stres düzeyiniz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmanın yanı sıra düzenli egzersiz diğer yollarla optimum sağlığı da destekler. Genel sağlığınıza yönelik iyileştirmeler, stres seviyenizi dolaylı olarak hafifletmeye yardımcı olabilir. Fiziksel sağlığınızı ve kalp sağlığınızı geliştirerek, daha az stresli hissedeceksiniz.

Bazı ek faydaları arasında egzersiz şunlara da yardımcı olabilir:

 • kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir
 • hastalık ve enfeksiyon riskinizi azaltabilecek bağışıklığınızı güçlendirir
 • bazı antihipertansif ilaçlar kadar kan basıncınızı düşürür
 • kanınızda iyi kolesterol seviyelerini artırır
 • kan dolaşımını geliştir
 • kilo kontrol yeteneğinizi geliştirir
 • gece daha iyi uyuman için yardım eder
 • enerjini arttırır
 • kendi imajınızı geliştirir

Ne Kadar Egzersiz ihtiyacınız var?

Amerikan Kalp Derneği (AHA) ılımlı aerobik aktivite her hafta en az 150 dakika öneriyor. Haftada en az beş gün 30 dakikalık egzersiz seanslarıyla uğraşmayı tavsiye ediyorlar. Zamanınız azsa ve 30 dakikalık tam bir seansa yetişemiyorsanız, 10 dakikalık üç egzersizin neredeyse aynı anda 30 dakika kadar işe yaradığı görülmüştür.

AHA ayrıca sizi haftalık rutin kas güçlendirici aktivitelere en az iki seansa teşvik eder. Tüm büyük kas gruplarınız için (kollarınız, omuzlarınız, göğüsleriniz, sırtınız, karnınız, bacaklarınız, karınlarınız ve diğer çekirdek kaslarınız da dahil olmak üzere) iyi bir egzersiz yapmalısınız.

Bir egzersiz programında yeniyseniz fiziksel aktivite düzeyinizi aşamalı olarak geliştirdiğinizden emin olun. Örneğin, doktorunuz haftada üç gün 20 dakika aerobik egzersizi ile başlamanızı önerebilir ve oradan kademeli olarak artar.

Stresle Hangi Egzersiz Türleri Yardım?

Haftalık egzersiz hedeflerinizi karşılamanın birçok yolu vardır. Ne tür bir fiziksel aktivite seçmelisiniz?

Egzersizden kaynaklanan stresten kurtulmak için maraton koşucusu veya elit atlet olmak zorunda değilsiniz. Hemen hemen her türlü egzersiz faydalı olabilir.

Örneğin aşağıdaki gibi ılımlı aerobik egzersizleri denemeyi düşünün:

 • bisiklet
 • tempolu yürüyüş ya da koşu
 • yüzme ya da su aerobik
 • tenis
 • dans
 • kürek çekme

Kas güçlendirici egzersizler söz konusu olduğunda ağırlık kaldırma veya direniş bantları ile aktiviteleri denemeyi düşünün.

Bahçecilik kadar basit bir şey ya da asansörden ziyade merdiven almak için seçim yapmak size duygusal bir asansör sağlayabilir.

Her türlü egzersiz zindeliğinizi artırabilir ve stresinizi azaltabilir. Ancak korkudan ziyade zevk aldığınız bir aktivite seçmek önemlidir. Suyu sevmiyorsanız aktiviteniz olarak yüzmeyi tercih etmeyin. Eğer koşu düşüncesi sizi endişelendiriyorsa, yarış yaparak stresinizi azaltmaya çalışmak yardımcı olmaz. Hoşunuza gidenleri bulana kadar çeşitli aktiviteleri deneyin. Eğlenirken egzersizi rutininize bağlamak daha olasıdır.

Başka biriyle çalışmak antrenmanın stres yaratan faydalarına da katkıda bulunabilir. Arkadaşlarınız veya aile üyeleriyle paylaşılması egzersiz yapmayı daha eğlenceli ve daha az iş gibi hissettirebilir.

Doktorunuza Danışın

Eğer formda değilseniz veya egzersize yeni başladıysanız doktorunuza hangi egzersiz türlerinin sizin için uygun olduğuna dair rehberlik etmesini isteyin. Spesifik durumunuzu ve fitness seviyenizi hesaba katarken, güvenli ve etkili bir egzersiz rutini geliştirmenize yardımcı olabilirler. Uygun yoğunluk seviyelerini doktorunuzla tartışın.

Formda olmamanız veya atletik olmamanız durumunda bile, egzersizlerin stres giderici faydalarından yararlanabilirsiniz. Düzenli egzersiz daha az stresli, endişeli ve depresif, daha rahat, iyimser ve mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Kalbin sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...