Stresin Nedenleri: Strese Neden Olan Etkenleri Tanımak ve Stresle Başa Çıkmak

Stresin Nedenleri: Strese Neden Olan Etkenleri Tanımak ve Stresle Başa Çıkmak

Stresin Nedenleri

Telefonunuz durmadan çalıyor. Gelen kutunuz dolup taşmış. Teslim tarihine 45 dakika kalmış ve patronunuz kapınızı çalıp projenin nasıl gittiğini soruyor. Bu durumda, en kibar haliyle kolayca strese girebilirsiniz.

Bu durumların hepsi stresin örnekleri arasındadır.  Bu durum, kısa süreli olup genellikle iş yerinde geçirdiğiniz vakitten daha uzun sürmez ve stresin bu türü sağlığımıza faydalı bile olabilir. Ancak haftanın her günü bu şekilde hissediyorsanız, uzun süreli ya da kronik stres yaşıyor olabilirsiniz. Bu tür bir stresin etkileri ile düzgün bir şekilde başa çıkılmazsa, sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Para sorunları, iş sıkıntıları, ilişkilerde yaşanan sorunlar ve sevdiğiniz birini kaybetmek gibi hayatınızda yaşadığınız değişiklikler büyük strese neden olabilir.  Gün içinde yapmanız gereken uzun işler ve sabahları acele ederek evden çıkmaya çalışmak da strese neden olur ancak bunların etkisi çok daha küçüktür. Zamanla yaşadığımız stres birikerek artabilir. Hayatınızdaki stres kaynaklarını belirlemek, stresle başa çıkmak için atabileceğiniz ilk adımdır.

I. Kişisel Sorunlar

II. Sosyal Sorunlar

Stresle Başa Çıkmak

  • Herkes zaman zaman stres yaşar. Kısa süreli olan akut stres, zorlu durumların üstesinden gelmek için ya da işinizi teslim tarihine yetiştirmek için gereken motivasyonu sağlar. Akut stres, kronik strese dönüşürse sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Kendinizi düzenli olarak tükenmiş, bunalmış ya da endişeli hissediyorsanız kronik stresiniz olabilir.
  • Strese neden olan faktörleri belirlemek, stresle başa çıkabilmek için atacağınız ilk adım olmalıdır. Strese neden olan faktörleri belirledikten sonra bu faktörleri azaltmaya çalışın. Mümkünse bu faktörleri hayatınızdan tamamen çıkarın.
  • Stresin etkileri ile başa çıkmak için sağlıklı alışkanlıklardan ve stratejilerden yararlanabilirsiniz. Örneğin dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterince uyumak kendinizi daha sakin, odaklanmış ve enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Ritmik nefes alma, derin düşünme ya da yoga gibi rahatlama tekniklerini uygulamanız stresi ve anksiyeteyi hafifletecektir. Stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek için doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanı ile görüşebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...