Stres Saç Kaybına Sebep Olur mu?

Stres Saç Kaybına Sebep Olur mu?

Evet stres ve saç kaybı ilişkili olabilir.

Yüksek strese bağlı üç çeşit saç kaybı olabilir:

-Alopecia areata: Bu hastalık kendini saçta, kirpiklerde ve sakallarda bölgesel dökülmeyle belli eder. Birçok faktörün bu hastalığı tetiklediği düşünülüyor. Aşırı stres de bunlara dahil. Alopecia areata ile, akyuvar hücreleri saç foliküllerine (saç köküne) saldırır. Böylece saç büyümesi durur ve saç dökülmeye başlar.

-Telogen effluvium: Bu hastalıkta stres büyüyen saçların birçoğunu dinlenme aşamasına sokar. Birkaç ay içinde, hastalıktan etkilenmiş saçlar yıkanma veya taranma esnasında bir anda dökülmeye başlar.

-Trikotilomani: Bu hastalıkta kişi saçını, kirpiklerini veya vücuttaki diğer kıllarını çekmek için karşı konulmaz bir istek duyar.

Stres ve saç dökülmesi kalıcı olmak zorunda değil. Eğer stresi kontrol altına alırsanız, saçınız tekrar çıkmaya başlayacaktır. Olağanın üstünde bir saç kaybıyla karşılaşınca doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin. Hızlı saç kaybı tedavi isteyen başka bir medikal durumun da habercisi olabilir. Eğer gerekliyse, doktorunuz saç dökülmesi için gerekli tedavi seçeneklerini tavsiye edebilir. Ve eğer stresi yönetme çabalarınız sonuç vermiyorsa, bu konuda da yardım almanızda yarar var.

Yorumlar (1)

  1. Bülent dursun

    Arkadaşlar 20 senedir hastayım ölene kadar bu hastalık benimle yaşayacak. Bu hastalık tan kurtulmak imkansız 40 yaşında yım hayattan zevk almıyorum 20 sefer intihar denedim olmedim kurtuldum diyen yalan söylüyor kurtulsam ben kurtulurdum bütün tedavileri gördüm hala görüyorum kurtulmak yok bide sosyal fobi var bende türkiyede ki psikiyatri stler utansın çözüm bulamiyorlar çözüm var diyen beni arasın ömür boyu teşekkür ederim numaram 05466778433

Sonraki yazı yükleniyor...