Stres, Sigara ve Kalp Hastalığı

Stres, Sigara ve Kalp Hastalığı

Kendinizi mutsuz, gergin, endişeli veya stresli hissediyor musunuz? İlk tepkiniz bir sigara yakmak mı? Belki de saakinleşmek için sigara içen, çalışkan, son zamanlarda çalışan insanlardan birisinizdir. Bu size benziyorsa, stres sigara içicisi olabilirsiniz.

Birçok sigara içicisi baskı altındayken sigara kullanımını artırma eğilimindedir. Tatiller, iş değişiklikleri ve yaşam geçişleri gibi belirli olaylar, sigara içmek de dahil olmak üzere, belirli alışkanlıkları tetikleyebilir. Aşağıdakiler hissettiğiniz baskıyı arttırabilir:

  • yeni koşullar
  • artan beklentiler
  • mali yükümlülükler
  • uzayan yapılacak şeylerin listeleri

İlk tepkiniz bir pakete ve çakmağa ulaşmak olabilir, ancak sigara içmek daha stresli hissetmenize neden olabilir.

Sigara Nasıl Strese Sebep Olur?

Sigara içen pek çok kişi bunu yapar, çünkü sigara onları sakinleştirir. Bunun nedeni nikotinin duygudurum değiştiren bir ilaç olması ve solunduğunda hayal kırıklığı, öfke ve endişe duyguları dindiriyor olmasıdır.

Bununla birlikte, Cleveland Kliniği, sigara içerken kendinizi daha sakin hissettiğinizi sandığınızı, aslında vücudunuzdaki stres düzeyini artırdığını ve aşağıdaki olumsuz tepkilere neden olduğunu açıklar:

  • kan basıncında bir artış
  • kalp hızında artış
  • gerilmiş kaslar
  • daraltılmış kan damarları
  • sağlıklı uyum becerilerini kolaylaştırma için gerekli olan oksijenin beyin ve vücutta azalması

Sigara içtiğinizde nikotin kan akışına girer ve beyninize gider, beyindeki birincil ödül kimyası olan dopamin dahil olmak üzere birçok nörotransmiteri serbest bırakır. Dopamin serbest bırakıldığında karşılaştığınız olumlu duygular kısa ömürlüdür. Dopamin seviyeleri azaldığında sigaradan öncekinden daha kötü hissedersiniz.

Buna ek olarak sigara en sonunda daha fazla strese neden olur. Solunum sisteminize zarar verir ve ciddi hastalığa katkıda bulunur. Bu fiziksel rahatsızlıklar stres hislerinizi birleştirebilir.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü cildinizin kırışmasına ve cansız görünmesine neden olan kan damarlarındaki zararın nikotinden olduğunu söyler. Aynı zamanda, akciğerlerinizin zayıf çalışmasını sağlayan oksijen açılmasına neden olur. Damarlarınızdaki plak birikimi, kalp hastalığına yol açan nikotin ile bağlantılıdır. Nikotin akciğer ve meme tümörü büyümesini artırabilir ve daha fazla sigara içtiğinizde, yaşayacağınız daha zararlı etkiler.

Sağlıklı Uyum Sağlama Yolları

Sıklıkla stresle mücadele için doğal yöntemler kullanırsınız, daha az sigara içersiniz ve daha iyi hissedersiniz. Uygun bir başa çıkma planı ile, soğumaya yanmak zorunda kalmazsınız.

En iyi stratejilerden biri, sigaranın etkili bir gevşeme biçimi ile ikamesi ve sıklıkla uygulanmasıdır. Anahtar, zevk aldığın bir şey bulmak. Yanma isteğini hissettiğiniz anda, aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...